picaldi3535
picaldi3535 (üye)
İzmir / Amatör

Spor Müsabakaları İçin

Uzunca bir süredir hemen hemen her spor müsabakasında fotoğraf çekimleri yapıyorum ama son zamanlarda makinemin performansından memnun kalmamaya başladım.Sahanın içinde oyuncunun en net halini en seri biçimde çekebilecek bir cihaz arıyorum.Bütçem 400 Tl kadar.Bu bütçeyle istediğim performansı verebilecek cihaz önerileriniz var mı arkadaşlar?

Tarih: 4 Mayıs 2010, 18:39 - İp: 88.***.**9.74
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

muhtemelen fotoğrafı çekerken ki ışık koşulları değişiyor. ışık yetersiz olduğu zaman sporcuyu sabit yakalamanız zorlaşır. 400 liraya fuji s1500 alınabilir. enstantene öncelikli çekim modunda 1/100 den kısa enstanteneye ayarlayarak daha sonuçlar alabileceğinizi düşünüyorum.

Tarih: 4 Mayıs 2010, 20:15 - İp: 88.***.**7.32
picaldi3535
picaldi3535 (üye)
İzmir / Amatör

Yorum için teşekkür ederim bolubeyi.Fuji S1500'ü birkaç arkadaşım daha önerdi.Kodak z serisinden önerenlerde var.Olympus diyenler de.Çok kararsız kaldım.Zoomlama ve fotoğraf netliği açısından hangisi daha iyidir,bir türlü çözemedim.

Tarih: 4 Mayıs 2010, 20:49 - İp: 88.***.**9.74
picaldi3535
picaldi3535 (üye)
İzmir / Amatör

Yorum için teşekkür ederim bolubeyi.Fuji S1500'ü birkaç arkadaşım daha önerdi.Kodak z serisinden önerenlerde var.Olympus diyenler de.Çok kararsız kaldım.Zoomlama ve fotoğraf netliği açısından hangisi daha iyidir,bir türlü çözemedim.

Tarih: 4 Mayıs 2010, 20:49 - İp: 88.***.**9.74
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

O bütçeye, dijital çekemezsiniz - nokta.

Çekersiniz de aksiyon çekemezsiniz, olsa olsa sporcuların aksiyon arasında elleri bellerinde aylak aylak yürüyen hallerini çekersiniz.

Korkarım o birkaç arkadaşınız ve dahi Bolubeyi sizi yanlış yönlendiriyor. Bu tavisyeyi verenlere doğrudan sormak gerekiyor "Acaba bizzat tavsiye ettikleri o makinayı kullanıp aksiyon yakalamışlar mı ?" diye. "Bilmemne sitesindeki reviewa göre" veya "bilmemne forumundakilerin dediğine göre" falan şeklinde cevaplar geçersizdir, sadece ve sadece bilfiil tecrübe geçerli cevap teşkil eder.

EVF veya LCD gerçek zamandan şöylebir 0.2 saniye falan sonra aksiyonu gösterecektir size. Hemen anında asılsanız bile denklaşöre artık çok geç, aksiyon kuş olup uçup gitmiştir. Maalesef iş düğmeye asılmakla da bitmiyor, size önerilen tipteki DSLR-like makinalar, telede (yani zoomlayarak) çekim yapacağınız düşünülürse fokuslamak için külli bir zaman harcayacaklardır, sonuçta kuştan arta kalan birkaç tüy parçasını havada süzülürken yakalayabilirsiniz.

Çektiğiniz yerde yeterince ışık varsa AF yapabilen bir filmli makina ve tele zoom edinin. Sonra paranız olunca DSLR alırsınız. ( Işığın bol olması önemli çünkü film düşük ISO da çalışır ve bazı DSLRlarda olan stabilizasyon yeteneğine sahip değildir. Canon IS veya Nikon VR lens kullanacak olursanız bütçeyi yine aşarsınız )

Tarih: 5 Mayıs 2010, 12:54 - İp: 88.***.**3.107
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

o bütçeye en iyi sonuç alabileceğini düşündüğüm makineyi önerdim sayın anlaması kıt antika, mükemmel sonuç verecek makineyi değil. o paraya bu iş olmaz deyip kestirip atmadım.

Tarih: 5 Mayıs 2010, 22:51 - İp: 78.***.**2.170
picaldi3535
picaldi3535 (üye)
İzmir / Amatör

Bolubeyi boşver.Ben de biliyorum 400 liraya mükemmel sonuç alınamayacağını.Ne var ki maddi imkanlar ancak o fiyata kadar çıkıyor.Yoksa hangi cihazı alacağımı çok iyi biliyorum bende.Çok bilmişilk yapmanıza gerek yok antika.

Tarih: 6 Mayıs 2010, 00:06 - İp: 78.***.**0.65
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

lütfen kişisel haklara daha saygılı olalım.

Tarih: 6 Mayıs 2010, 00:17 - İp: 78.***.**0.236
bolubeyi
bolubeyi (üye)
Ankara / Amatör

bence de daha saygılı olalım, onun bunun fikirlerini yermektense kendi fikrimizi söyleyelim.

Tarih: 6 Mayıs 2010, 09:43 - İp: 193.***.**9.61
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bolubeyi şahsıma kulbu böyle takıvermiş :
"... sayın anlaması kıt antika ..."

Bolubeyi sonra da şöyle bir kelam buyurmuş :
".. saygılı olalım, onun bunun fikirlerini yermektense ..."

Sanırım düşüncelerimiz Bolubeyi ile temelden ayrışıyor. Ben, bunun gibi forum ortamlarında, insanların şahsı yerine fikirleri ve eylemleri eleştirilmeli diye düşünüyorum.

picaldi3535,
Çok bilmişlik falan etmedim. Ordan burdan duyduklarımı okuduklarımı değil, bizzat tecrübeyle sabit bilgimi paylaştım. Bende DSLR-like da var, DSLR da, filmli SLR da, hepsini de kullandım, bilfiil sonucu yazdım. İnsanların birinci elden tecrübelerinin sonucunu yazmaları ne zaman "çok bilmişlik" oldu.

Hem ayrıca ne bütçenizi küçümsedim ne de "olmaz" deyip kestirip attım. Mesele fotograf çekmekse çözümü paylaştım, mesele illa "dijital" çekmekse, kusura bakmayın, sonucu bir cümlede özetlemiştim zaten.

Tarih: 6 Mayıs 2010, 10:33 - İp: 88.***.**3.107
  • 1