golf07
golf07 (üye)
Antalya / Amatör

Telekonventor-extender 1. 4x ???

Tum arkadaslara selamlar,
Telekonventor veya Extender diye satilan aparatlar tam olarak ne ise yariyorlar bir Dslr kamera setinde olmasi gereken bir malzememidir? Bu konuda bilgilerinizi paylasirsaniz memnun olurum.
Saygilar,

Tarih: 14 Kasım 2007, 21:31 - İp: 88.***.**9.186
alidenizim
alidenizim (üye)
İzmir / Amatör

Kısaca kullanılan tele objektife 1.4 kat daha yakınlaştırıcı etki yapar. İki tipi mevcut 1.si lens ve makina arasına girenidir. Ki bu iyi olan cinsidir. Fakat her objektif ile mükemmel derecede iyi sonuç vermez genelde 200 mm den büyük ve diyafram açıklığı 2.8 , 4 gibi değerlerde iyi sonuç verir. Ben nikon kullanıyorum ve nikonda birçok lens modeli var bazı modellerde AF olarak çalışmıyor. Ve ne kadar kaliteli olursa olsun yakınlaştırıcı etkide kalite kaybı yaşanacaktır. Ayrıca kullandığınız teleconverter diyafram açıklığını 1.4x için yüzde kırk arttıracaktır. Yani 2.8 Diyafram açıklığı 4 olacaktır. Kullanacağınız teleconvertere göre 2x teleconverter 2.8 diyaframı 5.6 yapacaktır. Bunu teleconverterin yakınlaştırıcı etkisi ile hesaplayabilirsiniz. 1.7X, 2X, ve 3X olan modellerde mevcuttur. Extender canon modelleri için kullanılr yine aynı işe yarar. Ama bence en iyi etki için 1.4,1.7, veya en çok 2x olan tercih edilmelidir. 2. cins teleconverter de lensin önüne takılır. emin değilim ama yine aynı oranda ışık kaybına neden olur. Fakat daha ucuz olmakla birlikte görüntü kalitesini bayagı düşürecektir. Ama ben hiç kullanmadığım için kullanan arkadaşlar daha iyi yanıtlar yazacaklardır. Saygılar kolay gelsin.

Tarih: 14 Kasım 2007, 22:41 - İp: 88.***.**7.181
alidenizim
alidenizim (üye)
İzmir / Amatör

Birşey daha eğer bir kuşcennetinde yada bir spor karşılaşmasında 400,500,600mm gibi odak uzunluklarına ihtiyacınız yoksa gerek yok. Eğer uygun 200,300,400mm sabit odak uzunluğu olan lensiniz varsa zaten parasal değeri sizin için sorun olmayacaktır. O zaman alın tabi.

Tarih: 14 Kasım 2007, 22:47 - İp: 88.***.**7.181
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Govde ile lens arasina takilan telekonverterin diaframa etkisi carpanin karesiyle hesaplanir.

1.4X icin 1.4*1.4 ~= 2 yani 1 stop
2X icin 2*2 = 4 yani 2 stop
2.8X icin 2.8*2.8 ~= 8 yani 3 stop
4X icin 4*4 = 16 yani 4 stop

Bunun sebebi lensten gelen isigi daha genis alana yaymasi, dolayisi ile sensorun/filmin uzerine dusmeyen isigin israf olmasidir.

Lensin onune takilan konverterler icin ayni denklem gecerli degil. Teorik olarak 120mmlik obus namlusu ebadinda bir aparat takarak degil gelen isigi dusurmek, bilakis arttirmak mumkundur. Pratikte hic boyle birsey gormedim, duymadim.

Tarih: 14 Kasım 2007, 23:10 - İp: 88.***.**3.61
golf07
golf07 (üye)
Antalya / Amatör

Arkadaslar,yazdiginiz aydinlatici ve bilgilendirici yazilariniz icin cok tesekkur ederim.

Tarih: 15 Kasım 2007, 22:02 - İp: 88.***.**4.144
  • 1