kutay41
kutay41 (üye)
Kocaeli / Amatör

Tüm Arama Çabalarım Nikon'a İtiyor

Slr/like modellerinde tüm aramalarım beni Nikon P80 modeline itiyor. Ancak Canon Powershot SX10IS'de aklımı çelmedi değil. Batarya yerine pilli olması beni Yine Nikon'a yöneltti. Ayrıca sitede yaptığım aramalarda Yine Nikon'un daha canlı renklere sahip olduğu yönünde açıkcası kararsızım ama Nikon benim için bir adım önde ,sizlerden bu konuda yardım bekliyorum. Hangisini seçmem daha mantıklı olur.

Tarih: 14 Ocak 2009, 20:48 - İp: 81.***.**8.139
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

bu arada dslr makinelerle birlikte R1'in sensörü ve slr like mekinelerin sensörü boyut olarak gösteriliyor bu çizimde...

[/IMG]

Tarih: 20 Ocak 2009, 18:27 - İp: 78.***.**9.107
demirciler
demirciler (üye)
İstanbul / Amatör

Sn.rocktrak
Yazdıklarımı okursanız R1 kötü makinadır demiyorum sadece R1 den sonra teknolojinin çok ilerlediğini ve R1 in bunun gerisinde kaldığını söylüyorum. Verdiğim test sayfasında yazdığınız gibi 350D gibi giriş seviyesinin iso da R1 den çok iyi olduğunu yazıyor fotoğraf kalitesinde yayımladığı firmware sonra yapılan testlerde çok daha iyi fotoğraflar verdiğinide takip etmişsinizdir ki 350D Canon'un Auto WB si en isabetsiz makinası olmasına rağmen. Artık üertilmeyen bir makinanın tartışılması bile bence çok doğru değil evet R1 zamanında TIPA Gold ödülünü bile almış bir olsa bile.
Günümüzde R1 sensör boyutuna en yakın üretilen tek makina var Sigma DP2 ancak onunda eksisi 24mm sabit lens kullanması bunun dışında Leica,Panasonic,Canon markalarının son modellerinde çok iyi fotoğraf kalitesi veren modellerini bir gözden geçirin derim.

Tarih: 20 Ocak 2009, 21:12 - İp: 78.***.**7.88
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

sayın demirciler
biz burada neyi tartışıyoruz?
bu topiği açan arkadaşımız bizden ne istiyor?
kutay41, ne tür bir makine almak istiyor slr like mı? yoksa dslr mi?

konuyu R1 tartışmasına çeviren sizsiniz kusura bakmayın

ben sadece bu arkadaşımıza elindeki parayla alabileceği EN İYİ makineyi önerdim.
yanlış mı yaptım yani?

lütfen kıyaslamaları yaparken fiyat konusunu göz ardı etmeyelim. çünkü bizler gibi acemiler için
bu topiklerden "her önerilen makine vb. kolay ulaşılabilir değil" maalesef.

kutay41 bütçesini açıklamış sanırım 800, en fazla 1000 TL arası bir para ayırmış bu işe.

benim önerim bu paraya alınabilecek "en iyi" makineyi yani R1'i göstermek oldu.

bu konuda sizin önerinizi sordum cevap alamadım. aynı soruyu aşağıda tekrar soruyorum.
lütfen önerinizde fiyat / nitelik orantısını göz önünde bulundurun. sonuç büyük olasılıkla R1 çıkacaktır... iyi bir öneriniz varsa bizim EFSANE bitti demektir. ama boşuna efsane dememişler değil mi

R1 yenilmez bir makine değildir ama aynı siklette güreştiği sürece onu daha uzun süreler yenen olmayacaktır!

350D ve daha alt model bir dslr bile R1'i kolaylıkla alt edebilir.. Ama nasıl tabiki önüne 1000 dolarlık bir lens takarsanız alt edebilir...
e ama o zaman n'olur 'astarı üstünü geçti' olur kısaca değil mi

#rocktrak' tarafından 21.01.2009 10:28:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ocak 2009, 22:57 - İp: 78.***.**9.107
deck
deck (üye)
Kocaeli / Amatör

fkritik forumunda 500 tl ye nikon d40 vardı , oda düşünülebilir

Tarih: 20 Ocak 2009, 23:37 - İp: 88.***.**6.2
kutay41
kutay41 (üye)
Kocaeli / Amatör

O değilde makinalara yine zam gelmiş sanırım. Hızlı al com'da nikon p80 1000 tl'yi gördü. Nasıl olacak bu iş böyle Amerikalı aynı makınayı 450 tl'ye alıyor. Tamam makinayı beğendim ancak özelliklerine görede 1000 tl etmez ama.

