noetic
noetic (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Yarı Profesyonel

ben fotoğrafla ciddi olarak ilgilenmek istiyorum ama tabi profesyonelbir makina alabilecek kadar param yok ve de su an henüz yeterince bilgim yokken de sanırım çok gerekli değil. ama makro çekimlerde iyi sonuçlar alabileceğim ve yüksek megapikselli bir dslr arıyorum 1 veya 1,200 e kadar. bana yardımcı olabilir misiniz?

Tarih: 27 Temmuz 2006, 18:35 - İp: 85.***.**7.49
malcom
malcom (üye)
İstanbul / Amatör

sony H1 isinizi gorebilir ayrıca fuji s9500 e de bakmanızı tavsiye ederim. cok iyi sonuclar alabileceginize eminim

Tarih: 27 Temmuz 2006, 21:12 - İp: 85.***.**4.67
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

DSLR istediğinizi söylemişsiniz. Nikon, canon, KM veya pentax'ın giriş modellerine kit lensleriyle bakın.
Belki hayyam çarşısında 2.el bulabilirsiniz.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 21:28 - İp: 85.***.**8.170
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

mffoto abi selam.5D den sıkılırsan ve geniş araık istersen 28-300mm gibi,makinaları değiş-tokuş yapabiliriz.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 21:32 - İp: 88.***.**8.46
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Güzel teklif Osmanlı, ama bana geniş açı lazım.
17mm yetmiyor, 12mm istiyorum. Belki bir gün daha genişini yaparlar. Şimdilik dünyanın en geniş açılı üretilen rectilinear lensi sigma 12-24, onu bekliyorum. Daha iyi bir teklifin varsa hemen ..

Tarih: 27 Temmuz 2006, 21:59 - İp: 85.***.**8.170
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Abi şakaydı tabi.Senin makinayı satsan,benim makinanın fabrikasını alırsın

Şaka bir yana bu bahsettiğin geniş açı lens,balıkgözü değil dimi?
Sen içmimari çekimler ile uğraşıyorsun.Geniş açı ve yüksek noise başarısı lazım sana.

5D bu iş için harika.1Ds Mark 2 hakkında ne düşünüyorsun?
Yurt dışında profesyonel anlamda bu işlerle uğraşan çoğu fotoğrafçı 5D yerine 1Ds Mark 2'yi tercih ediyor.2 makina ile çekilen fotoğraf ile görünüşte fark olurmu aynı lensler kullanıldığı takdirde?

Tarih: 27 Temmuz 2006, 23:43 - İp: 85.***.**3.41
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Selam Osmanlı,
Sigma 12-24 Balıkgözü değil, rectilinear. Yani düz çizgileri düz gösteren mercek demek. Balıkgözü maalesef işime yaramıyor.
1Ds MKII çok iyi makine tabii, şu anda satılan en gelişmiş makine. Aslında 5D fiyatına oldukça yakın bir tane bulmuştum. Adorama'nın Demo makinesi idi, korkmadan alabilirdim. Ancak 1Ds büyük ve daha ağır, daha gelişkin özellikleri (yüksek çekim hızı vs) benim ihtiyacım olan şeyler değil. Nikon d200'ü çok düşündüm, Nikon'da olan GPS desteği Canon'da yok, Nikon daha ergonomik geliyor bana. Ama full frame, yüksek ISO becerisi ve iyi lenslerin daha ucuz olması bana 5D aldırdı.

Noetic kusura bakma senin başlığından biraz saptık.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 23:57 - İp: 85.***.**8.170
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Mffoto sağol bilgi paylaşımın için.Benim de ileride almak istediğim bir makina.Şu an amatörüm,elime alsam 5D'yi,kullanabilirmiyim.Sanırım onda S,A.M modları var.Ben enstantaneyi yada diyaframı ayarlasam,güzel çekimler yapabilirmiyim?
Yoksa illaki çok bilgili olmak şartmı 5D'yi kullanmak için?

noetic para biriktirmeye devam etsen iyi olacak.
1800 ytl ye Canon 350D+18-55mm lens ile satılıyor peşin paraya.
Nikon D50 ise daha cüzi rakamlarda piyasada bulunabilir.
Almışken DSLR olsun bence.Bilgin zamanla gelişir ve profesyonel olmasada bu isteğine en yakın sınıf burasıdır.

Tarih: 28 Temmuz 2006, 00:21 - İp: 85.***.**3.41
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Hiç kuşkum yok Osmanlı, gayet güzel kullanırsın.
Tam otomatik modda kim olsa kullanır, sen meraklı ve ilgili biri olduğun için diğer özelliklerini kullanman çok zamanını almaz.

Tarih: 28 Temmuz 2006, 00:56 - İp: 85.***.**8.170
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Sağol Fatih abi.
Beni gaza getirdin sabah sabah.
Param olsa koşacağım hem 5D hemde D2X alacağım.10 tanede lens alacağım yanına.Sonra ver elini yurtdışı

Tarih: 28 Temmuz 2006, 09:39 - İp: 81.***.**1.54
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Kıvanç,

İelinde ister 1DSmark2 olsun isterse D2x olsun. Makinelr sana bir yere kadar fotoğraf kalitesi suınarlar. Daha iyisini alabilmekl için manuel kullanıma çok iyi hakim olman gerekir. Daha önemliside komposizyon.

İyi fotoğraf çekmek yağlı boya resim yapmak gibidir. Komposizyonunu oluşturman lazım. Ona göre kadrajını ayarlarsın. Anlatmak istediğin duruma göre objeyi ön plana ve ya arka plana yerleştirisin. bunlar da zamanla olacak şeyler. Çok fala fotoğraflar bak ve çok fazla fotoğraf çek. zamanla kendini daha iyi geliştirirsin.

Tarih: 28 Temmuz 2006, 10:18 - İp: 212.***.**0.50