gzms
gzms (üye)
İstanbul / Amatör

Tercih İçin Yardım

Merhaba arkadaşlar..Uzun zamandır bir profesyonel makina almak istiyorum,bu yüzden yoğun bir araştırma çabası içerisindeyim.Bu dslr makinalar hakkında sadece buradaki konuları okurken bilgi edindim,bunun dışında hiçbir bilgim yok.Günlerdir açılan konuları okuyorum fakat yine de hiçbir karar veremedim.Alacağım makinayı çok uzun süre değiştirme fırsatım ve lens vb. şeyler alma fırsatım olmayacak.Bu nedenle aldığım makinanın ek birşeye ihtiyaç duymadan,benim işimi görmesini istiyorum.Makinayı genellikle günlük,anı fotoğrafları çekmek için kullanıcam.Bunun yanında tabii manzara vb. fotoğraflarda çekmek istiyorum.Net,göze güzel görünen,kaliteli fotoğraflar elde etmek istiyorum..Tek başıma bir karara varamadım..Sizden makina tavsiyelerinizi bekliyorum..Benim isteğim canon almak ama tabii ne kadar dogru olur bilmiyorum.Nikon-sony-fujifilm de olabilir tabii.Çıkabileceğim fiyat zorlasam zorlasam 1.200, 1.000 tl nin üzerine cıkmasa iyi olur.. Fazla uzatmışım sanırım ama mazur görün Yardımlarını esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyorum..

Tarih: 15 Eylül 2010, 19:34 - İp: 78.***.**5.7
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Bu konuda acilmis o kadar cok baslik var ki biraz inceleseniz aradiginizi bulursunuz.
Once sunu soyleyim profesyonel makine yoktur, manual ayara izin veren makineler vardir.
Soylediginiz fiyat araliginda nikon d3000 bulabilirsiniz.Ancak sunu unutmayin kompakti otomatik modda kullanmak ile dslr'yi otomatikte kullanmak arasinda hic bir fark yoktur.Forumda acilmis konulari okuyun.

Tarih: 15 Eylül 2010, 20:04 - İp: 88.***.**4.228
gzms
gzms (üye)
İstanbul / Amatör

Sony a230 - Sony a390 - Sony a290 - Canon 450d - Nikon d3000
Peki bunların arasından hangisini tavsiye edersiniz?

Tarih: 15 Eylül 2010, 20:28 - İp: 78.***.**5.7
gzms
gzms (üye)
İstanbul / Amatör

D3000 almaya karar vermiştim fakat video çekim özelliği olmadığı için tekrar vazgeçtim.Bir üst modeli olan d3100 de bu özellik mevcut.D3100 şuanda Türkiye de satışta mı?Bilen varsa bilgilendirirse sevinirim..

Tarih: 17 Eylül 2010, 18:34 - İp: 78.***.**1.121
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hayır degil.
zaten dslr ler ile cekilen videolarda kompaktlarla cekilenler gibi degil.
otomatik fokus yok elle focus yapmanız gerekiyor.
yani kompakt makineler gibi bir video cekimi bekliyorsanız hayalkırıklıgına ugrarsınız.

Sony a230 - Sony a390 - Sony a290 - Canon 450d - Nikon d3000

not: bunlar içinde en son secilecek model bana gore d3000

Tarih: 17 Eylül 2010, 19:16 - İp: 88.***.**8.140
gzms
gzms (üye)
İstanbul / Amatör

Yorumun için teşekkürler gaijin,Bir kaç fotoğrafçıya bizzat danıştım.Bana hepsi nikon u tercih etmemi söyledi.Nikon un çekim kalitesinin Sony nin en üst modellerinde bile yakalayamadıklarını söylediler ben de bu yüzden Nikon u seçtim.Canon içinde aynılarını söylediler.Peki ne zaman alışveriş sitelerinde falan satışa çıkıcak?

