serkanbo
serkanbo (üye)
İzmir / Amatör

Yardım 4 Makina Tek Seçim

Arkadaşlar yakın bir sürede digital fot. mak. almayı düşünüyorum istedigim mak. özellikleri sıralayım sizlere ona göre aşagıdaki mak. hangisi bana daha uyar onu söylerseniz seçmemde bir basamak daha ileri gitmiş olurum.
12x optic zoom (uzaktaki cisimleri hayvan bitki cekmeyi seviyorum)
Dağlardaki ciçekleri cekmeyi makroyu seviyorum.
hızlı bir mak. oto yarışlarını severim.
gün batımı manzaralarını severim.
elle oturacak kullanımı kolay kaliteli. özellikle focus olayını tamamen bana bırakacak bir makine düşünüyorum. ileride tele ve wide lensler takabilecegim bir mak. olması.
sony dsc h2
Canon powershot s3 IS
panasonic dmc fz30k
panasonic dmc fz7
ürünleri linkleriyle verdim umarım bana bir yol gösterirsiniz..

sonystyle.comcanon.companasonic.com

Tarih: 4 Nisan 2006, 00:18 - İp: yok
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ben olsaydım FZ30 alırdım.Bir üst sınıfın modelidir.S3 hareketli görüntüler ve makroda iyi performans gösterir.Ancak FZ 30 daha profesyonelliğe yakın bir cihazdır.Pişman olmazsınız kullanırsanız.Fz 7 ile S3 aynı kategoride olan ve farklı üstün özellikleri ile ön plana çıkmış modellerdir.H2 hakkında yorum yapamayacağım ancak H1 modeli iyidir.

Tarih: 4 Nisan 2006, 00:28 - İp: 85.***.**6.192
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

"özellikle focus olayını tamamen bana bırakacak bir makine düşünüyorum"
Canon S2 ile manuel odaklama yapmak çok zor, muhtemelen S3 için de durum değişmeyecektir. fz30'da focus ring var diye biliyorum, xtolga'nın fz30 incelemesine bakmanı öneririm.

Tarih: 4 Nisan 2006, 09:43 - İp: 85.***.**9.217
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

serkan merhaba, foruma hosgeldin..

soyledigin makinelerin hepsi de cok iyiler aslinda.. bir de sony h5'i ekleyebilirsin listene..
osmanlinin dedigi gibi fz30, bir ust kademe cihaz.. harici flash takabilecegin tek model fz30, verdigin modeller arasindan mesela..
ama hiz acisindan (araba yarislari) bir fz7'den farkli degil.. 3fps'de 7 tane fotograf cekebiliyor ikisi de..
fakat fz30'nun agirligi 740 gramken, fz7'nin agirligi 340 gramcik..
ayrica fz7'nin daha kocaman lcd ekrani var.. 2.5".. (fakat lcd'nin sahip oldugu pixel sayisi fz30'nun yarisi kadar..)
ayrica daha yuksek cozunurlukte video da cekebiliyorsun..
...
yerinde olsaydim........ sony h5 modelini gormeden de almazdim acikcasi.. 3.0" lcd hic de yabana atilacak bir olay degil.. daha da fazla pixeli var fz7'ye gore.. hem lcd'de hem de fotograflarinda..

ama focus hizi ve cekim hizinda, panasonicler cok daha iyi digerlerine gore..
gerisi sana kalmis..

Tarih: 4 Nisan 2006, 14:11 - İp: 62.***.**2.10
edebi
edebi (üye)
Konya / Amatör

Seninle aynı durumdayız. Ben de makine seçimi yapıyorum. Konica Minolta A-200 ü de listene dahil et derim

Tarih: 4 Nisan 2006, 14:19 - İp: 85.***.**4.42
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Biri Fz30 mu dedi geldim..

serkanbo senin radaığın özelliklere sıraladığın makinelerden sadece Fz30 uymakta. Ama Fz30 da beni kesmez dersen o zaman gözünü SLR makinelre dikmelisin

Tarih: 4 Nisan 2006, 15:13 - İp: 212.***.**0.50
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

aslinda en iyisi gercekten de dslr alman serkan.. ben soyleyemedim, tolga soylemis ama..
gercekten de en uygun makine dslr.. bu kadar ucuzlamisken, sen de al bir tane derim..

