rainman983
rainman983 (üye)
Ankara / Amatör

Xxxd Serisinde Neden Bilgi Ekranı Yok

arkadaşlar Canon makinlerin XXXd serilerinde mesela 450d - 500d gibi serilerinde, enstantene diyafram pil gibi göstergleri gösteren küçük bilgi ekranından neden koymamışlar . Bu tür ekranı kullanan yada bu modelleri kullanan arkadaşlar cevap verebilirmi varlığı işi kolaylaştırıyomu bunun rahatlık yönünden falan , yada yokluğu hissediliyomu sonradan .

Tarih: 25 Ağustos 2009, 14:28 - İp: 88.***.**8.164
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

aynı bilgiler lcd ekranda gorulebiliyor.
giriş seviyesi modellerde genellikle olmaz bu ekran.. orta ve ust seviye makinelerde bulunur.
mesela d60ta yoktur d80-d90da vardır
450d de yoktur 40d de vardır..
istisnaları pentax k200d de vardır sony a700de yoktur.

en buyuk faydası, lcdnin yediginden cok daha az pil yedıgı için lcdyi surekli acıp kontrol etme gereksinimi duymayacagından pil omrunu epeyi uzatması bana gore..
olmazsa olmaz birsey degil benım için.

Tarih: 25 Ağustos 2009, 18:57 - İp: 78.***.**7.50
rainman983
rainman983 (üye)
Ankara / Amatör

teşekkürler gaijin açıklaman için . peki bişey sorcam . Canon 500d ile Nikon d90 aynı sınıf makinelermi. Canon 500d piyasada 2.200 ile 2.600 arasında kit lensi ile , Nİkon d90 teknosada indirime girdi 2.300 yada 2.400 olcak sanırım tam hatırlamıyorum şimdi , üstelik 18-105 kit lensi ile birlikte. Bu fiyatlarda iki makine için mantıklı seçim hangisi olur sence

Tarih: 25 Ağustos 2009, 20:24 - İp: 88.***.**8.164
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

teknosada olmasa d90 alın derim.
500d spotta 1600 liraya bulunabiliyor.
ben kendim alacak olsam dediginiz fiyatlarda (basabas fiyatta) d90 alırım..
ama 500d cok daha ucuza bulunabiliyorken fazladan para vermem acıkcası.

Tarih: 25 Ağustos 2009, 22:21 - İp: 78.***.**7.50
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

1800 civarında hayyamda bulunabılır d90.kitiyle beraber ustelık.

Tarih: 25 Ağustos 2009, 22:53 - İp: 78.***.**9.116
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu fiyata bulunabiliyorsa iyi.

Tarih: 25 Ağustos 2009, 22:57 - İp: 78.***.**7.50
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

vizörden çekim yapıyorsanız aynı bilgiler vizör içinde de oluyor.
bilgi ekranı gereksiz bir şey değil tabii,faydalı bir şey.

D90 kampanyası güzel görünüyor..aradaki fark azalırsa mutlaka d90 tercih edilmeli kanımca..

Tarih: 25 Ağustos 2009, 23:07 - İp: 78.***.**6.164
rainman983
rainman983 (üye)
Ankara / Amatör

Evet heryerde 3binin üzerinde bi rakam söylenirken bende şaşırdım . Yalnız nikonla teknosa arasında bi işbirliği varmış çünkü geçen sene bi arkadaşım da d80 i çok uygun fiyata yine ordan almıştı. Kiti falan da güzel . Tam 500d yi almak üzereydim bende bu durum kafamı karıştırdı. ikisininde lenslerini taktırıp bikez daha elime aldım baktım. canon 500d de sağ taraf küçük oldğu için vizörden bakarken sıkıntı oluyo , makineyi tuttuuğun parmağın falan yüzüne geliyo tam bakamıyosun . Birazda o yüzden sordum açıkcası o alanı genişleşmeleri çok iyi olcakmış kanımca

Tarih: 25 Ağustos 2009, 23:49 - İp: 88.***.**8.164
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

forumlarda klasik olarak hep söylenir.
body olarak elinize en iyi oturan,size en sıcak gelen en iyisidir.
ısınmadığınız bir body negatif bir ilişkiye dönüşüyor.

