kutay41
kutay41 (üye)
Kocaeli / Amatör

Tüm Arama Çabalarım Nikon'a İtiyor

Slr/like modellerinde tüm aramalarım beni Nikon P80 modeline itiyor. Ancak Canon Powershot SX10IS'de aklımı çelmedi değil. Batarya yerine pilli olması beni Yine Nikon'a yöneltti. Ayrıca sitede yaptığım aramalarda Yine Nikon'un daha canlı renklere sahip olduğu yönünde açıkcası kararsızım ama Nikon benim için bir adım önde ,sizlerden bu konuda yardım bekliyorum. Hangisini seçmem daha mantıklı olur.

Tarih: 14 Ocak 2009, 20:48 - İp: 81.***.**8.139
kutay41
kutay41 (üye)
Kocaeli / Amatör

Bu arada şuda var ki , ABD fiyatrları neden bize göre çok düşük. Onlarda bu makinaları sonuçta ithal ediyor. Neden herzaman herşeyin pahalısını bize layık görüyolar anlamış değilim. Nikonu ABD'den almaya kalksam kargo falan herşeyiyle genede Türkiye'den ucuza geliyor. Bu arada tavsiyeleriniz için teşekkürler inceliyorum hepsini Sony'de gerçekten ilgi çekici bir makina kafam iyice karışacak anlaşılan bu gidişle

#kutay41' tarafından 17.01.2009 19:37:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ocak 2009, 19:36 - İp: 81.***.**7.114
demirciler
demirciler (üye)
İstanbul / Amatör

R1 şimdiye kadar kullandığım en iyi slr like makina bu konuda sizlerle aynı fikirdeyim. Ancak bana göre misyonunu tamamlamış bir makina mesela LCD çok küçük ölçüm sistemi oldukça eski kaldı macro mesafesi 35mm ki bu mesafe uzun en önemlisi boyut olarak DSLR makinalardan çokta ufak değil . Yine de slr like olarak en büyük sensörü kullanan daha önemlisi CMOS sensörü kullanan ilk ve tek slr like makina .

Tarih: 17 Ocak 2009, 20:15 - İp: 78.***.**4.177
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

tekrar merhaba

demirciler, yazını okuyunca bir iki cevap yazma gereği duydum.

• R1'in makro mesafesi kullanım kılavuzuna göre mm. değil, 30 cm'dir, fakat 25-23 cm. e kadar izin
verebilmektedir. ayrıca bu mesafede kalması o kadar da dezavantaj değildir. bunu size
aşağıdaki kendi çekimim olan fotografla gösteriyorum. lütfen bi değerlendirin. : )

• "misyonunu tamamlamak" ifadesine ise katılmıyorum. çünkü özelliklerine bakarsak halâ geçerli..
artık bu özellikler de bir slr like üretilmiyor nedeni ise eğer üretirlerse dslr satışlarını kötü
etkiler, zaten üretimi bu yüzden durdurulmuş R1'in

• "ölçüm modu eski kaldı" demişsiniz bir de. benim bildiğim R1'de 3 adet ölçüm modu var yetersiz
midir?

• LCD ekrana gelince evet 2.5 inç olsaydı diyorum bende ama yeterli yinede.. ayrıca vizörünü de yazmadan geçemeyeceğim. böyle büyük ve aydınlık bir vizör pek görmedim slr like'ların içinde..

son cümlemde de kutay41'e sesleniyorum:
size dslr 'havasını' yaşatabilecek en yakın slr like makine R1'dir. diğerleri P80 ve SX10'da bunu yaşatabilir ama inanın arada çok fark var. daha önce ve hala elimde olan nikon coolpix 5700 kullandım o da çok kaliteli bir makinedir ayrıca bir süre canon S5 is kullandım, ele oturuşu döner lcd'si, hızlı tepki vermesi çok hoşuma gitmişti gerçekten. ama bunların yanına R1 i koyduğumda kıyas kabul etmiyor pek. bu durum şu zamanda da geçerli benim nacizane görüşüme göre

