soulhex
soulhex (üye)
Antalya / Amatör

Yaş Sebze Ve Meyve Fotoğrafları

Merhaba Arkadaşlar,

Büyük ölçüde yakın çekim yaş sebze ve meyve odaklı yüksek kalitede net fotoğraf elde edebilmek için nasıl bir makina tercihi yapmamız gerekmektedir? Bu konuda çok fazla bir bilgimiz olmadığından dolayı tüm yorumları inceleme fırsatı buldum. Fakat okudukça iyice içinden çıkılmaz bir duruma girdim.

Fiyat bakımından Fuji S6500FD uygundur diye düşünürken yorumlardan sonra karamsarlığa düştüm.

Slr-like bir makina ne derece işimizi çözecektir?
Ya da DSLR bir makina almak mı gerekir?
Uygun bir bütçe ile (1.000 YTL ye kadar) nasıl bir makina alınabilir?

Bu konuda deneyim sahibi olan arkadaşlarımızdan yardım talebi ediyorum.

#soulhex' tarafından 03.05.2007 20:44:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mayıs 2007, 12:59 - İp: 81.***.**6.60
iminsane
iminsane (üye)
İstanbul / Amatör

Estore'dan istediiniz makineyi muhtemelen gerekli olacak ekipmanı ile birlikte (çanta, hafıza kartı ve fotoğrafçılık kitabı) alabilirsiniz.

http://www.estore.com.tr/EStore/Products.aspx?catalog=FotoKamera&productid=EK06875(43000000)

karşılaştırmalı fiyat için de akakce.com önerebilirim.

Tarih: 3 Mayıs 2007, 16:07 - İp: 85.***.**3.107
fahrettinfugo
fahrettinfugo (üye)
Manisa / Meraklı

değerli kardeşim sıraldığın makineler bu işlemi halletmek için tatmin edici sonuçlar verir, tabi ki tatmin olmak göreceli bir kavram. bunu hayli deneme yanılmadan sonra halledersin, ama benim fikrime gelirsek; yukarıda örneklerini verdiğin domatesler özel değerlere sahip stüdyo ortam ve ışıkları kullanarak çekilmiş olmalılar, bu da işin sadece makineyle bitmeyeceğinin bir göstergesi gibi, yukarıda birkaç yorumcunun dediği gibi bu işi profesyonellere bırakılması olayınaysa bir kaç noktada itirazım var. (bu haklı saklı tutuyorum) varsa merakınız ileride imkanınız yettiği ölçüde makro çekimler için mini stüdyo setleri var onlarıda araştırın derim, şimdiden alacağınız makinenin hayırlı olmasını diliyorum. kolay gelsin

Tarih: 3 Mayıs 2007, 16:15 - İp: 88.***.**2.71
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

H5 ,s3, 6500fd ile olmaz bu iş...
ikinci el bir nikon d50-d70 alın, bir tane de 50mm f1.7 nikon objektif alın, basit de bir ışık sistemiyle halledersiniz. 1000 liraya halledebilirsiniz yani. ama ışık sistemi şart haberiniz olsun. ayrıca az çok photoshop da bilmeniz gerekli.

neden h5, s2,6500fd gibi makineler olmaz derseniz;
-büyük baskıda çok kötü sonuç verirler.1 metrelik baskı bu makineler için hayal. a4'ten fazlası da haram.
-diyaframları f8 ile kısıtlıdır, resimlerdeki etkiyi veremezsiniz.alan derinliği yeterli olmaz.
-diğer yandan keskinlik de tatmin etmez.

bilginiz çok sınırlıysa ben olsam hiç girmem bu işe, bir fotoğrafçıyla halletmeye bakarım.

Tarih: 3 Mayıs 2007, 16:18 - İp: 81.***.**7.49
soulhex
soulhex (üye)
Antalya / Amatör

arkadaşlar bilgileriniz için çok teşekkür ederim. En azından bu işlemleri yapmasak bile bir başlangıç olarak SLR-LIKE makinalar arasında al gitsin bunu diyebileceğiniz bir model ismi varmıdır. Şahsen s6500 görünüş itibari ilede güzel gözüküyor. Fuar çekimleri veya ürünlerin ambalajlanma ve sera içerisindeki görüntülerini çekmek ve boş zamanlarımızda doğa resimleri çekmek açısından.