Tarih: 25 Ağustos 2009, 23:59 - İp: 78.***.**6.164
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" 1800 civarında hayyamda bulunabılır d90.kitiyle beraber ustelık"

Bu işe yeni başlayıp , ilk makinalarını alacaklara küçük bir uyarı ....Eskiler,tecrübeliler zaten kanmazlar kolay kolay .

D90 + 18-105mm kit lens ABD'de , amazon.com gibi sitelerde $1250 civarı ... ( Vergi eklediğinizde $1350-1400 ) .

E-bay gibi sitelerde dolaşanlar bilir , piyasada bolca "factory refurbished" makina var . Kullanılmış makinalar "oto kuaför"lerde temizlenen arabalar gibi elden geçirilebiliyor . Kutu bulmak hiç sorun değil hatta e-bay'de ayrıca boş kutu da satılıyor - $10-15'e lens kutuları bile alıcı buluyor .

Yine bol miktarda " DEMO" model var . Binlerce kamera magazasında aylarca reyonda herkesin gelip elleyip kurcalayıp lensini çıkarıp aynasına filan dokunduğu DSLR'ler bunlar . Genelde uyanıklar tarafından bu magazalardan toplanıp , yeni diye - ki hakikaten de öyle - ( kutusu da var ) satışa sunuluyor .

Tüm bunların üzerine bir de müşteri iadeleri var . Çogu büyük elektronik magazasında satılan ürünlerin 15-30 gün içinde iadesi mümkün . Satılan DSLR'lerin belki %3-5'ini millet bir süre kullanıp , tatilde filan çekip geri getiriyor . Bu ürünler de tekrar satışa konduğunda , ucuza - yine ambalajıyla "open box " diye satılıyor .

Kimseyi zan altında bırakmam ama bu makinaların bir kısmının Sirkeci piyasasına düşmesi mümkün . Yanlış anlaşılmasın , sadece " bir kısmı " ve " olabilir " diyorum .Eminim büyük çoğunluğu değildir .

1800 TL'ye yani $1200'e D90 & 18-105 kit satılıyorsa , o malın gerçek "sıfır" olma ihtimali kadar yukarıda bahsettiklerimden biri olma olasılığı da vardır ... ( İki olasılığın sa olduğunu belirttiğimi vurgulayayım - kimse alınmasın )

Diyeceğim , spot piyasada çok ucuz bir fiyat bulduğunuzda hemen atlamayın . Ambalajında diye de hemen güvenmeyin - hiç bir şey ifade etmez . Araştırın , olur da shutter count evde PC'de check ettiğinizde sıfır çıkmazsa geri alacaklarından emin olun .

Olasılıklardan bahsediyorum - yanlış anlaşılmasın ...Dürüst satış yapan çoğu müesseseyi de bu kadar uzaktan istemeden bile olsa karalamak istemem . Sözlerim tek tük çıkabilecek uyanıklarla ilgili ....

Tarih: 26 Ağustos 2009, 02:19 - İp: 96.***.**9.175
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

uyarı için teşekkurler ancak 10+ yıldır bu işi yapan bir dükkanın bu tip şeyler yapçagını dusunmuorm. ama yapabılır de. teknosa da 1800e gordugum 450d hayyamda 1100 tl. hatta çoğu spotçuda bu fiyata. 1800 tl de 700 tl fark edıyorsa 2500tl den 700 tl ınmesı cok normal gıbıme geldı. ben 450d yi macrofotograftan almayı dusunuorm hayyamda nakıt olarak. bi sorun cıkmaz deıl mı? 750 dolar olması şüphelendırmelı mı benı ?

Tarih: 26 Ağustos 2009, 02:56 - İp: 78.***.**9.116