radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

Yardım Lütfen D200mü 30d mi Alsam?

dostlar önceki yazılarımdan farkettiyseniz 400d kullanıcısıydım fakat nolduysa gaza geldım hıc zarar etmeden 400d yi verdim.fakat şimdide nealsam acaba? bana d200 veya 30d önerildi..genelde amatörce hoby olarak kullanıyorum profesyonel sanatcı veya iş amacı ile kullanan bırı deılım doga manzara börtüböcek aile vs cekımler yapıyorum senede 2defada ıstanbulpark ta formula ve moto gp ye gıdıp vırajda ucanları cekıcem. bu 2 makınayada aklımda olan 18-200 lens takmak..hem genıs acı olsun hemde telezoom ıyı olsun ıstedım.cunku 2de 1 len sök tak yapmak ıstemıyorum.lütfen bu makınaları kullanan arkadaslar varsa degerli tavsıyele rini duymak ısterım..saygılarımla.yeşil bursadan selam

Tarih: 4 Nisan 2007, 11:03 - İp: 81.***.**1.173
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

tolgi cim okumaz olurmuyum baktım tabı ama yazının sonuna dogru resmen ağız dalaşı ve hakarete varan sözler yazılmıs herkez bırbırını kandırdıgını yazmış vs..oyuzden oyazıları dıkkate almadım..ben özellıkle d200 ve 30d kullanan test eden biliçli kişilerden yardım ıstedım..haybeye fıkır yurut mek secım ıcın mantıksız olur kafalar iiice karısır kanaat ındeyım.ılgıne tesekkur ederım

Tarih: 4 Nisan 2007, 11:13 - İp: 81.***.**1.173
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Radayhan,
pek çok topic'de 400D'yi öven, insanlar "ne alsam?" diye sorduklarında bu makineyi tavsiye eden yazılarınızı okudum. ama şimdi makinenizi sattığınızı söylüyorsunuz, hem de bizimle tek bir kare paylaşmadan.. izninizle birkaç soru sorabilirmiyim?

çokca övdüğünüz ve hatta tavsiye ettiğiniz makinenizi neden sattınız?

Bu makineyle kaç kare çektiniz? makinenin limitlerini ne kadar zorladınız?

Yeni alacağınız SLR'den ne bekliyorsunuz? (eskisinde ne eksik kaldı diye de sorulabilir?)

Kendinizi 30D yada D200 kullanacak kadar fotoğraf bilgisine haiz hissediyormusunuz?

samimiyetle sordum, siz de öyle cevap verirseniz çok sevinirim.

* sitede xtolga, ocaklılar, as, antika, kontrast, omergin ve adını şu an yazmayı unutmuş olabileceğim bir kaç arkadaş dışında bir gün tavsiye veren, diğer gün tavsiye alan kalabalık bir güruh var. belli kullanım ve fotoğrafcılık bilgisine haiz olmayan dostlarımızın yanlış ve duygusal tavsiyelerle yeni üyelerin aklını karıştırması artık hergün rastladığımız bir durum... üzülerek izliyorum. bu topicde herkes bunu gözönüne alır umarım...

#muratsen' tarafından 04.04.2007 11:40:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2007, 11:18 - İp: 81.***.**8.150
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

30D yi uzun sure kullandım her anlamda memnundum fakat kullanacagınız lens 18-200 olacaksa nikonu tavsiye ederim. fakat d200 yerine d80 dusunmeniz cok daha mantıklı, d200 sadece yılda iki defa (yarıslarda) size saniyede iki kare fazla verir diger ozelliklerini kullanacagınızı sanmıyorum bu nedenle daha fazla para vermenize gerek yok..

#omergin' tarafından 04.04.2007 11:37:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2007, 11:35 - İp: 88.***.**8.161
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

sn muratsen cım oncekı yazılarıdada bana fıkırlerını sundugun ıcın tesekkur ederım ve yıne yardımcı oluyosun saolasın.ben 400d makınamın pilini sadece 1 kez şarj ettım ve yaklasık 250kare cekım yaptım. bana yetmeyen bıseyı yoktu bunu suna baglamak ıstıyorum ınsan oglu bıraz acgozlu galıba?sana gonulden katılıyorum elestırılerınde haklısın 400d makınamdan ne bekledım bulamadımkı dıgerlerınden beklentım nolsun? bu sadece amatorce merak acaba dahamı iyi olur dusuncesı olustu bende nedense.bıde gecerlı olurmu mazeretım ama daha hızlı cekım yapabılıyor bu ıstedıgım makınalar 400d sanıyede 3kare cekerken bunlar 5cekıyor buda moto gp de daha hızlı cekım ve heranı kacırmadan detayları yakalamak olur dıye dusundum..ve bunlardan bırını secıp bıdahada makınamı degıstırmemek amacım..son sececegım makına ıcın guzel lens vs alıp bıdaha omu bumu dıye kafamı karıstırmak ıstemıyorum...resım yollamadım cunku foruma nasıl resım eklenecegını bılmıyorum..yoksa yollarım sorun deıl..selamlar

