musti4u
musti4u (üye)
Samsun / Amatör

Ürün Cekimi İcin Nikon D80?

merhaba arkadaslar ben ürün cekimi yapmak istiyorum ama bu konu hakkinda herhangi bir bilgim yok. yakindan manken üzerindeki elbiseleri cekicem. bunun icin nikon d80 almayi dusunuyorum 18 - 55 mm vr lik bir objektifli tutari 599 € nikon D80 baska kiti 18-135 mm lik sabilisator yok üzerinde 749€ simdi size sorum bana istedigim resimleri cekmek icin 599 luk olani yeterli gelirmi 18-55mm vr li stabilizatoru var. zaten ben cok yeniyim daha once böyle bir kamerada kullanmadim acemiligi atmak icin bu bana yeterlimi yoksa aradaki 150€ farki verip öbür objektifimi alim? dedim gibi sadece yakindan kiyafet cekicem ilk amacim o.. zaten ilerleme olursa nikonun baska body sinede gecebilirim ve baska objektif te extra alabilirim. simdi acemilimi iyi bir kamerada atip parayi havaya atmaktansa böyle bir kamerayla baslamak istiyorum.. bana tavsiyeniz hangisi olur ürün cekimlerinden iyi verim alabilmem icin neyi tavsiye edersiniz.. simdiden cok tesekkürler...

Tarih: 8 Aralık 2008, 22:10 - İp: 88.***.**8.251
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

18-135, D80'in kit lensidir zaten ve Nikon'un kit lensleri muadili olan diğer markaların kit lenslerine göre daha iyidir her zaman..bahsettiğiniz 18-55 Vr ise, D40, D40x ve D60 serisinin kit lensi..ürün çekiminde çoğu zaman ya flaş kullanacaksınız yada ortam ışığı yeterli olacağı için bence VR sistemine çok da gerek yok..Üstelik ürüne yaklaşmanız gerekeceğinden 18-135 daha kullanışlı olur diye düşünüyorum..

Tarih: 8 Aralık 2008, 22:34 - İp: 88.***.**7.136
musti4u
musti4u (üye)
Samsun / Amatör

arada 150 euroluk fark var sadece ürün cekimi icin bu fark deyermi? 18-135 de vr de yok.
bu 18.55mm vr lik bir lens keskinligi nasil ürünlerdeki canliligi yani bir manken üzerindeki gömlen, kazagin , t-shirtun keskinlini yakalarmi? amacim eger bu 15-55 lik simdilik yeterli olur sa isi ögrenince o 150 euroluk farki daha güzel bir lenste kullanmak istiyorum aydinlatan olursa sevinirim..

Tarih: 9 Aralık 2008, 00:49 - İp: 88.***.**1.204
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

elbette güzel bir cihaz ama 450d tavsiye ederim..

Tarih: 9 Aralık 2008, 21:46 - İp: 78.***.**5.191
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Aslında sevgili puskas'ın dediği gibi 450D almanızı ben de tavsiye ederim..D80'in üzerine onca makine çıkmışken eski teknoloji almaya ne gerek var..üstelik yeni çıkanların fiyatları da makul..

Tarih: 10 Aralık 2008, 01:25 - İp: 88.***.**5.155
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

teşekkürler @aeron yaklaşımından dolayı.. 450d daha iyi seçim olur çünkü hem yeni teknoloji, hem de cmos görüntü sensörünün iso başarısı indoor çekimlerinde olağanüstü çekim hızı avantajı sağlıyor.. bu ne demek daha net fotoğraflar demek.. başta bir çok kişinin için önemsiz gibi görünse de aslında çok önemli bir konu.. şahsen 2 aydır kullanıyorum her defasında canon ve cmos'un önemini daha iyi anlıyorum..

Tarih: 10 Aralık 2008, 13:37 - İp: 78.***.**1.174
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Işık ne kullanmayı düşünüyorsunuz..?,Yada ne kadar kullanmayı biliyorsunuz ışığı...?
Çünkü sadece makina ile olmuyor bu tip çekimler.Ayrıca ürün çekimi kategorisi değil dediğiniz,manken üzerinde kıyafet çekimi moda çekimi oluyor.

Bu arada yapacağınız çekimlerden çıkacak fotograflar nerede kullanılacak... bunlar da belirtilmesi gereken önemli şeylerdir.

Kısacası size anlatmak istdiğim, iyi bir makina ve objektifle bu işler olmadığı gibi ekipmanın en iyisi olsada doğru fotograf oluşmayabiliyor.Çok bilmediğinizi yeni olduğunuzu söylemişsiniz, bence öncelikle bu işi profosyonelce yapmış birilerinden yardım isteyin, burada yazmayla olmaz,en azından bir kaç çekim konusunda bir profosyonele asistanlık yapınız.

Ben bile bu işin içinde olan birisi olarak ilk ekipmanlarımı alırken yanlış alışveriş yaptığım olmuştur, şimdi olsa o hataları yapmam diyorum, sizin bu işi ne kadar bildiğinizi bilsem belki komple bir ekipman tavsiyesinde bulunabilirdim.

Umarım başarılı olursunuz.

Tarih: 10 Aralık 2008, 17:04 - İp: 78.***.**2.39
  • 1