Tarih: 18 Ocak 2009, 15:39 - İp: 78.***.**9.107
kutay41
kutay41 (üye)
Kocaeli / Amatör

Tüm arkadaşlara yorumları teşekkür ederim. Sony R1 görüntü olarak çok güzel bir makina,birde fiyat konusunda canondan pahalı sanırım. Çünkü piyasada sıfırı olmamasına rağmen ikinci el fiyatı pahalı,özelliklerini karşılaştırdığımızda ikisininde birbirini geçtiğ noktalar dikkatten kaçmıyor. Bu gün bir kaç mağza dolaştım. Satış temsilcisi en iyi görüntüyü Sony makinalar ile elde edersin dedi. Nikon ve Canondan daha iyiymiş. Ama düşündükçe ve araştırdıkça iş iyice içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı. Bugün birde Olympus 590 uz'u inceledim. 26x optik zoom 12,7 MP Oda dehşet bir makina dediğim gibi el elden üstün. Ben Nikon ve Canon karşılaştırmalarında hep Nikonun daha kaliteli fotoğraflar ürettiğini düşünsemde sanırım alıcağım makina Canon powershot sx 10ıs olacak. Vakit ayıran bilgi ve tecrübelerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Tarih: 18 Ocak 2009, 17:51 - İp: 85.***.**3.219
demirciler
demirciler (üye)
İstanbul / Amatör

Sn.rocktrak
Ölçüm modu derken AF ölçüm modundan bahsetmişti yani netleme noktası sayısından. Sony'nin R1 modelini çıkarma sebebi aslında ilk üretimi olan CMOS sensörü kullanmaktır ve bunuda R1 ile başarılı bir şekilde uyguladı ve DSLR modellerinde bu sensör ile devam etti. Ben yinede R1 in çok iyi makina olduğunu ancak misyonunu tamamladığını düşünüyorum.

Tarih: 18 Ocak 2009, 20:13 - İp: 85.***.**6.229
demirciler
demirciler (üye)
İstanbul / Amatör

Sn. kutay41
Almaya karar verdiğiniz makinanın sensör boyutu çok ufak ve bir compact için zoom mesafesi çok fazla vemax. zoom diyafram değeri F/5.7 ben bu makinanın sizin beklentilerinizi karşılayacağını düşünmüyorum.
http://www.letsgodigital.org/en/camera/specification/1972/show.html
Eğer canon düşünüyorsanız G10 modelinide inceleyin derim.

Tarih: 18 Ocak 2009, 20:21 - İp: 85.***.**6.229
deck
deck (üye)
Kocaeli / Amatör

R1 çokkk acaip bişey, denemek için bile olsa mutlaka kullanın... Nice dslr kullanıcılarını sinir ettim ben o makineyle istisna, müstensa bir makine, çok keyif alıyorum onunla fotoğraf çekmekten. Sıfırı yok maalesef 2. eli bile 800-1000 ytl arasında halen.

Tarih: 19 Ocak 2009, 01:35 - İp: 88.***.**6.2
demirciler
demirciler (üye)
İstanbul / Amatör

R1 ile fotoğraf çekip DSLR kullanıcılarını kıskandırmak ifadesi bence çok yanıltıcı . R1 çıktığı zaman piyasada olan Canon 350D ile karşılaştırmalı fotografik testler bunun doğru olmadığını gösteriyor ki R1 bu günün ileri compactları ve giriş seviyesi dslr makinalrına fark atmaktan çok uzak.

