bariss
bariss (üye)
Bursa / Amatör

Yardımlarınızı Bekliyorum. Hangisi..

Merhaba netfotograf.com üyeleri.
Forumda ilk mesajım. İnşallah geriside fotograflarla birlikte gelecek. .Biraz uzun oldu ama sabırla okuyup cevap yazarsanız gerçekten sevinirim.
Hobi olarak başladıgım fotografçılıkta bir miktar yol katederek amatör duruma geldigimi düşünüyorum ve hobi ile başlayan merakımı giderek geliştirmek istiyorum.
Yaklaşık 6 aydır dslr makinaları,lensleri,teknikleri inceliyorum.Fakat elimde bi makina olmadıgından somut olarak bi bilgim yok.Hepsi teorikte.Önümüzdeki 2 hafta içinde giriş seviyesi bi dslr makina almaya karar verdim.
Bütçem 1800 ytl civarı.Üzerinde düşündügüm makinalar nikond40-d50-d70s ,canon eos400d,sonya100 ve pentax k100d
Forumdan takip ettigim kadarıyla d40 ın af motoru yok.Nikonun bazı lensleriyle bile çalışamıyormuş ki diğer lenslerle hiç çalışmaz bu yönden.Ama internetten gördügüm kadarıyla şekli şemali tasarımı güzel duruyor.Elde ettigimiz fotograflarda bir okadar kalitelidir diye düşünüyorum.Fakat AF desteginden yoksun oldugu için bir adım geri duruyorum
Sony de ve pentax ta titreşim önleme özelliğinin olması + gibi duruyor.Sayın ocaklilar,hbaykal ve muratsen in sony ile çekmiş oldugu fotografları gördüm.Makina profesyonel ellerde çok iyi sonuç veriyor demekki.75-300mm lensininde baya başarılı oldugunu gördüm.Fakat edindigim bilgilere göre sony nin tek eksisi iso degerinin 800 ve üstüne çıktıgında fotografta istenilmeyen durumlar oluşturması.Fakat ben 800 iso ile bile çok nadir fotograf çekecegimi düşünüyorum.O yüzden bu - benim için o kadar zararlı gözükmüyor.Bu makinanın başka eksisi varmı bilmiyorum.Varsa eger bildirirseniz sevinirim.
Pentax ise ucuzluguyla cezbediyor insanı.Bu makinenin de iyi sonuç verdigini bi çok yerde okudum.Sitede de inceleme yapılmış ,fotograflar fena değil gibi duruyor.Fakat bir türlü ısınamadım pentax a
Canon a baktıgımda ise gövde çok şık.2"5 lik lcd kullanılmış.Gövdeye toz koruma sistemi entegre etmişler.Videosunu izledim yapılan yorumlarıda okudum.Uzun vadede iyi bir özellik(Bu sistem sony de varmıydı?).Biliyorum fotograf kalitesini etkilemiyor fakat sony ile canon 10mp saglıyor diğer makinalara göre çekici geliyor bu durum.Bazı kişiler diğerlerine göre küçük olan canon un cmos sensörüne iyi değil demişler fazla croplamaya sebep olur kaliteyi azda olsa düşürür demişler.Sizler neler düşünüyorsunuz?Canonda digic 2 işlemci kullanılmış bunun avantajları/dezavantajları nelerdir bu konuda pek bir bilgim yok.Bu konuda bilgilendirirmisiniz beni?.Ve canonun lensleri diğer markaların lenslerine göre daha düşük performans gösteriyor ve diğer lens ler canon gövdeye uymuyor diye biliyorum.Sanırım bir aparat ile birlikte takılabiliyormuş.Bu ne derece doğrudur ?
D50 ile D70s e baktıgımda aman aman bi fark göremiyorum sadece seri çekim hızı ve enstantene değerleri d70s te daha yüksek.Seri çekim faydalı olabilir fakat 1/8000 enstanteneyi kullanacagımı pek düşünmüyorum.Bunun yanında body de ufak değişiklikler var.(D50 nin body si ele çok iyi oturuyor diye duydum ve canonun body si iyi degil diyorlar.Fakat diğerleri ile kıyasladıgımda çok çekici duruyor)Üstelik nikon makinalar hem mp olarak hem tasarım olarak diğerlerinden geri kalmış gözüküyorlar.Bu özellikler d80 modelinde giderilmiş fakat o makinaya gücüm yetmez ve giriş seviyesini biraz aştıgını düşünüyorum.
D50 nin diğer bir + özelliği ise noise konusunda burdaki makinaların hepsinden daha başarılı oldugu.dpreview.com da da açıkça belirtilmiş.Bir sitede ise aynı değerler ve aynı açıdan çekilmiş aynı pozlar var.D50 ile diğer makinaları karşılaştırdıgımda d50 bariz kendini belli ediyor(Bana sanki taraflı olarak çekmişler gibi geldi).Fakat bunlarda eski makine oldugundan diğerleri ile karşılaştırdıgımda birazcık itici geliyor.Sonuçta elde ettigimiz fotograflara bakmak gerekiyor.Nikonun fotografları en temiz en keskin fotograflar diyorlar.Ama o fotografları çekebilmek içinde makineya ısınmak gerekli diye düşünüyorum
Durumum bu çok kararsızım hangisini tercih etsem diye.Hepsinin birbirine göre üstünlüğü var

Tarih: 12 Ocak 2007, 00:33 - İp: 85.***.**2.52
bariss
bariss (üye)
Bursa / Amatör

Arkadaslar sanirim kararimi verdim.k10d almayi dusunuyorum simdilik.Fakat bi kac gun daha bekleyecegim sanirim yakinda burada detayli incelemesi yapilacakmis duydugum kadariyla.Kit lensi Adnan beyin cektigi foto. lardan gordugum kadariyla benim icin yeterli olacak gibi gozukuyor.Yaninada sigma70-300 makro almayi dusunuyorum.Ama acele etmeyecegim lens konusundada yakinda pentax icin yeni lensler cikacakmis.

Tarih: 14 Ocak 2007, 02:08 - İp: 85.***.**0.21
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

peki pazar günü-bugün- buluşma var mı yok mu?

Tarih: 14 Ocak 2007, 10:05 - İp: 88.***.**7.175