bgpuffyci
bgpuffyci (üye)
İzmir / Amatör

Sx 30- Fz40-100 İkilemi?

Herkese tekrar merhaba, 2-3 haftadır forumumuzda okumadığım yazı kalmadı. Anladığım kadarıyla biraz iyi makine alabilmek için 2 yol var. Ya paraya kıyacaksın ki o şans şu an bende mevcut değil ya da gg den amerikadan getirteceksin. Koyduğum limite basit kompakt makinalar alınırken aynı limite gg den iyi cihazlar geldiğini gördüm. Son adım olan satın alma işlemini yapmadan önce size sormak istedim, siz üstadların beni objektif ve doğru bir şekilde yönlendireceğinizden şüphem yok.

1) Canon sx30
2) Panasonic fz100
3) Panasonic fz40
4) Fujifilm hs10

Bu cihazlar hakkında görüşleriniz nelerdir? Açıkçası ben canon sx30 a ısındım ama yine de üstadlarımın yönlendirmesine göre hareket etme kararı aldım.

Şimdiden çok teşekkürler yardımlarınız için.

Tarih: 19 Kasım 2010, 03:51 - İp: 78.***.**9.236
alperkon
alperkon (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşım ben Panasonic FZ100'ü yeni aldım.Bir kompakt süperzoomsever olarak şunu söyleyebilirim.Bir kere 1/2.33'' sensöre 25-600mm zoom aralığı ve 14 mp limitin sonu bence...Canon SX30'un örnek fotoğraflarına baktım bilhassa yüksek zoomda distorsiyonlar ve noise normalin üzerinde.
Senin fazla kafanı karıştırmak istemem ama FZ100'ün full HD videosu harika.Katlanır döner LCD vizör bizim gibi amatörler için vazgeçilmez.Fotoğrafta ve videoda tam manuel odaklama çok iyi.Hazır çekim programları daha fazla FZ 100 de...Enazından Leica lens durumu kurtarıyor.
Düşük ışıkta iyi,noisesiz görüntü bekliyorsan yanılırsın flashlı çekim yapman lâzım.Bütün bunları gözönünde bulundur ve enazından mercimek kadar küçük sensörlü kompakt bir makina aldığını unutma ve bir DSLR ile de kıyaslama ve kıyaslayanlara da karşı çık.
Çünkü DSLR ve Kompakt ayrı kategorideki makinalardır.Kıyaslama yapan bu tip forumlarda çok insan var.

Tarih: 20 Kasım 2010, 01:32 - İp: 78.***.**0.109
bgpuffyci
bgpuffyci (üye)
İzmir / Amatör

alperkon açıkçası kafam çok karışık. Giriş bir dslr öneren de var, kompakt öneren de. Ben işin çok başında olduğum için dslr giriş dahi olsa bana zor geliyor bu aşamada. O nedenle iyi bir dslr like almak istiyorum. canon sx30 arkadasımda var, uzun zoomlarda ben de sıkıntı gördüm. Video konusunda ise; fotoğraf benim için ön planda. sx30 u eleyelim o zaman. Geriye hs10 ve fz100 kalıyor. Şimdi fotoğrafa yeni merak sarmış ve bu işi başlangıçta olması gereken bir makineyle yapmak isteyen biri hangi makineyi kullanmalı?

Tarih: 20 Kasım 2010, 15:57 - İp: 178.***.**7.242
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

bende fz18 var.. geçen bi arkadaşım (iki hafta önce) nikon P100 almış, Galatasaray ın yeni stadyumu aslantepede deneme imkanım oldu. fz18 çok daha iyi geldi bana. p100 hayal kırıklığı yaşattı açıkcası.. p100 ne yapar bilemem, ancak sonuçlar netleşmeden almak risk taşıyor. daha sağlam bir şey yap fz38 (35) al derim.. veya bekle biraz daha kararını öyle ver...
alperkon hocam hayırlı olsun sanada...

Tarih: 20 Kasım 2010, 16:11 - İp: 78.***.**7.83
bgpuffyci
bgpuffyci (üye)
İzmir / Amatör

dadas2525 p100 zaten düşünmüyorum. panasonic fz100 ve fujifilm hs10 arasında kaldım valla.

Tarih: 20 Kasım 2010, 16:58 - İp: 85.***.**6.139
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ikisininde servisi vs türkiyede vardır. ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin. makinaların özelliklerini iyi okuyun ve kıyaslayın. içinize sinen bir makina alın.

çok fazla düşünüyorsunuz. hiç gereği yok bence.

eğer ihtiyaçlarnızı belirlemediyseniz manuel kontrole imkan veren bir kompact al sonra kullanmayı öğrendikten sonra ihtiyaçlarınızın dahiklinde alım yaparsınız.

Tarih: 20 Kasım 2010, 20:15 - İp: 95.***.**3.58
bgpuffyci
bgpuffyci (üye)
İzmir / Amatör

İnan bir şey almadan önce çok araştırırım, hele ki bu ilk defa yapmak istediğim bir şeyse araştırmalarım uzuyor.

Tarih: 21 Kasım 2010, 00:13 - İp: 85.***.**6.139
alperkon
alperkon (üye)
Ankara / Amatör

Fuji hs10 da manuel zoom var ama film çekimlerinde ileri geri zoomlamada yumuşak geçiş olmaz motorlu zoom lâzım.

Tarih: 21 Kasım 2010, 03:09 - İp: 78.***.**0.109
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

fz100 için şuan bir şey diyemiyorum, ancak hs10 benim hoşuma gitmedi.. fz38 veya sx20 nin gerisinde

Tarih: 22 Kasım 2010, 16:54 - İp: 88.***.**2.88
  • 1