freerapper
freerapper (üye)
İstanbul / Amatör

Yardım Lütfen Nikon D40 Hakkında??

Sevgili Arkadaşlar ve Üstadlar 10,1 pixellik bir olympusum var bide arkımdan sürekli ödünç aldığım bir canon eos 40d makinem var.Kendime bir makine almak istiyorum nikon d40 iyi bir tercih midir? Yaptıgım araştırmalara göre makine çok iyi de pixeli bana az geldi ama duyduguma göre pek hissedilmiyomuş bu eksiklik sizin görüşünüz nedir?Teşekkürler şimdiden..

Tarih: 28 Ekim 2007, 23:17 - İp: 88.***.**7.56
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

antika bizim erdem(dunesea) da aynı problemden bahsediyordu, fazla pozlamaya meyilliymiş gibi bir şey. o -0,5 ev eksik pozluyor zaten.

Tarih: 30 Ekim 2007, 13:27 - İp: 81.***.**7.49
zutu
zutu (üye)
İstanbul / Amatör

Bende de D80 var. Doğru veya yanlış pozladığını nasıl anlayabilirim?

Tarih: 30 Ekim 2007, 13:48 - İp: 85.***.**4.22
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Fazla pozlamanın belitileri:

Aydınlık bölgelerde detay kaybı var mı?

Açık havada, manzara fotograflarında gökyüzü pörtlüyor mu?

Bunlara kesin bir cavap veremiyorsanız işte size daha objektıf kriter : Histogramdaki grafik, sağa yanaşık mı ? (makinanız desteklıyorsa R, G, B histogramlarının da sağa yanaşık olmaması gerekir) Doğru pozlamada histogram asla sağa dyaynmaz, bu fazla pozlama durumudur, ve histogramdaki grafik sola dayanabilir ama asla sola yığılmamalıdır, bu da az pozlama durumudur.

İstisnai durum:

Aşırı kontrastlı sahnelerde, mesela gündüz hem odanın içinin hem de pencereden dışarısının görüntülenmek istendiğinde "doğru pozlama" diye birşey yoktur, ya dışarısı çok pozlanacaktır yada içerisi karanlık. Flaş kullanılması gerekir.

Tarih: 30 Ekim 2007, 14:19 - İp: 81.***.**5.159
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Her iki makinayi da kullanmadim, dolayisi ile bizzat kendi tecrubemi aktaramiyorum.

Yalniz Ken Rockwell de D80 ve D40 daki bir sorundan bahsediyordu: Pozlama hatasi.

D80 ve D40 0.7 stop fazla pozluyormus, -0.7'ye ayarlamak gerekiyormus. Ayni durum Canon'un DSLRlar icin de gecerliymis onlari da -2/3'e kurmak gerekirmis.

Yalniz problem shuymuski D40 ve D80 tutarli bir sekilde pozlamiyorlamis. Canonlari bir kere -2/3 yaptin mi bir daha kurcalaman gerekmiyormus, D40 ve D80'i ise habire gozetim altinda tutman, her cektigin kareyi LCDde kontrol etmen gerekiyormus. Ken Rockwell, D200, D70 ve D50'nin pozlamasinin saat gibi dogru oldugunu belirtiyor, D40 ve D80 son 20 yilda cikan en kotu pozlamasi olan Nikonlarmis.

Iste D80 ile ilgili yazi:
http://www.kenrockwell.com/nikon/d80/d80-performance.htm

Bu da D40'in pozlamasinin ayni zayifligi paylastigini soyledigi makale:
http://www.kenrockwell.com/nikon/d40/users-guide/index.htm

Burada hemen shunu soylemem gerekir, Ken Rockwell'in favori markasi Nikon'dur, yaziarini Nikon'dan yana tarafli yazma egilmindedir.

Bir ilave de ben yapayim :
Fazla pozlama yeni baslayan amatorlerin tercihi ve egilimi oldugu icin ureticiler de populer bir model piyasaya cikarmak icin genel trendi takip etmisler.

