karacaciha
karacaciha (üye)
Aydın / Profesyonel Fotoğrafçı

Sony'den Full Frame Geliyor

Selamlar.
Sony firması rsmi duyurusunda 2008 sonunda ya da muhtemelen 2009 başında ilk Full Frame makinasını çıkarcağını duyurdu.
24.81 Megapiksellik saniyede 6.3 kare taşıyabilen EXMORE CMOS sensörü yaz sonunda ürettiğini duyuran Sony,bu sensörü büyük olasılıkla ilk Full Frame DSLR si olan bu makinada kullanacak.Ama aradan uzun zaman geçeceği için bu sensörün hızını biraz daha geliştirebilir Sony.
Minolta'nın varisi olan Sony A700 ün tasarımıyla Minolta'nın ruhuna saygı duyduğunu gösterdi;zira A100 ün D5 tasarımıyla bunu görmüştük.Söylentilere göre,Minolta'nın en üst makinası olan D9 un Sony yansıması olacak olan ilk Full Frame A900 adını taşıyacak.
Yeni sensörün yüksek ISO daki performansı,daha düşük noise ve daha keskin görüntü özellikleri dikkate alınırsa Sony ilk Full Frame makina ile piyasayı çok kızıştıracak.Çünkü bir yandan anlaşması olduğu Carl Zeiss ile lens desteğini sağlayarak profesyonelleri kendi markasına çekmeye çalışıyor (bknz.Carl Zeiss 24-70 mm 2.8).
Daha henüz ülkemizde satışa sunulmayan A350 ile nikon ve canon a nasıl Live wiew yapılacağını ve yüksek hızda AF modda(3 kare/saniye) canlı gösterimden nasıl fotoğraf çekebilen DSLR üretilebileceğini gösterdi.Hem de bunu 14 mp.de 800 dolara piyasaya sürerek.Korkarım ki Full Frame daha yeni ve gecikmiş olarak geçen Nikon sınıfta kalacak ve Sony 2.sıraya oturacak.
Tabi Sony olayı biraz daha ileri götürerek Full Frame'i çıkarana kadar önündeki zamanı değerlendirerek bu makinaya bir de Live View özelliğini eklerse o zaman süper bir sürpriz olur.Çünkü gelecek Life View de..Bunu Sony zaten resmi duyusunda söylüyor ve geleceği görüyor ve rekabetin bu alanda kızışacağını kestiriyor.
Ben şahsen bu makinayı dört gözle bekliyorum.Çok da abartılı bir fiyatının olacağını zannetmiyorum.Çünkü şu anki makinalarının ve çıkacak olan makinalarının emsallerine göre daha ucuz olduğunu biliyoruz.Bu sony'nin fiyat politikası.İlk amacı Profesyonellere ulaşmak olduğu için bu politikayı bir süre daha gütmek zorunda.Zira profesyonelleri kendine çekebilmek için Carl Zeiss'e lens ürettirmek zorunda kalıyor.Muhtemelen de lens farkını kendi body lerinden tolere etmeye çalışıyor.Yalnızca değerini hakedecek bir fiyatının olacağını düşünüyorum.

Tarih: 24 Şubat 2008, 16:27 - İp: 78.***.**3.7
karacaciha
karacaciha (üye)

şu an için parası kısıtlı olanların cogunu ilgilendirmiyor,ona göre kaliteli objektif ve makine almak epey tuzlu,hayal kurmak güzel ama sonuçta fiyatları ortada... gelecekte hepsi full frame olacak diyorsunuz ama bunun pek böyle olacagını düşünmüyorum,o bahsettiğiniz gelecek biraz daha uzak gibime geliyor.

Hayır çok değil ve hayal de değil.Sadece 2-3 yıl.Canon 5D Fulll Frame biliyorsunuz.Şu an 3000 doların altına indi yurtdışı sitelerinden bakabilirsiniz.Sadece bir kaç ay önce Türkiye de 7000 ytl civarında satılıyordu.Şimdi ise 2900 ytl sıfırı.Mağazalarda 5500 ytl hala.İlk çıkan dijital slr 1 megapikseldi ve dünyanın parası idi.7 yılda ki gelişmeyi gözardı etmemek lazım.MP 25 kat arttı ama fiyatlar ucuzladı.

