hkaydin
hkaydin (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Başlayan İçin Dslr mı Slr-like

Herkese Selam,

Forumunuz yeni buldum. 15 gün içerisinde bir bebek bekliyoruz. Eski kompakt makina yerine birşeyler almak istiyorum. Her zaman SLR almak istemişimdir ancak vizorden bakarak fotoğraf çekme bana biraz zor geldiğinden şimdiye kadar almadım. Yani tamamen başlangıç seviyesinde olan biriyim.

İlk önce Sony'nin yeni çıkan T300 u almak istedim ama pocket size alıp o kadar para dökeceğime SLR like alayım dedim. Bunun üzerine Sony DSC-H50'de karar kıldım. Media Marktta biraz inceledim (H10 ve H91 serilerini) SLR like larda bana çok plastik geldi.. Yani ısınamadık (15X zoom olmasına rağmen)

Arkada SLR lara baktım. Pentax K10D Auto Focus ile üzerindeki standard lens ile (sanırım 17-70 di) arka arkaya fotoğraf, otomatik netleme gibi özellikleri) beni cezbetti. Ama şimdi asıl soruya geldik.

Benim gibi birine neler önerirsiniz?
- Git Kompakt makina al. Uğraştırma bizi.
- Git SLR like al - Uğraştırma kendini
- Git paranı ver SLR al. Model önerirseniz çok iyi olur. VE en iyisi nerden almaktır (gittigidiyor.com??)

Yorumlarınızı acil olarak bekliyorum. Sonuçta bebek geliyor ve ben makinamın hazır olmasını istiyorum.

Çok teşekkürler,

Tarih: 4 Haziran 2008, 09:08 - İp: 88.***.**0.2
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

600-700 liraya nikon d40 ve kit lensini almanızı öneririm .çok uygun fiyatlı bir kamera, kit lensi gayet güzel sonuç verir . hatta bebek çekim modu bile var
yani 600-700 lirayı kompkat makinelere vereceğinize dslr alın ve yıllar boyu kullanın .

Tarih: 4 Haziran 2008, 09:33 - İp: 81.***.**7.49
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

d40 uzun yıllar kullanabilirsiniz ve çekeceğiniz fotograflar sizin yeteneğinizle sınırlıdır(amatör anlamda)..

Tarih: 4 Haziran 2008, 11:10 - İp: 85.***.**8.141
hkaydin
hkaydin (üye)
İstanbul / Amatör

D40 ta sanırım Auto Focus yok. Dolayısyla benim için zor olur. Yanlışmıyım (Lens motoru yok diye birşeyler okumuştum)

Tarih: 4 Haziran 2008, 11:16 - İp: 88.***.**0.2
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

sony a200 sanırım iki kit lens le oldukça uygun fiyata satılıyordu...

ikinci el bir sony a100, pentaks k10d ve ya nikon d80 alabilirsiniz,

bufalo abinin dediği gibi de yapıp sıfır bir nikond40 alırsınız, inanın yıllarca kullanırsınız ve hiç sıkılmazsınız.tamamem auto modda çekerek de kolayca kullanırsınız, öyle korkmanıza gerek yoktur...

ben dslr like kullanıyorum, slr de var ayrıca tam manuel, dslr de kullanıyorum arada, hiç de zor değil.bazen kompakt bir makine veriyorlar elime, hatıra fotoğrafı çek diye , inanın zorlanıyorum, rezil oluyorum alışkanlık meselesi yani...

Tarih: 4 Haziran 2008, 11:23 - İp: 78.***.**9.126
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

D40 ta sanırım Auto Focus yok. Dolayısyla benim için zor olur. Yanlışmıyım (Lens motoru yok diye birşeyler okumuştum)

Lens motoru yok ama lenste motor olduğu için sorun yok. Kit lensin kendi motoru var ve oldukça hızlı AF yeteneğine sahip bu lens.

Nikon d40 önerme nedenim spot piyasada çok makul fiyata satılıyor olması . 600-700 liraya alınabiliyor.
A200,A100,400d ya da başka bir giriş düzeyi DSLR de olabilir.

Kullanımı zor olur diye düşünmeyin , aynı sizin gibi bebek bekleyen ve ömründe cep telefonundan başkaca foto makinesi kullanmamış arkadaşıma aldık nikon d40 . Güzel güzel geçiniyorlar.

Tarih: 4 Haziran 2008, 12:05 - İp: 81.***.**7.49
  • 1