figaro61
figaro61 (üye)
İstanbul / Amatör

Tanışma Ve Tavsiyeleriniz

Öncelikle herkese merhabalar….

Adım Mustafa Trabzon 1972 doğumluyum istanbul’da ikamet etmekteyim evliyim ellerinizden öper 1 kızım var avm de satış temsilcisi olarak çalışmaktayım.Bende fotoğrafçılık hastalığına yakalandım ve soluğu sizlerin arasında aldım.Bu işle uğraşan bir çok dostumla yaptığım söyleşilerde tıpta henüz bu hastalığın çağresinin olmadığını öğrendim.

Arkadaşlar tüm samimiyetimle sizlerinde affına sığınarak bir kaç soru sormak isterim eğer cevaplama nezaketinde bulunursanız çok sevinir ve sizlere minnettar kalırım.Ben fotoğraf çekmeyi çok ama çok seviyorum ne tür fotoğraf derseniz insan ,manzara ,doğa ,eşya yani kısacası aklınıza ne gelirse ne tür komposizyon olursa.

Bu güne kadar hiç bir profosyonel makine ile çekim yapmadım ve yapma fırsatımda olmadı hep dslr makineler harici cihazlarla kendi çapımda çekim yaptım.Ama artık en büyük sevdam olan bir dslr makine alarak çekim yapmak istiyorum.

İşte bu noktadada tıkandım.Uzun zamandır araştırma yapmaya çalışıyorum ve her konuştuğum kişiden veya okuduğum yazı ve makalelerden farklı cevaplar almaktatım.Bu işin mutfağında kullanacağım cihazların seçiminde tıkandım

Biliyorum herkez ne tür fotoğraf çekiceksin bütçen ne kadar vb sorular soruyor

Cihaz alma konusunda maddi yönden uygunluğu servis ağının yaygın ve iyi olması parçasının ve ekipmanlarının kolay bulunup ve ucuz olması dayanılıklılığı gibi kriterleri dikkate alındığında öne çıkan ve benimde kafanda olan iki marka var canon ve nikon işte dananın kuyruğunun koptuğu noktada bu hangisi olmalı biliyorum bu soru sizlere çok klişe ve basit gelecektir fakat inanın benim gibi fotoğrafçılığa yeni başlayan birisi için çok önemli.

Lütfen sizlerden ricam bu iki markayı ( canon ve nikon ) seçmemde bana yardımcı olmanızdır.

şimdiden yazacağınız tüm cevaplar için çok teşekkür ederim ssağlıcakla kalın

Tarih: 29 Mayıs 2013, 16:28 - İp: 188.***.**9.87
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

hep böyledir ve böyle kalacak, kimisi canon kimisi nikon diyecek ve yine tercihi siz yapacaksınız...

mesele bütçeyle ilgilidir aslında, madem avm'desiniz imkanınız bizden fazla, avm'deki teknomarketleri turlayın, fiyat aralığınıza giren dslr'leri belirleyin, elinize alın ve deneyin...hangisi iyi his/haz veriyorsa o sizin makinanızdır...makinalar artık birbirine çok yakın performans sunuyor, hiçbirinin diğerine ezici üstünlüğü veya dağlar kadar farkı yok...

aynı kategoride olup fiyat avantajında açık ara önde olanı tercih etmek lazım...

Tarih: 29 Mayıs 2013, 17:35 - İp: 176.***.**1.69
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Şİmdiden aramıza hoş geldiniz.Gerçekten çaresi olmayan bir hastalık.Bende dahil birçok Dslr kullanıcısı tanıdığım ekmek almaya bile makine ile gideriz.Neyse bu makineler hemen bozulan makineler değildir.Bozuldğu zaman da parça ve servis sıkıntısı olmaz.Tavsiyede bulunmamız için bütçenizi yazmanız gerek.Zaten max. 1500TL'lik giriş seviyei makine yazarız.Şunu da hatırlatmak isterim ki sadece makine alarak kurtulmak biraz zordur.Filtre,parasoley,ek lensler,çanta vs.vs...