Tarih: 3 Mayıs 2007, 16:36 - İp: 88.***.**3.160
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

bufallo ;
Bu çekim tekniğini ve işi tecrübe etmiş biri olarak söylediğin şeylere şiddetli olmasada muhalefetim var..
Işık sistemi konusunda hemfikiriz fakat diğerleri konusunda zıt düşünüyoruz. tek tek izahlarını ve sebeplerini yazarım ama uzar.. eğer özellikle istersen veya biri isterse konuyu açarım..

soulhex:
fuji marka olarak senin düşündüğün s6500'ü bilmiyorum ama Osmanlı'nın 9500 hakkındaki görüşlerini okursan fujiyi tavsiye etmediğini göreceksin. Canon s3 veya Sony H5 bence daha iyi seçim olur.. Yok ama eğer bütçeyi arttırıp basamak istersen arkadaşların önerdiği gibi ikinci el bir dslr (d50-d70-350D) dahada ötesi sıfır giriş düzeyi DSLR (400d-d50-d80-a100-k100d) diye gider...
şimdilik sana en yakın marka model sony h5 sanırım (bu yakınlarda fiyatı ciddi düşecek haberin ola) h7 ve h9 yolda..

Tarih: 3 Mayıs 2007, 17:24 - İp: 85.***.**0.130
soulhex
soulhex (üye)
Antalya / Amatör

Gerçekten çok teşekkür ederim rokomet. Nerdeyse 2 cümle ile kafamdaki tüm karmaşaları sildin. Genel yorumlar çerçevesinde zaten Nikon ve Canon dışına çıkılmaması gibi bir durum söz konusu sanırım. Söylediğin gibi yeni modellerin de geliyor olması biraz daha sabretmenin madden ve manen faydalı olacağı anlamını taşıyor. Tekrardan teşekkürlerimi iletiyorum. İyi Çalışmalar

Tarih: 3 Mayıs 2007, 18:26 - İp: 88.***.**3.160
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

rokomet;
valla bu tip çekimler için pek bilgim yok esasında. ama ışık şart, onu biliyorum.
diğer yandan dslr-like makinelerle 1metre ebatında baskının kötü sonuç vereceğini tahmin edebiliyorum

Tarih: 3 Mayıs 2007, 19:58 - İp: 88.***.**2.146
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

bufalo fotoğraf makinesinden çıkan görüntü pixel sayısı az ise sonuç o kadar kötü olacaktır o kesin.. ama bunun DSLR si kompactı yok... mesela 6 mp lik bir nikon DSLR nin ucunda birde kit lens takılıysa ebat ne olursa olsun h5'ten daha iyi sonuç vermez.. daha önceki mesajımda yazdığım gibi; işin neticesi "büyük ebad" ve "reklam" olacaksa aslında olması gereken asgari cihaz "orta format DSLR" den başlar.. yani Fullframe den aşşağısı pek kurtarmaz ama soulhexin kalite beklentisi ve imkanı buna müsayit değil.. o bütçeye göre pek çok DSLR-like piyasadaki giriş seviyesi DSLR lerin verdiğini verir.. Yani bu çekim tekniğinde BENCE giriş seviyesi bir DSLR makineye iki kat fazla para vermenin anlamı yok.. (yüksek iso lazım değil, yüksek perde hızı lazım değil, yüksek FPS lazım değil, gövde sağlamlığı lazım değil, optik vizör lazım değil, değişebilir objektif özelliği lazım değil, 1:1 makro lazım değil, veya giriş seviyesi DSLR lerin dSlR-like lara göre avantajlarının hiç biri lazım değil..... umarım anlatabildim... geri kalanlar zaten aynı..

Tarih: 4 Mayıs 2007, 15:01 - İp: 85.***.**0.130
soulhex
soulhex (üye)
Antalya / Amatör

peki rokomet Fuji S6500 FD ile Bilezikten zoom yapabiliyormu ? Canon PowerShot S3 ile Fuji S6500 FD arasında hiç fiyat farkı yok nerdeyse ve en azından giriş seviyesi olarak bunlardan birini alıp geçeyim diyorum.Görüşünü merak ediyorum bu konudaki.İyi Çalışmalar

Tarih: 4 Mayıs 2007, 15:47 - İp: 85.***.**5.227
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

sanıyorum yapamıyor soul
burada sözü geçen hiç bir makine hakkında detaylı bilgi ve tecrübem yok.. ama dslr-like ların hepsi düğme ile (tuş ile) zoom yapıyor bildiğim kadarıyla.. yani motorlu..

Canon'u Pazarbey'e (S2-s3)
Fuji yi Osmanlı'ya (9500-6500)
Sony yi de Buffalo'ya (h2-h5)

sorman doğru olacaktır... tecrübe konuşur.

Tarih: 4 Mayıs 2007, 17:19 - İp: 85.***.**0.130