Tarih: 17 Eylül 2010, 19:47 - İp: 78.***.**1.121
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

o fotografcıların goruslerinin hiçbirine katılmıyorum.
ezbere konusmuslar resmen.
umarım bu makinenin govdesinde af motoru olmadıgını, lens alman gerektiginde nikon af-s lensler alman gerektigini, sigma tamron gibi lensler almak istediginde uyumlu modellerini bulman gerektigini ve bu lenslerin digerlerinden daha pahalı oldugunu soylemişlerdir.

Tarih: 17 Eylül 2010, 19:52 - İp: 88.***.**8.140
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

gaijin'in dediklerine ek olarak, sony'lerde görüntü sabitleme teknolojisi gövdededir. canon nikon bu işi lens üzerinde hallediyor. sony'ye 400TL'ye bir tele lens alabilecekken, canon için -görüntü sabitleme özelliği olan lens için- bu fiyat 1000TL'yi geçiyor.

Tarih: 17 Eylül 2010, 19:59 - İp: 213.***.**9.229
gzms
gzms (üye)
İstanbul / Amatör

Sony nin oldukça yüksek fiyatlı bir makinasını aldıklarını fakat yine de kaliteli görüntü elde edemediklerini söylediler.Canon için de benzer şeyleri söylediler.Bir diğer fotoğrafçı da yine Nikon un üstüne hiçbirinin geçemeyeceğini Nikon u tercih etmemi söyledi.Ben Sony a390 da karar kılmıştım fakat bu söylenenlerden sonra Nikon modelleri üzerine yoğunlaşıp d3100 e karar verdim.. ?? (Sanırım yakında piyasaya çıkacakmış.)

Tarih: 17 Eylül 2010, 20:32 - İp: 78.***.**1.121
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tavsiyem madem oyle karar vermiştiniz a390 almanız.
emin olun soylenenlerin gerceklik payı hiç yok. ve emin olun d3000den daha iyi bir makinedir.

acıkcası boyle yalan yanlış bilgilerin ortaya sacılmasını "ayıp" buluyorum.
insanların kişileri yonlendirirken objektif davranamamasının sonuclarını alıcılar cekiyor.

ayrıca studyolarda cogunlukla canon kullanıldıgı bir gercektir.
durum boyleykennikonun ustune hiçbiri gecemez gibi SAÇMA bir yoruma katılmak mumkun degil.
ortaya elle tutulur bir veri sunmadan nikon iyidir tarzı yorumlar sadece marka fanatizminin sonuclarıdır.

bu bahsettiginiz fotografcılar

nikonda govdede af motoru olmadıgını sonyde oldugunu bunun lens alırken yarı ayrıya kar sagaldıgını

nikonda govdede titreşim onleme olmadıgını sonyde oldugunu, bununda her tur lensi titreşim onleme ozellikli kullanabileceginiz anlamına geldigini

nikonda canlı onizleme olmadıgını sonyde hem canlı onizleme hemde canlı onizlemede auto focus oldugunu biliyormuydular sizce?

nikonda hareketli lcd olmadıgını ama sonyde oldugunu mesela?

bence bilmiyordular. bunları yuzlerine soylesenızde birşey ifade edecegini sanmıyorum.

fotograf kalitesi olayına gelirsek, nikona sensoru kimin urettigini sorun bu tavsiyeyi veren arkadaslara,aldıgınızcevap hosunuza gidecektir.

alırsanız d3000iniz hayırlı olsun.
ancak bunları bilerek alın.
aynı paraya cok daha iyisini alabilecekken birilerinin marka fanatizmi sonucu gidip EKSİK bir makine aldıgınızı bilin.

Tarih: 17 Eylül 2010, 20:45 - İp: 88.***.**8.140
gzms
gzms (üye)
İstanbul / Amatör

Değerli yorumların için çok teşekkürler gaijin.Sony ye karar verdiğimde de tereddüt ettiğim nokta lens bulma zorluğuydu.Sitede diğer konuları dolaşırken,Sony e uyumlu lens temin etmenin zor olduğunu okumuştum?

Tarih: 17 Eylül 2010, 20:56 - İp: 78.***.**1.121