Tarih: 29 Mayıs 2013, 17:43 - İp: 212.***.**0.119
figaro61
figaro61 (üye)
İstanbul / Amatör

sayın alfacı aranıza katılmaktan onur ve şeref duyarım ilginiz içinde teşekkür ederim.
ilk başlangıç olarak 1500 tl gibi bir bütçe geçiyor kafamdan ama dediğim gibi marka tercihim hangisi olmalı yani hangisi daha avantajlı ilave lens ekipman alırken mesela
sadece bir makine ve lensle bu işin bitmeyeceğininde farkındayım
Birde hayyam çarşısından alınan cihazlarda sorun yaşarmıyım

Tarih: 29 Mayıs 2013, 17:52 - İp: 188.***.**9.87
vendorr
vendorr (üye)
İstanbul / Amatör

canon 600d yada nikon d5100 başlangıç için gayet yeterli olacaktır.

Tarih: 29 Mayıs 2013, 17:55 - İp: 176.***.**4.147
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

vendorr hocamın dediği gibi 600D ya da D5100 bakın derim.Ben 600D kullanıyorum ve gayet mutluyum.İki makine de birbirinden üstün değil.Linkleri incelerseniz iyi olur.Hayyam konusun da problem yaşar mısınız bilemem ama site de birçok kişi'nin aldığını forumlardan biliyorum...

http://camerasize.com/compare/#99,162

http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/compare/2860-2898-2859-2651.html

Tarih: 29 Mayıs 2013, 20:22 - İp: 212.***.**0.119
figaro61
figaro61 (üye)
İstanbul / Amatör

Bütçeden hariç sizden ricam hangi marka daha ağır basar yani hangisini yukarıda saydığım kriterlere göre tercih etmeliyim bu konuda yardımcı olmanız

Tarih: 30 Mayıs 2013, 17:02 - İp: 176.***.**1.65
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Hemşerim hoşgeldin bende senin gibi compakt makinalarla başladım sonra D 90 18 105 aldım.Sana tavsiyem burdaki yorumlarla beraber geriye doğru konuyla ilgili forumları oku kafanda şekillensin öyle karar ver.Bol fotoğraflı günler dilerim

Tarih: 30 Mayıs 2013, 17:10 - İp: 176.***.**8.13
figaro61
figaro61 (üye)
İstanbul / Amatör

Hemşerim hoş bulduk iyi niyet temennin için çok sağol aylardır nette bir çok yazı makale okudum inan okudukça kafam karışıyor.Sadece şu soruma cevap bulamadım hangi marka tercihim olmalı hem maddi yönden hem servisi açısından hem parça ve ekipmanlarının daha uygun ve bol olması açısından

Tarih: 30 Mayıs 2013, 18:53 - İp: 176.***.**1.65
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon ve canon piyasanın amiral gemileridir, markaya sen karar vereceksin

Tarih: 30 Mayıs 2013, 21:34 - İp: 176.***.**8.13
vwredbull
vwredbull (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba bende bu işe yeni başlayanlardanım. Aldığım makineyi bir kere alıcam düşüncesiyle elimden geldiğince body olarak iyisini almaya çalıştım. Tabiki bodyden daha önemlisi lenstir. Body'e yatırım yapıp kit lensle idare etmeniz pek uzun sürmiyecektir diye dşünüyorum. Nikon yada Canon bu biraz kişiye kullanıcıya göre değişir. Ekipman açısından canon'u daha çok olumlu olarak duydum. Sigma tamron gibi markalarla uyumlu lensleri mevcuttur. Nikon hakkında bilgim yok yanlış anlamayın dedikleri gibi iki markada birbirine eşit makineler üretip piyasaya sürüyorlar. ufak tefek farklılıklar tabiki olmuyor değil. Eğer bütcenizi fazla zorlamıycaksanız 600d güzel bir makine. Her pahalı ve güzel makineye sahip olan güzel fotograflar çekseydi daktiloda en iyi romanı yazar diye bir laf vardır iş biraz sizde biticektir. Forumdaki eski konuları araştırarak fikir sahibi olabilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun

Tarih: 31 Mayıs 2013, 00:57 - İp: 78.***.**2.89
  • 1