Yazılanlar doğru...makina fazla pozlayabiliyor...ve yine yazılanlarda dediği gibi nerde ne zaman fazla pozlayacağı belli olmuyor...o yüzden alayım makinamı eksi pozlamaya bu dertten kurtulayım diyemiyorsunuz...

özellikle arka plan aydınlıksa feci saçmalıyor alet.
bunu daha öncede yazmıştım...sorun eksi pozlayalarak halledilecek gibi durmuyor..tutarsızlık var çünkü... ama ne sıklıkta yapıyor derseniz. çok yapmadığını sölemek isterim

Tarih: 30 Ekim 2007, 16:27 - İp: 195.***.**6.229
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Bende de D80 var. Doğru veya yanlış pozladığını nasıl anlayabilirim?

Basit bir test. Fotoğraflarınızı işlerken "auto levels" yapın. Genelinde orijinal fotoğrafı koyulaştırıyorsa fazla pozlandığı söylenebilir.

Tarih: 30 Ekim 2007, 16:56 - İp: 213.***.**5.242
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Bir D80 kullanıcı olan dunesea yı objektif değerlendirmesinde dolayıda tebrik ediyorum.

Tarih: 30 Ekim 2007, 17:13 - İp: 212.***.**0.50
freerapper
freerapper (üye)
İstanbul / Amatör

Görüşleriniz için teşekkür ederim.D70 i ne kadara mal edebilirim?(full set olarak)Ayrıca piyasada temiz bir D70 bulabilirmiyim?Biraz yeni olduguö için bu sorular basit gelebilir size ama teşekkür ederim şimdiden.

Tarih: 30 Ekim 2007, 18:14 - İp: 85.***.**6.135
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Bir D80 kullanıcı olan dunesea yı objektif değerlendirmesinde dolayıda tebrik ediyorum

Teşşekür ederim Tolga..

Her zaman dediğim gibi bu forumda bizi okuyup, alacağı makinayı seçen onlarca insan var..kimseyi yanlış yönlendirmek istemem...

D80 çok iyi bir makina. Tek kusuru makinanın karaktersitlik fazla pozlama olayı..Eksi EV ile halledebiliyorsunuz, lakin arada Alet saçmalayabilip yanlış ölçüm yapabiliyor. Ara Sırada da olsa. bu benim açımda iyi bir şey, bu şekilde kendi kafamdan pozlama yapmayı öğreniyorum Bir çok fotoğrafçının "makinaya hiç bir zaman güvenmeyin" ve Ara Güler'in Pozometre değil Kafametre Dediğini düşünürsekte bu benim için iyi bile sayılabilir

Tarih: 30 Ekim 2007, 23:57 - İp: 85.***.**7.240
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Bir D80 kullanıcı olan dunesea yı objektif değerlendirmesinde dolayıda tebrik ediyorum

Teşşekür ederim Tolga..

Her zaman dediğim gibi bu forumda bizi okuyup, alacağı makinayı seçen onlarca insan var..kimseyi yanlış yönlendirmek istemem...

D80 çok iyi bir makina. Tek kusuru makinanın karaktersitlik fazla pozlama olayı..Eksi EV ile halledebiliyorsunuz, lakin arada Alet saçmalayabilip yanlış ölçüm yapabiliyor. Ara Sırada da olsa. bu benim açımda iyi bir şey, bu şekilde kendi kafamdan pozlama yapmayı öğreniyorum Bir çok fotoğrafçının "makinaya hiç bir zaman güvenmeyin" ve Ara Güler'in Pozometre değil Kafametre Dediğini düşünürsekte bu benim için iyi bile sayılabilir

Tarih: 30 Ekim 2007, 23:58 - İp: 85.***.**7.240
freerapper
freerapper (üye)
İstanbul / Amatör

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.D70 i ne kadara mal edebilirim?(full set olarak)Ayrıca piyasada temiz bir D70 bulabilirmiyim?Biraz yeni oldugum için bu sorular basit gelebilir size ama saolun şimdiden.

Tarih: 31 Ekim 2007, 00:11 - İp: 85.***.**6.135