Tarih: 4 Nisan 2007, 11:39 - İp: 81.***.**1.173
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

cevapların için Teşekkür ederim

Ben açıkcası 30D ve D200'ün özellikle ülkemiz şartlarında hobi kullanımı için çok maliyetli çözümler olduğunu düşünüyorum. kullanmadığım için bilemiyorum fakat nikon 18-200 VR lensi çok övüyorlar Nikon D80 + 18-200VR senin için daha ekonomik ve faydalı olacaktır.

Ama ille de alacağım dersen 30D bence daha doğru fotoğraflar (özellikle renkler konusunda) çeken bir makine...

Tarih: 4 Nisan 2007, 11:47 - İp: 81.***.**8.150
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

muratsen cım her 2makınayıda elıme aldım ınceledım senınde dedıgın gıbı 30d ıcın renklerı daha dogal ve guzel dedıler oncekı makınamda 400d olunca canona kalbim yakın menü süde 400d gıbı kullanımı kolay yabancılık cekmedım.ama d200 de yaratık gıbı acayıp sankı ele daha iyi oturuyor gıbı geldı bana ekranıda buyuk bırde ekran cizilmesın dıye koruma için şeffaf kapak koymuslar ii olmus..dedıgın gıbı nıkon da vr 18-200lens cok tavsıye edıldı onuda gorme fırsatım oldu..30d alsamda tamron 18-200lens alırım dıye aklımdan gecıyor..30d daha estetık bırazda d200e gore ufak..d200 ılk gordugum ıcın galıba menu karısık geldı bana.nebıleyım ya kafam cok karıstı...

Tarih: 4 Nisan 2007, 12:06 - İp: 81.***.**1.173
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

muratsen güzel tespitte bulunup ve güzel bir soru sormuşsun tebrikler..
bir ara bende şahsen sony 100 ü değiştirip nikon d200 almayı düşündüğüm oldu.bu makinadan olan memnuniyetsizliğimden kesinlikle değildi.(sony nin ilk kullanıcıklarındanım)benim o dönemlerde yani ilk çıkış dönemlerinde tek derdim lens yetersizliği idi.sigma 50/500 lensi almayı çok düşündüm ve o dönemlerde sony uyumlu sigma lensler yoktu.şimdi var ve hsm özelliğini barındırmıyor.burda benim dikkatimi çeken canon kullanıcılarının biz sony kullanıcılarına göre oldukça büyük bir avantajlarının olması,bu avantajlardan biride oldukça zengin bir lens kolleksiyonuna sahip olmalarıdır..
düşünebiliyormusun sigmanın sınıfında en iyileri olan 10/20geniş açı 150mm makro ve 50/500 telefoto lenslerin hepsi hsm özelliklidir.sony ve pentax için ise hsm siz üretiliyor.buda bizler için büyük bir dezavantaj..canon ve nikon kullanıcılarına göre..

Tarih: 4 Nisan 2007, 12:12 - İp: 85.***.**5.20
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

18/200 formula yarışlarında yeterli olurmu?bence 200 zom aralığı yetersiz kalacaktır..

Tarih: 4 Nisan 2007, 12:17 - İp: 85.***.**5.20
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

birine ulaşmak için diğerinden fedakarlık yapıyoruz merhaz

O fiyat aralığında Sony kadar keskin çeken makine olmadığından ve keskin fotoğrafları sevdiğimden HSM siz lenslere tahammül edebiliyoruz. Zeiss 16-80 + Sony A100 ikilisinin korkunç sonuçlar vereceğini düşünüyor ve şimdiden bu lens için büyük heyecan duyuyorum....

Aslında belli bir aşamadan sonra Bodyler önemini yitiriyor. farkı lensler yaratıyor gerçekten de...

mesela portre çekmek istiyorsanız hangi body'ye sahip olursanız olun F1.4 - F1.7 yada F1.8 lik 50 mm bir lensle harika sonuçlar alırsınız...

Sony A100 + Minolta 50mm F/1.7

Radayhan, asıl yatırımını lenslere yapmanı tavsiye ederim. Hanig sistemi kullanacağına lenslere göre karar vermen fotoğraf yolculuğun için daha hayırlı olur.

Tarih: 4 Nisan 2007, 12:38 - İp: 81.***.**8.150
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

oturdugu yere baglı olarak 200mm belki yeterli olurda, f/5.6 f/6.3 sorun yaratabilir cok hızlı cekimler yapmak istiyorsa..

#omergin' tarafından 04.04.2007 13:29:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2007, 12:45 - İp: 88.***.**8.161