Tarih: 4 Nisan 2006, 15:19 - İp: 62.***.**2.10
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Madem sen devamını getirdin, Dada bende biraz daha ileri götüreyim,

serkanbo,
-Hızlı focus istiyorsun
-Focuslama kontrolü tamamen sende olsun istiyorsun.
-Oto yarışı çekmek istiyorsun
-İleride objektif ilavesi yapmak istiyorsun
-Eline iyi oturmasını istiyorsun

Bu ihtiyaçlarını ancak SLR makine karşılar, bence SLR Like makinelerle boşuna zaman kaybetme. Manuel Focus yapan SLR like makineler var, FZ30 ve Fuji S9500 gibi ama hiçbiri SLR makine gibi manuel focus yapmıyor.

Tarih: 4 Nisan 2006, 15:30 - İp: 212.***.**0.50
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tolga cok hakli..

araba yarislarinda, bendeki 350d bile yavas kaliyor.. kaldi ki dslr-like alirsan, artik sen karar ver..

ileride lens eklemede ise, dslr-like'lar ile ancak converter ekleyebilirsin..
ne yazik ki, converter'ler kaliteyi dusuruyorlar..
oysaki dslr ile, butceyi ayarladiktan sonra akli basinda uzun bir zoom ile harikalar yaratabilirsin..

gel sana dslr alalim..

Tarih: 4 Nisan 2006, 18:12 - İp: 62.***.**2.10
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Madem siz kaşındınız,limiti yükselttiniz benden söylemesi.
Serkanbo bizimde elimizde babalar gibi Sony R1 var.Madem öyle işte böyle.R1 fiyat/performans olarak piyasadaki en iyi cihaz.İki adet kusurcuğu var.
1.Enstantane hızının 1/2000 e kadar çıkabilmesi.
2.Optik zoom miktarının bir miktar düşük olması.
Bunun dışında arkadaşlar sana ağırlığından bahsederlerse,sakın aklını çelmesin ağırlığı.Çünkü ağırlık=kalite olduğuna göre R1 i gözün kapalı alabilirsin.
Misal R1,kendisinin 1.5 katı yüksek fiyata satılan Canon 20D den yüksek performans sunmakta.Yeni çıkan Nikon D200+iyi bir lens nasıl güzel çekim kalitesine ulaşıyorsa,R1 de o kaliteye ulaşıyor.
Sana sevgili 'as'arkadaşımızın açtığı R1 ile ilgili forum'u baştan aşağıya dikkatlice okumanı ve kararını vermeni tavsiye ediyorum.Yaşasın R1 ve S9500 kardeşliği...

Tarih: 4 Nisan 2006, 19:00 - İp: 85.***.**4.4
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Sn Osmanlı ürün tavsiyesinde bulunurken lütfen ihtiyaca göre tavsiyelerde bulunalım. Kendi kullandığımız ürünler herzaman herkesin ihtiyacını karşılamaz.

serkanbo nun listesindeki ürünlerden en iyisi Fz30 olmasına rağmen bende kullanıyorum ve biliyorumki ihtiyacını karşılamaya yetmez.

Dada ve ben ihtiyacı olan ürün sınıfını belirttik kaldiki henüz bir marka tavsiyesinde bulunmadık

serkanbo, çiçek böcek ve macro çekicem diyor, 35cm den macro çeken R1 le bunu nasıl gerçekleştirebilir.

İhtiyaca göre objektif kullanmak istiyor, Sabit objektifi olan R1 le bunu nasıl yapabilir.

Oto yarışları çekmek istiyor, Hızlı focuslama istiyor R1 in S9500 veyaz Fz30 un hızı buna yetebilirmi sence

Tarih: 4 Nisan 2006, 19:26 - İp: 85.***.**3.57