manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Yeni Başlayan İçin Slr, Slr-like !

Arkadaşlar buraya yeni üye oldum, bu benim ilk mesajım. Fotoğrafçılık konusuna daha yeni merak sardım. Fotoğrafçılık konusunda hemen hemen hiç bir bilgim yok. Forumu adım adım incelemeye başladım. Teker teker her şeyi okuyorum.
Bir fotoğraf makinesi almak istiyorum bende, bazı arkadaşlar slr-like önerdiler ama karar veremiyorum. Forumda diğer başlıklarıda okudum, başka arkadaşlarda öneri istemişler. Ama karar vermek zor.
Yeni başlayan biri sizce slr-like mı almalı. Bana fiyatı çok pahalı olmayan bir kaç makine önerebilirmisiniz.
Ben aslen Safranbolu luyum, şuan Ankara da yaşıyorum. Safranbolu fotoğrafları çekmele bu işe başlamak istiyorum. Ama makine konusunda seçim yapmakta çok zorlanıyorum.
Takıldığım nokta şimdi bir makine seçsem, 3-5 ay sonra bu işe biraz öğrenmeye başlayınca keşke şu makinayı alsaydım demek istemiyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler...

Tarih: 3 Temmuz 2007, 12:22 - İp: 85.***.**6.28
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Somut ifadeler kullanırsanız daha iyi olur ? Fiyat kaçla kaç aralığı?

Daha önceden hiç dijital fotoğraf makinası kulalndınız mı ?

Bir fotoğraf makinasından beklentileriniz neler ? (Mimari çekimler,manzara çekimleri,detay çekimleri ya da aile fotoğrafları)

Aydınlatırsanız daha iyi cevap verecktir insanlar.

Tarih: 3 Temmuz 2007, 12:25 - İp: 85.***.**6.126
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Uyarın için teşekkürler arkadaşım. Daha önce piyasada satılan standart digital fotoğraf makineleri dışında makine kullanmadım.Bu işe daha yeni başladım yani...

Fotoğraf makinesinden beklentim, daha çok manzara, eski tarihi binalar tarzı çekimler başlangıç için. Bu işlerde ilerledikçe tabi, değişebilir bu durum...

Tarih: 3 Temmuz 2007, 12:54 - İp: 85.***.**6.28
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Forumu biraz incelemeye başladım, fujifilm s5700, canon s3 gibi modeler öneriliyor yeni başlayanlar için.
Mesela s5700 için nedersiniz fiyat olarakta çok uygun. Yeni başlayan birine önerirmisiniz yoksa, üstüne biraz daha ver şunu al mı dersiniz?

Tarih: 3 Temmuz 2007, 13:55 - İp: 88.***.**8.14
ysmania
ysmania (üye)
İstanbul / Amatör

kesinlikle oneririm..ben de yani baslayanlardanim ve onunla basladim 1 hafta once.. [>:D

Tarih: 8 Temmuz 2007, 08:13 - İp: 85.***.**8.201
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

DSLR al almışken

Tarih: 8 Temmuz 2007, 11:33 - İp: 88.***.**6.128
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar dün itibari ile, Fujifilm S5700 aldım. Fotoğrafçılığa bununla başlayacağım. İleride bu işi öğrenebilirsem, fotoğraf çekmeye devam edersem, hevesim isteğim geçmezse kaliteli bir Dslr alırım...

Tarih: 8 Temmuz 2007, 14:53 - İp: 88.***.**6.198
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

S5700 mü hmm fena seçimdegil.
Ben kullanmadım ama 3 gün önce elime alıp incelemiştim,hoşuma gitmişti.Birkaç teknik zaafı var ama fotoğrafları bence çok güzel(fiyatı da uyumlu zaten)
galeriden bakabilirsin.

Tarih: 8 Temmuz 2007, 18:39 - İp: 85.***.**7.173
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Dün birşey farkettim, s5600 de Raw desteği var ama s5700 de yok.
Neden bir üst modelde bu özelliği kaldırmış olabilirler acaba.
Birde Raw ne kadar önemli. Ben hiç ihtiyaç duyacakmıyım acaba ilerde bu özelliğe...

Tarih: 9 Temmuz 2007, 12:25 - İp: 88.***.**9.209
osumer
osumer (üye)
Rize / Meraklı

Sayın "manipula";
Önce hayırlı olsun diyeyim.
Kafanızı hiç bulandırmayın.
Güzel bir seçim yaptınız.
İlk aşamada bu makina yeter.
2 sene sonra fotoğrafçılığa ısınınca slr alırsınız. Bugün o kadar para vermeye hiç değmezdi. 500-100 $ bir objektife vermek moralinizi bozardı.
Raw formatına gelince çok da önemli değil.
Raw sıkıştırılmamış çiğ resim verisidir.
Bence profosyoneller için gerekli bir özellik.
JPEG formatı yeter şimdilik.
Siz yeter ki hayal gücünüzü kullanarak güzel resimler çekin.

Tarih: 9 Temmuz 2007, 12:40 - İp: 81.***.**3.62
manipula
manipula (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkürler @osumer, çok aydınlatıcı oldu benim için...

Tarih: 9 Temmuz 2007, 12:44 - İp: 88.***.**9.209
  • 1