soulhex
soulhex (üye)
Antalya / Amatör

Yaş Sebze Ve Meyve Fotoğrafları

Merhaba Arkadaşlar,

Büyük ölçüde yakın çekim yaş sebze ve meyve odaklı yüksek kalitede net fotoğraf elde edebilmek için nasıl bir makina tercihi yapmamız gerekmektedir? Bu konuda çok fazla bir bilgimiz olmadığından dolayı tüm yorumları inceleme fırsatı buldum. Fakat okudukça iyice içinden çıkılmaz bir duruma girdim.

Fiyat bakımından Fuji S6500FD uygundur diye düşünürken yorumlardan sonra karamsarlığa düştüm.

Slr-like bir makina ne derece işimizi çözecektir?
Ya da DSLR bir makina almak mı gerekir?
Uygun bir bütçe ile (1.000 YTL ye kadar) nasıl bir makina alınabilir?

Bu konuda deneyim sahibi olan arkadaşlarımızdan yardım talebi ediyorum.

#soulhex' tarafından 03.05.2007 20:44:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mayıs 2007, 12:59 - İp: 81.***.**6.60
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Eğer yanlış anlamadıysam yakın plan çekim ve en az 6-10 megapixellik bir görüntü istiyorsunuz...
Macro çekim tekniğine başvurmanız gerekecek
Macro konusunda bir fenomen olan pazarbey'in fotoğraflarına bakarsanız ek aparatları ile birlikte 750 $ fiyat biçtiği Canon S2 fotoğrafları sizi tatmin eder.
sony H5 'te fiyat performans olarak istediğinizi verebilir...
hangi makine olursa olsun aydınlatma konusunu es geçmeyin bence...

Tarih: 2 Mayıs 2007, 13:08 - İp: 88.***.**0.126
ike
ike (üye)
Ankara / Amatör

..domateslere bayıldım
H5 alın derim pişman olmazsınız..

Tarih: 2 Mayıs 2007, 13:19 - İp: 88.***.**4.249
soulhex
soulhex (üye)
Antalya / Amatör

teşekkürler yorumunuzdan dolayı.

Aslında çekecek olduğumuz ürün fotoğraflarını katılacak olduğumuz fuarlarda kullanmak üzere afiş ve broşürlerde kullanmayı düşünüyoruz. Yaklaşık olarak bu boyutlar dijital baskıda 3m X 4m ebatlarına kadar ulaşmaktadır. Bu yüzden yanlış bir karar vermek istemiyorum.

#soulhex' tarafından 02.05.2007 14:01:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mayıs 2007, 13:36 - İp: 81.***.**6.60
fufuli
fufuli (üye)
İstanbul / Meraklı

Üyeliği iptal edilmiştir.

Tarih: 2 Mayıs 2007, 13:38 - İp: 85.***.**8.129
soulhex
soulhex (üye)
Antalya / Amatör

Bu arada belirtmiş olduğunuz modellere göre Nikon D40 ve Fuji S6500FD daha düşük kalitede sonuçlar mı vermektedir ?
Ayrıca bu modellerde objectifler fixmidir ?

Tarih: 2 Mayıs 2007, 14:01 - İp: 81.***.**6.60
soulhex
soulhex (üye)
Antalya / Amatör

pazarbey' in Canon S2 ile ilgili görüşlerini uzunca okudum. Canon S2 hakkında Sony Dsc H1' e göre biraz tereddütlü oluşu dikkatimi çekti. Sanırım söylediği gibi karar vermek çok zor ve uykusuz gecelere mal olacak

Tarih: 2 Mayıs 2007, 14:27 - İp: 81.***.**6.60
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

benim bu konudaki şahsi fikrim:eğer bu işi amatörce halletmeyi düşünüyorsanız , en iyi makineyi alsanız bile..sonuçlar belki sizi tatmin etmeyecektir, yada deneme yanılma yöntemi ile çok uzun emekler harcamanız gerekir. Ben bir fotoğrafçı değilim ancak, iş 3*4m büyük ebetlar,ve kalite ise bence profosyonel fotoğrafçıya işi verin , bu onların işi.

Tarih: 2 Mayıs 2007, 17:19 - İp: 88.***.**7.200
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ral söylediğinde çok haklısın.. bende fotoğrafçı değilim..
broşür ve katalog işindeyim..
ama bazı işler öyle ucuza mal edilmesi gerekirki, profesyonel hizmetin maliyetini kurtarmaz.. dolayısıyla o işten profesyonel kalite beklenmez..

seninde dediğin gibi 3x4 m ebatta hemen hemen hiç bir makine fotoğraf kalitesi olarak tatmin edici bir fotoğraf vermez. ancak söz konusu afiş olunca aslında pekde kalite aranmaması gerek.. hem çözünürlük hemde renk sadakati olarak. Çünkü nihayetinde uzaktan bakılacağı için ve büyüdüğü zaman çözünürlük kaybı doğal olacaktır. Ve ploter denen cihazların renk sadakati de o kadar iyi değildir.

soulhex ; bu gibi işlerde profesyonel makine yada hizmet kullanmak gerekir. Daha önce hiç duydunmu bilmiyorum ama 22 mp ve 39 mp lik Hasselblad marka makineler var.. Bir ev parasını gözden çıkartmak gerek..

Senin işin anladığım kadarıyla bu kadar masrafı kaldıracak düzeyde olmadığı için bence o kadar çok oyalıcı araştırma yapmanada gerek yok. Netice bu makineyi iş için kullanacağından düşündüğün rakamda hangi makineyi alsan işini görür.. daha sonraki aşamalarda daha pro çözümler düşünebilirsin.. bu kadar ince eleyip sık dokumadan ve kendini üzmeden al bi makine gitsin..

Tarih: 2 Mayıs 2007, 19:54 - İp: 88.***.**0.126
soulhex
soulhex (üye)
Antalya / Amatör

bu konuda özrümü iletmek istiyorum. Çünkü konuyu açarkende bu konuda hiçbir deneyimimiz olmadığından bahsetmiştim. Kararsızlığımızın da en büyük nedeni budur.Bahsettiğim ebatlarda değilde en azından 1m x 1m ebatlarına kadar iyi bir kalite yakalamakta işimizi görecektir.Söylediğiniz gibi daha yüksek kaliteler için profesyonellerin yardımına ihtiyacımız olacaktır.

Ayrıca bütçemizle paralel olmak üzere tavsiyeleriniz ışığında küçük bir fiyat ve model araştırması yapma şansı buldum. Bu noktada yardımlarınızı rica ediyorum.

1- CANON POWERSHOT S3
2- NIKON D40 + 18-55 mm LENS
3- FUJIFILM FINEPIX S6500FD 6.2-66.7mm
4- SONY CYBERSHOT DSC H5

bu kararsızlığımızdan dolayı özürlerimi ve şimdiden yardımlarınız için teşekkürlerimi iletiyorum.

#soulhex' tarafından 03.05.2007 13:33:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mayıs 2007, 13:16 - İp: 88.***.**3.160
soulhex
soulhex (üye)
Antalya / Amatör

internet üzerinden karşılaştırmalı olarak satın alabileceğim bir adres tavsiye edebilecek birisi varmıdır acaba?

Tarih: 3 Mayıs 2007, 15:55 - İp: 88.***.**3.160