#karacaciha' tarafından 24.02.2008 18:30:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Şubat 2008, 18:25 - İp: 78.***.**3.7
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

live-view için örneğini verdiğiniz R1 ile bahsi geçen DSLR'ler çok farklı makineler..her açıdan..bikere R1'de optik değil, elektornik vizör vardır ki bu nedenle canlı önizleme olması yada olmaması çok da önemli değildir.çünki R1'in vizörü de bianlamda LCD ekrandır.kaldı ki kompakt bir makineyle DSLR'ler özellikleri açısından kıyaslanamaz bile..çokaçılı bir LCD'nin tabii ki zor çekim koşullarında faydası olacaktır ama kaç çekimde yere yatıyor yada makineyi belden aşağı indiripd çekim yapıyoruz?eğer siz genelde bu tür örneğini verdiğim tarzda çekimler yapıyorsanız tabii ki size faydası olacaktır, ama hiçbir LCD ekran, optik vizörün keyfini ve gerçekciliğini vermez, veremez..düşünsenize bizzat lensin içinden giren görüntüyü olduğu gibi izliyorsunuz..

Tarih: 24 Şubat 2008, 18:56 - İp: 88.***.**8.83
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ilk cıkan dslrlerde 25000 dolarmış bu mantıga gore.
sony r1 de ilk cıktıgında 2500 lira cıvarındaydı dıye hatırlıyorum yanı sonynın dusuk fiyat gibi bir derdi yada stratejisi yok,
--
r1 konusunda aeronun dediklerine katılıyorum.r1 nekadar ileri bir makine olsada dslr degildir.dslr-like sınıfı diye bir sınıf yaratan makinelerdendir ve madem dslr ve kompakt diye iki kategori var,kompakttır.

Tarih: 24 Şubat 2008, 19:01 - İp: 78.***.**7.145
karacaciha
karacaciha (üye)

live-view için örneğini verdiğiniz R1 ile bahsi geçen DSLR'ler çok farklı makineler..her açıdan..bikere R1'de optik değil, elektornik vizör vardır ki bu nedenle canlı önizleme olması yada olmaması çok da önemli değildir.çünki R1'in vizörü de bianlamda LCD ekrandır.kaldı ki kompakt bir makineyle DSLR'ler özellikleri açısından kıyaslanamaz bile..çokaçılı bir LCD'nin tabii ki zor çekim koşullarında faydası olacaktır ama kaç çekimde yere yatıyor yada makineyi belden aşağı indiripd çekim yapıyoruz?eğer siz genelde bu tür örneğini verdiğim tarzda çekimler yapıyorsanız tabii ki size faydası olacaktır, ama hiçbir LCD ekran, optik vizörün keyfini ve gerçekciliğini vermez, veremez..düşünsenize bizzat lensin içinden giren görüntüyü olduğu gibi izliyorsunuz..

R1 hakkında fazla bilgi sahibi olmadığın belli.R1 gördüğün gibi fotoğraf almanı sağlar.Bu yüzden gerçekçidir ve diğer canlı gösterim yapan kompaktlardan çok farlıdır.Elektronik vizör olup olmaması önemli değil.Ayrıca elektronik vizör çok da kötü bir şey değil.
R1 de ayna sistemi yoktur.Dolayısıyla düşük enstantenede net fotoğraf almanı sağlar 8 enstantenede net fotoğraf elde edebiliyorum R1 le ama bunu SLR de yapman çok zor tripot dışında.
Ben burada kıyaslama yapmadım.Artık DSLR lere de uygulanmaya başlandığını ve daha da yaygınlaşacağını söylüyorum.Önemli olan amaca en kısa sürede hizmet etmesi.
Bu arada Sony A350 de bunu DSLR ye uyguladı,bir incele ondan sonra yorum yap derim.A350 de aynadan gelen görüntü canlı ve gerçekçi olarak aynanın biraz dönmesiyle LCD ye aktarılıyor.Bu da çekeceğin fotoğrafın ışık şartlarını,renklerini,alan derinliğini vs.önceden görmeni sağlar.Bir anlamda çekim öncesidir yani.R1 i eline alıp denemeni tavsiye ederim,gerçekçi mi değil mi o zaman daha iyi anlayabilirsin.
Kompak makinalar gibi gördüğün ile çektiğin farklı değil yani.Canon 40D yi inceledim.Sonuç gerçekçi ve gördüğün gibi.Yani Live View kompaktlara veya SLR-Like lara özgü değil ve kalmayacak.Amaç gördüğün gibi gerçekçi fotoğraf elde etmek ve ettirmek.