Tarih: 21 Ocak 2009, 20:10 - İp: 78.***.**1.41
demirciler
demirciler (üye)
İstanbul / Amatör

Sn.rocktrak
Bu foruma ilk yazdığım cevapta link vererek makina tavsiye etmiştim dikkatil bakarsanız göreceksiniz.
Önerimi tekrarlamak gerekirse Panasonic LX3 modelini öneririm .
lens 24-60mm 24mm de F/2 60mm de F72.8 Max F/8 sensör 1/1,63 inc RAW çekim ,mauel kullanım , 1 cm macro ,harici flash ve vizör kullanım imkanı , 1280x720 gibi mükemmel video çözünürlüğü ve spotta yaklaşık 550-600 TL fiyat bunlar artılarının bazıları detay için verdiğim linkten yararlanabilirsiniz.
http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/1918/show.html
detaylı inceleme için ;

http://www.dpreview.com/reviews/panasonicdmclx3/

Tarih: 22 Ocak 2009, 00:47 - İp: 78.***.**5.103
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

merhaba sayın demirciler
Panasonic LX3' ü çok iyi biliyorum.. Piyasaya sürülmeden önce bile inceliyordum LX3'ü..
benim favori makinelerimden ilkidir. gerek cep boyutunda olması, gerekse kalitesiyle 4/4'lük bir makinedir. hatta ileride kendime bir LX3 almayı düşünüyorum...

artık daha fazla ısrar etmek istemiyorum ama ...
500-600'e LX3 hiç görmedim.. piyasası şu anda en az 850'lerde...
ayrıca LX3 ile R1'i kıyaslayabilir miyiz "nitelik" bakımından...?
yukarıdaki şu sensör ebatlarını kıyaslamak bile yeterli bir fikir verir sanırım...

Tarih: 22 Ocak 2009, 10:26 - İp: 78.***.**9.107
demirciler
demirciler (üye)
İstanbul / Amatör

Sn.rocktrak
LX3 makinayı fotokritik sayfalarında cinman isimli bir kullanıcı spot olarak 550 Tl gibi bir ilanla ambalajlı olarak satıyordu. Ben ise ilk çıktığında İstanbul teslimi 500 Tl'ye almıştım. Şimdilerde 1 Ds Mk3 'ü kullanmaz oldum nerdeyse . İlk aldığımda bir iki sorunu vardı ancak 15.aralık.2008 de ve 15.ocak 2009 da çıkardığı firmware ile tüm açıklar kapatıldı diyebilirim eğer alırsanız mutlaka son firmware yükleyin.
R1 konusunda birçok konuda aynı fikirde olmamıza rağmen ayrı düşündüğümüz noktalarda var ve yazdığınız gibi burda bırakmak en doğrusu olacak.

Tarih: 22 Ocak 2009, 22:38 - İp: 88.***.**3.8
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

tekrar merhaba sayın demirciler
ben de fotokritik te isimini hatırlamadığım bir üyenin canon 1 ds mark III makinesini evde boşu boşuna durduğu için günlüğü 50 TL'den kiraya çıkardığını okumuştum...
(bu fırsat benim gibi meraklı acemiler için bulunmaz bir fırsattır aslında )

buradan şöyle bir varsayım yapmak sanırım pek yanlış sayılmaz..

teknoloji ilerledikçe teknolojik aletlerin küçülmesi doğru orantılı olarak gitmektedir..

bineaneleyh ben de şöyle bir varsayıma vardım: fotoğrafçılık alanında sensör teknolojinisinde "four thirds" ve/veya "micro four thirds" sistemleri gelecekte sanılanın aksine büyük başarılara imza atarak, önemli bir seviyeye gelecektir!.

#rocktrak' tarafından 23.01.2009 09:40:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ocak 2009, 09:28 - İp: 78.***.**9.107
zadeh
zadeh (üye)
İzmir / Amatör

Yanlış,

optik sebebiyle, küçülme duracak hatta makineler büyümeye başlayacak. Çünkü optik gelişmiyor. (bakınız FF makineler) Çünkü resim kalitesi sensörden çok objektif ile alakalıdır, görüntünün oluştuğu alan ne kadar büyükse görüntü o kadar kaliteli olacaktır. Bugün 6 mp üzerindeki bir çözünürlüğü 4-3 lere veren bir objektif yok. Olympus 150 F2 bile bunu veremiyor ki 4-3 lerin en kaliteli objektiflerinden biridir. Objektif çözünürlüğü milimetreye düşen %80 kontrast verebilen çizgi çiftiyle ölçülür. İki katı alan iki katı objektif çözünürlüğü demektir. O yüzden kalitenin yolu sensörün büyümesinden geçer. Sensör isterse 100 mp olsun objektif bu çözünürlüğü vermedikten sonra hiç bir anlam ifade etmez.

4-3 ler sensör büyüklükleri sebebiyle gelişme şansı olmayan ürünler olup micro olanlarıda şimdiki dsrlike ların yerini alabilir ancak.

Tarih: 23 Ocak 2009, 15:53 - İp: 85.***.**3.211