http://www.dpreview.com/reviews/SonyDSCR1/

Tarih: 19 Ocak 2009, 22:31 - İp: 78.***.**7.242
deck
deck (üye)
Kocaeli / Amatör

Sayın Demirciler lütfen sakin olunuz aşağıda yadıklarımın içinde ''dslr e fark atmak,, gibi bir cümle gördünüzmü hiç? R1 üstten bakarak çekim yapabildiğiniz, hemen her yöne dönebilen lcd ekranı ile sıradışı kadrajlar oluşturmada oldukça esnek çalışma koşulları sunuyor (benim zahmetsizce kurduğum kadrajı, yakalamak için , arkadaşlarımın popoları havada, yanakları asfalta yapışmış fotoğraflarını gönderebilirim) . Bu benim için önemli... 35mm karşılığı 24-120 mm olan Carl zeiss lensi ile (14 mm lik bir geniç açı lensin fiatı ne kadardır acaba?) livewiev özelliği, canlı histogramı vs vs benim aradığım, ihtiyacım olan herşey sağlıyor. Sadece zoom u biraz eksik. 2. el olarak 600 ytl gibi bir fiata aldığımıda ekleyeyim. dprewiev in testinde eos 350 d üzerinde lens olarak 50mm f/1,4 prime lens kullanıldığını , ve bu lensin maliyetini, prime lenslerin zoom lenslere oranla ne kadar başarılı olduklarını eminimki benden çok daha iyi biliyorsunuz. Kusura bakmayın bir acemi olarak haddimi aştım epey ama... İhtiyacımı, gereksinimimi iyi biliyorsam bunların fazlası benim için lüzumsuzdur. Aşağıda verdiğim öneride, mutlaka R1 görün, kullanın demekten ibarettir. Fotoğraf aşk işidir biraz ben R1 ile mutluyum(Nikon d70s im var birde , o ayrı bir sevda hikayesi) . Netfotodaki tüm fotoğraflarım R1 ile çekilmiştir...

Tarih: 19 Ocak 2009, 23:59 - İp: 88.***.**6.2
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

Merhaba sayın demirciler
Merhaba sayın tembelkus

tembelkus Nice dslr kullanıcılarını sinir ettim ben o makineyle ifadenize katılıyorum
evet R1 gerçekten sinir bozucu bir makine özellikle elinde "baba" DSLR makinesi olup ta R1'in çekebildiğini çekemeyenler için

sayın demirciler
öncelikle size bir sorum olacak. madem R1 misyonunu (sözde) tamamladı yani emekliye ayrıldı
o zaman söyleyebilir misiniz şunu?

en fazla 800 TL'ye alınabilecek en üstün özelliklerde "Sıfır" bir slr like veya dslr makine var mıdır ki şu anda Sony R1'i geçebilecek durumda olsun?
bu makine öyle bir makine olmalı ki 24-120 (makrolu) Carl Zeiss optikten üstün lensi olsun,
canlı izlemeli döner lcd ekranı olsun,
10.3 mp. 21.4x14.4 mm'lik (bu sensör Nikon D2X'in sensörüdür bu arada R1'de boyutu birer milim kırpılmıştır sadece) CMOS sensörü olsun,
ee daha ne olsun

evet bu özellikleri geçebilecek bir makine var mı? eğer varsa tamam misyon falan tamamlanmıştır
eğer yoksa EFSANE devam ediyor demektir

R1 çıktığı zaman piyasada olan Canon 350D ile karşılaştırmalı fotografik testler bunun doğru olmadığını gösteriyor ifadenizle asıl siz yanıltıcı duruma düşüyorsunuz. dprewiev sitesinde R1'den övgüyle söz ediliyor 350D ile kıyaslamalarda ise 350D, R1'i sadece yüksek iso karşılaştırmasında geçebiliyor.. diğer kıyaslamalarda R1, 350D'yi ve diğerlerini "evire çevire dövüyor"

#rocktrak' tarafından 20.01.2009 18:14:48 tarihinde düzenlendi.

#rocktrak' tarafından 20.01.2009 18:16:26 tarihinde düzenlendi.

#rocktrak' tarafından 20.01.2009 18:19:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ocak 2009, 18:11 - İp: 78.***.**9.107