asilx
asilx (üye)
İstanbul / Amatör

Ustalara Önemli Bir Soru.

Konu ile alakalı mantıklı bir açıklama bulamadım,degerli arkadaşlardan bilgi istiyorum,şöyleki.
Konu yeni makine alacak arkadaşlarada gözden kaçırmamaları gereken bir ayrıntı olabilir.
--------------------
Daha önceki fotoğraf makinem Fujifilm FinePix E900 dü maksimum 9.2 megapiksel çözünürlükte resim çekiyordu jpg formatında 9.2 megapixel lik bir resimin kapladığı alan yaklaşıl 4.5 mb civarındaydı.

Şimdiki makinem Nikon Coolpix P80 maximum 12 megapiksel resim çekiyor.
12 megapixel jpg formatında bir resimin kapladığı alan 2.5 megabayt civarı
yani fujide 9 megapixel çekilen resim boyutunun yarısı.

Aklıma ilk gelen 12 mpg olan 2.5 mb boyutunda jpg resmin,9 mpg olan 4.5 bm boyutundaki resimden daha az renk barındırması ve daha kalitesiz olması...

burada marka ve satışa yönelik aldatmacamı var yoksa benmi yanılıyorum?
----------
makine alırkan resmin "örnek:raw,jpg" nekadar alan kapladığı makinenin kalitesinin göstergesimidir değilmidir ? eğer göstergesi ise bunu makine ayarlardından anlayabilirmiyiz ?
----------
değerli arkadaşların deneyim ve cevaplarını merakla bekliyorum.
hoşçakalın.

Tarih: 5 Mart 2011, 17:27 - İp: 88.***.**5.198
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Jpg için sıkıştırma ayarları var.. Belki yüksek sıkıştırma seçilidir..

Tarih: 5 Mart 2011, 21:58 - İp: 78.***.**2.156
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

işlemci daha yuksek sıkıstırma yapıyordur buyuk ihtimalle.

Tarih: 5 Mart 2011, 22:29 - İp: 217.***.**5.95
samen
samen (üye)
Trabzon / Amatör

saten 'jpeg' formatı fotoğrafın sıkıştırılmış formatı demektir.bu sıkıştırma makinadan makinaya değişir.senin makinanın işlemcisi daha fazla sıkıştırma yapıyor demekki.ayrıca aynı makinayla çekilmiş herhangi bir kare 2.5 mb iken başka bir kare 4 mb olabilir.bu fotoğrafın yoğunluğuna göre değişir.

Tarih: 5 Mart 2011, 23:13 - İp: 88.***.**2.137
  • 1