Tarih: 24 Şubat 2008, 19:16 - İp: 78.***.**3.7
karacaciha
karacaciha (üye)

ilk cıkan dslrlerde 25000 dolarmış bu mantıga gore. sony r1 de ilk cıktıgında 2500 lira cıvarındaydı dıye hatırlıyorum yanı sonynın dusuk fiyat gibi bir derdi yada stratejisi yok,

Sevgili gaijin kardeşim.Ben tam 2 yıl önce R1'i 1680 ytl ye aldım ve hala memnun bir şekilde kullanıyorum.Bu yorumu yaparken şunları gözardı etmemek lazım.R1 sony nin ilk makinasıydı ve DSLR ye giriş yapmaya niyeti vardı.Zaten sonra Minolta yı satın alarak bu amacını uygulamaya koymaya başladı.R1 in ilk çıkış fiyatını bilmiyorum ama bildiğim üretimi durduğu ve Sony'nin DSLR üzerine yoğunlaştığı.Bu anlamda R1 den edindiği tecrübeleri DSLR lerine uyguluyor.R1 in neden pahalı olduğuna gelince.R1 bir kaç ay öncesine kadar 1300-1400 ytl ye sıfır satılıyordu.Şimdi 2.elleri 900-1100 ytl arasında ve çok kolay satılıyor.R1 in üzerinde bulunan Carl Zeiss 16-80 ( 35mm.24-105)2.8-4.5 objektifin şu an piyasa değeri 1200-1400 ytl civarı.Yani bir kaç ay öncesine kadar R1 in body si bedavaya geliyordu anlayacağın.Bu objektif de takdir edeceğin gibi R1 alımına etki eden faktörlerdendi.Kısaca şöyle diyebiliriz Carl Zeiss Sony den daha karlı çıktı bu işten
Sony şu an giriş seviyesinde makinasını emsallerine göre en ucuza satan markadır.Biraz araştırırsan görürsün.İlk mesajımda da A350 nin fiyatı yazıyor.

Tarih: 24 Şubat 2008, 19:30 - İp: 78.***.**3.7
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Bak kardeşim; bu forumların amacı, insanların bilgi almak istediği bir konuda bilgisi olan insanlardan yardım almak istemesidir.Ben cahilim..ben bişey bilmiyorum..ama burda seni eline alıp dijital makine diye parmağında oynatacak bilgi birikimine ve tecrübeye sahip insanlar var..Oturduğun yerden çokbilmiş edasıyla ahkam kesip tutma ve de herşeyden önemlisi üslubunu bozma..
şimdi..ben burda R1 ile DSLR kıyaslamasına girmedim.yani amacım sidik yarışı değil..sonra yazdıkalrınla benim söylediklerimin alakası yok..R1'in LCD ekranının gösteriminin diğer kompaktalarla aynı olduğunu söylemedim..sadece içinde bulunduğu sınıfı kompakt sınıftır dedim..Elektronik vizörün olması da kötü bişeydir de demedim..Kendi kendine bişeyler yazıp durmuşsun..Benim ilk msajımda eleştirmiş olduğum konu, yazmış olduğun ''gelecek live-view'de'' cümlesiydi..yani gelecek neden onda olsun?olsa da olur, olmasa da..kötü işey değil tabii ki ama dünyanın en gelişmiş LCD ekranı dahi, hiçbir optik vizörün keyfini, gerçekliğin vermez, bunu demek istedim.40D'yi de D300'ü de elime alıp defalarca inceledim..live-view özelliğini sadece merakımdan açmamla birlikte kapatmam bir oldu..Hele Nikon D300'ün son derece muhteşem o optik vizöeünden kadraja bamak çok mükemmel bi olay..yani olay bu..live-view olsa da olur olmsa da..geleceğin icadı felan değil..

#aeron' tarafından 24.02.2008 20:15:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Şubat 2008, 20:14 - İp: 88.***.**8.83
karacaciha
karacaciha (üye)

