davutyazici
davutyazici (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Ürün Çekimi İçin??

arkadaşlar merhaba. şöyle bi baktım bu konu açılmışmı diye ama göremedim. ben grafik tasarımla uğraşıyorum.katalog işleri için haliyle fotoğraf çekimleri gerekiyor. fotoğrafa eskiden beri merakım var ama profesyonel bir makine hiç kullanmadım. son bi kaç haftadır araştırıyorum. kursuna gitmeyide düşünüyorum ama şu aşamada ne tür bi makine işimi görür onu bile pek bilmiyorum. öncelikli kullanım alanı ürün çekimi olcak. küçük detay isteyen ürünler, büyük ürünler, yatak odası takımı vs. bu tür şeyler için 1500-2000 tl arası en ideal makine sizce nedir??

Tarih: 6 Şubat 2011, 15:01 - İp: 85.***.**6.35
evolife
evolife (üye)
İstanbul / Amatör

Hocam video çekimindeki full time AF olmasın o? :S

Tarih: 7 Şubat 2011, 23:27 - İp: 88.***.**3.15
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

yok yok liveview'de Af'den bahsediyordu sanırım ama öyle bi yazmışlar ki, gövdeye AF eklemişler gibi algıladım...

Tarih: 7 Şubat 2011, 23:31 - İp: 88.***.**2.169
evolife
evolife (üye)
İstanbul / Amatör

Siz öyle yazınca ben baktım hemen. Şöyle diyor: Nikon D3100 fotoğraf makinesinde Live View canlı ön izleme ve yeni AF otomatik netleme seçeneklerine de yer verilmiş.

D3000' de live view modunda af konusunda bir şey yok sanırım. dpreview yalancısıyım. Fakat D3100' de yüz tanıma, geniş alan, normal alan, obje izleme gibi af modları mevcut. Birde AF-A, AF-S, AF-C, MF, AF-F(live viev' de sadece) eklenmiş galiba.. Bende bu makineyi almayı düşündüğüm için baya araştırma içindeyim.

Tarih: 7 Şubat 2011, 23:39 - İp: 88.***.**3.15
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

evet öyle. dediğim gibi liveview'de AF den bahsedilmiş ama cümleyi öyle bir kurmuşlar ki, yanlış anlamaya müsait.
Neyse düzeltmiş olalım yeniden.

Tarih: 7 Şubat 2011, 23:56 - İp: 88.***.**2.169
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

AF motoru olup olmadığını öğrenmek için bütün makaleyi okumanıza gerek yok, bunun basit ve kesin yöntemi var : Gözünüzle bakarsınız.

Son resimdeki bayonetin saat 7 istikametindeki bağlantı noktasını görüyor musunuz ? İşte o bağlantı noktası gövdedeki motorun lensteki AF mekanizmasını sürdüğü bağlantıdır. Nikon, 6 sene evvel herkesi parası kadar düdükleme stratejisini AF özelliğine taşımamıştı henüz.

Tarih: 8 Şubat 2011, 00:47 - İp: 78.***.**5.7
davutyazici
davutyazici (üye)

dün birkaç mağazaya gidip inceledim makineleri.gerçi inceledim dediğim pilleri yoktu görünüşüne ve elime oturuşuna baktım daha çok canon sanki daha çok aklıma yatmış gibi. 3100de af motoru yoksa zaten pek düşünmem.

Tarih: 8 Şubat 2011, 11:04 - İp: 85.***.**6.35
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

@antika, fotografların linklerini düzeltseniz de "gözümüzle" baksak .. şu an gözüm bişey görmüyor

Tarih: 8 Şubat 2011, 14:19 - İp: 88.***.**2.169
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

desi,

http://www.dcresource.com/reviews/nikon/d3100-assets/camera-front.jpg
http://www.dcresource.com/reviews/nikon/d5000-assets/camera-front.jpg
http://www.dcresource.com/reviews/nikon/d50-review/camera-front.jpg

#remi5861' tarafından 08.02.2011 14:26:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Şubat 2011, 14:25 - İp: 78.***.**9.196
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 8 Şubat 2011, 14:43 - İp: 88.***.**2.169
davutyazici
davutyazici (üye)

bugün fotoğraf kursu için görüştüğüm hoca nikon tavsiye etti. nikonun renkler konusunda canondan daha iyi olduğunu söyledi. canon 500d den nikon d90 a doğru kaymaya başladım yavaş yavaş ama mağazalarda fiyatları 2000 in üstünde hep. sahibinden.den garantili bulursam alırım diye düşündüm. birde yurtdışından alanlar var (japonya, hong kong vs.) 1 yıl uluslararası garanti süresi var diyolar. açıkcası çok anlamadığım için bu tür işlerin prosedürünü biraz çekinceliyim. uluslararası garantisi olan bir ürün arızalandığında nereye başvurmam gerekir ne yapmam gerekir acaba?

Tarih: 9 Şubat 2011, 02:54 - İp: 85.***.**6.35