mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

Sonyr1 Lensleri?

arkadaslar r1 i cok konustuk ya aparatları bu hafta ıcın flas ve tele objektıf beklıyorum dogubanktan alıcam ne dersınız?

Tarih: 3 Nisan 2006, 13:02 - İp: yok
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Mimarca sen şimdi R1 ile ilgili bol bol forum açıyorsun ya.
Senin şimdi o güzelim R1'i kullanmaya vaktin kalmıyordur.
İstersen gel benim S9500 ile değiş-tokuş edelim.
Sen mutlu ben mutlu ne dersin...

Tarih: 3 Nisan 2006, 13:26 - İp: 85.***.**0.254
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Osmanlı hayrola Yoksa 9500 den memnun değilmisin?

Tarih: 3 Nisan 2006, 16:43 - İp: 85.***.**0.174
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

osmanlı nazık teklıfın ıcın saol ama r1 kullanmak ıcın cok vaktım olmuoyor s9500 de favorım ama h1 de alabılırdın bence ama ınsan sıyah gosterıslı bısey ıstıyor ya

Tarih: 3 Nisan 2006, 16:57 - İp: 85.***.**9.165
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hayirli ugurlu olsun derim erhan..
bildigim kadariyla tele converter'i ile beraber 200mm'ye geliyor lensi.. tabii maksimum aperture da dusecek; f/4.8'den f/8'e gerileyecek.. otofokus calisir mi bilemiyorum, ama calisiyorsa da, pek de etkili bir lens olmayacagi kesin..
yerinde olsam almazdim.. zaten bildigim kadariyla senin yuksek optik zoom'a ihtiyacin yoktu..
yerine neden daha da genis aci olmasi acisindan, genis aci converter'inden almiyorsun?
flash sart tabii ki..

simdiden gule gule kullan..

Tarih: 3 Nisan 2006, 18:58 - İp: 62.***.**2.10
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

dada onuda dusunuyorum aslında genıs acıda almak ıstıyorum tam verım alamama dıyorsun yani vhl 32 kesın alıvam zaten beklıyorum

Tarih: 4 Nisan 2006, 09:14 - İp: 85.***.**9.165
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

erhan merhaba..

yerinde olsam sadece wide converter alirdim, neden?
birincisi, yuksek zoom'a ihtiyacin olmadigi icin sony r1 aldigini zannediyordum.. ama gorunuse gore, ihtiyacin var..
ikincisi teleconverter'in agirligi 950 gram.. ve r1'a takildiginda, 350d ile 70-200mm f/2.8'den bile buyuk oluyor.. ustelik sadece 204mm'de bitiyor.. unutma ki, 70-200'u 350d gibi bir dslr'in ustune taktiginda 320mm'ye geliyor tele..

ote yandan teleconverter'i taktiginda sadece 200mm'de kullanacagini da kabul etmis oluyorsun.. ama ki 24mm'de denediginde teleconverter'i,

seklinde fotograf aliyorsun..
ucuncusu, fiyati hic de ucuz degil.. ayni fiyata bir tane 70-300 apo alinabilir.. hatta fiyati 70-300 apo'dan daha da pahali..
.............

diger yanda genis aci converter var.. fiyat olarak yine cok pahali.. yerine neredeyse sigma 10-20 alinacak kadar.. (turkiyedeki fiyatlari bilemiyorum..)
agirligi yaklasik 400 gram.. (fena degil..)

ve 12mm'ye denk geliyor normal 1.5-1.6x crop faktoru olan dslr'larin uzerinde.. gayet iyi..

.....
son olarak, her ikisinin de fotograf kaliteleri yeterince iyi..
..

flash konusunda da bence o kadar acele etme.. flash sync hizi 1/2000 olan bir kamera kullaniyorsun.. cok hizli cekimler yapmayacagin veya yapamayacagin icin harici flash'in verecegi hiza da ihtiyacin cok az olacak..
bu arada, built-in flash'in guide number'i nedir bilemiyorum, 12 veya 13 gibi bir rakamdir sanirim.. unutma ki yuksek iso'larda guide number da iso seviyesine gore artar.. sanirim -hatirladigim kadariyla- iso 1600'de guide number 50'ye kadar artiyor.. cunku yuksek iso'da kameranin sensoru daha az isiga ihtiyac duyar pozlama icin.. o yuzden bir flash cakmasiyla cok daha fazla aydinlatabilirsin..
eee, r1 gibi yuksek iso'da basarili bir kameran da varken, harici flash konusunda o kadar acele etmene de gerek yok belki..
tabii ki gercekte, flash kadar onemli aparat da yok.. (bir de tripod diyelim..) cunku fotografi olusturan isik.. ve isik kaynagi da flash..
sen bilirsin diyeyim..
ama ben yerinde olsaydim, iyice, makinemdeki flash'la kendimi gelistirirdim oncelikle.. sonrasinda da harici flash'i dusunurdum..

Tarih: 4 Nisan 2006, 13:45 - İp: 62.***.**2.10
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Mimarca R1 in flaşı 7-8 metreye kadar yeterli geliyor üstelik ben makinamı sürekli 160 iso da kullanmama rağmen iso yu arttırırsan bu mesafe daha da uzar,harici flaşı nerede kullanmayı düşünüyorsun.

Tarih: 4 Nisan 2006, 14:02 - İp: 85.***.**3.173
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

dada cok tesekkur ederım cok saol ya profosör gibisin as iç mekenda mobılya cekımlerını haletcem ama bı para fasda kurabılırım ama once makıneyı tanımalıyım cok haklısınız

Tarih: 4 Nisan 2006, 15:21 - İp: 85.***.**9.165
  • 1