aeron kardeşim.Gördüğüm kadarıyla üslubunu bozan sensin.Ben burada oturduğum yerden ahkam kesmiyorum.Sadece bildiklerii ve tecrübelerimi paylaşıyorum ve bir tahminde öngörüde bulunuyorum.Seni kızdıran ne?
R1'i olaya karıştıran sensin."live-view için örneğini verdiğiniz R1 ile bahsi geçen DSLR'ler çok farklı makineler" diye başlayan sonra R1 inözelliklerini sıralayan afedersin "sidik yarışı" tabirini kullanan da sendin.Ben sadece ilk mesajımda R1 deki Live View özelliğinin Sony'nin DSLR lerine ilham kaynağı olduğunu söylemeye çalıştım.
Life View e sıcak bakmıyor olabilirsin.O seni ilgilendirir.Burada buna sıcak bakan insanlar da var.Ama burası özgür bir ortamsa sen de bu konudaki düşüncelerini söyleyebilirsin ama üslubunu bozmadan.Benim düşüncelerim seni niye kızdırıyor.Ben iddiada bulunuyorum.Katılırsın katılmazsın o ayrı bir konu.Ne demek "ama burda seni eline alıp dijital makine diye parmağında oynatacak bilgi birikimine ve tecrübeye sahip insanlar var..Oturduğun yerden bilmiş edasıtla ahkam kesip tutma ve de herşeyden önemlisi üslubunu bozma.. ",asıl üslub bozmak budur.Sen beni tanıyor musun da oturduğum yerden ahkam kestiğimi söyleyebiliyorsun?

Tarih: 24 Şubat 2008, 20:37 - İp: 78.***.**3.7
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Live-view için yada farklı konulardaki görüşelerin için neden kızayım ki?tabii ki herkes istediği konuda fikrini bildirmekte özgürdür..ama üslubun sanki burdaki insanlar hiçbişey bilmiyorlar da yalnızca sen bu işin uzmanıymışsın gibi..Mesela ''R1 hakkında fazla bilgi sahii olmadığın belli''..R1 de kullandım.yani sahibi oldum ve sattım..Benim yazdıklarımı eleştiriyorsun üslubumu bozduğum gerekçesiyle ama senin yazdıkların karşısında bunları yazmak zorunda kaldım tabii ki de..yani önce hayatı kendinde ara.oturduğun yerden ahkam kestiğini söylemem için seni tanıyor olmam mı geekiyor?Dur tahmin edeyim:Sony^nin Ar-Ge direktörü felan olmayasın Sony aydına Ar-Ge merkezi kurmuş da haberimiz yokmuş..

Tarih: 24 Şubat 2008, 20:46 - İp: 88.***.**8.83
karacaciha
karacaciha (üye)

Üslubunu daha da bozdun ve artık dalga geçmeye başladın.İnsanların bildiği birşeyi burada açıklama ve paylaşma özgürlüğü var.Ben daha iyi biliyorum demiyorum.Sadece bildiklerimi paylaşıyorum.Ama sen buna tahammül edemiyorsun.Mesele R1 değil,onu inceleyip incelememen de değil.Sadece benim yazdıklarımı R1 gibi kompakt bir makinayla DSLR leri kıyaslıyormuşum noktasına getirmen.
Evet,birisi hakkında birşey söylerken,hatta oturduğu yerden ahkam kestiğini söylerken onun hakkında bilgi sahibi olman gerekiyor.Ben oturduğum yerden ahkam kesmiyorum kardeşim,tecrübe ve birikimlerime dayanarak yazıyorum buraya.Sen bunları yazarak benim birikimime ve şahsıma hakaret ediyorsun."R1 hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığın belli" demek farklı bir insana "cahil" demek farklı şeyler.Sen şahsına alındın ve şimdi benim şahsıma hakaret ediyorsun.Ben senin eksik bildiğini vurgulamaya çalıştım o konuda ama sen beni ukalalıkla itham ediyorsun.Benim Sony ile hiç bir ilgim yok Sony marka makina sahibi olmaktan başka.
Senin yazdıklarının sonucunda bunları yazmak zorunda kaldım diyorsun.Ben senin sadece R1 konusunda eksik bildiğini söylemeye çalışırken diğer hiç bir kişisel yönüne vurgu yapmadım.Ama sen olayı nereye getirdin.
Tekrar söylüyorum,ben bu konuda uzman değilim,tek bilen de değilim.Bu konular hakkında az-çok bilgi sahibiyim.Bilen arkadaşlar da fikirlerini paylaşsın,tartışalım,öğrenelim.
"aeron" arkadaşım üslubunu böyle devam ettireceksen artık muhattabım değilsin.

Tarih: 24 Şubat 2008, 21:09 - İp: 78.***.**3.7
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sen beni anlamadın, ben seni anlayamıyorum..ma kötü niyetli birisi olduğunu da düşünmek istemiyorum..Dediğin gibi uzatmayalım tartışmayı..

Tarih: 24 Şubat 2008, 21:29 - İp: 88.***.**8.83