karacaciha
karacaciha (üye)
Aydın / Profesyonel Fotoğrafçı

Sony’den Full Frame Geliyor

Selamlar.
Sony firması rsmi duyurusunda 2008 sonunda ya da muhtemelen 2009 başında ilk Full Frame makinasını çıkarcağını duyurdu.
24.81 Megapiksellik saniyede 6.3 kare taşıyabilen EXMORE CMOS sensörü yaz sonunda ürettiğini duyuran Sony,bu sensörü büyük olasılıkla ilk Full Frame DSLR si olan bu makinada kullanacak.Ama aradan uzun zaman geçeceği için bu sensörün hızını biraz daha geliştirebilir Sony.
Minolta'nın varisi olan Sony A700 ün tasarımıyla Minolta'nın ruhuna saygı duyduğunu gösterdi;zira A100 ün D5 tasarımıyla bunu görmüştük.Söylentilere göre,Minolta'nın en üst makinası olan D9 un Sony yansıması olacak olan ilk Full Frame A900 adını taşıyacak.
Yeni sensörün yüksek ISO daki performansı,daha düşük noise ve daha keskin görüntü özellikleri dikkate alınırsa Sony ilk Full Frame makina ile piyasayı çok kızıştıracak.Çünkü bir yandan anlaşması olduğu Carl Zeiss ile lens desteğini sağlayarak profesyonelleri kendi markasına çekmeye çalışıyor (bknz.Carl Zeiss 24-70 mm 2.8).
Daha henüz ülkemizde satışa sunulmayan A350 ile nikon ve canon a nasıl Live wiew yapılacağını ve yüksek hızda AF modda(3 kare/saniye) canlı gösterimden nasıl fotoğraf çekebilen DSLR üretilebileceğini gösterdi.Hem de bunu 14 mp.de 800 dolara piyasaya sürerek.Korkarım ki Full Frame daha yeni ve gecikmiş olarak geçen Nikon sınıfta kalacak ve Sony 2.sıraya oturacak.
Tabi Sony olayı biraz daha ileri götürerek Full Frame'i çıkarana kadar önündeki zamanı değerlendirerek bu makinaya bir de Live View özelliğini eklerse o zaman süper bir sürpriz olur.Çünkü gelecek Life View de..Bunu Sony zaten resmi duyusunda söylüyor ve geleceği görüyor ve rekabetin bu alanda kızışacağını kestiriyor.
Ben şahsen bu makinayı dört gözle bekliyorum.Çok da abartılı bir fiyatının olacağını zannetmiyorum.Çünkü şu anki makinalarının ve çıkacak olan makinalarının emsallerine göre daha ucuz olduğunu biliyoruz.Bu sony'nin fiyat politikası.İlk amacı Profesyonellere ulaşmak olduğu için bu politikayı bir süre daha gütmek zorunda.Zira profesyonelleri kendine çekebilmek için Carl Zeiss'e lens ürettirmek zorunda kalıyor.Muhtemelen de lens farkını kendi body lerinden tolere etmeye çalışıyor.Yalnızca değerini hakedecek bir fiyatının olacağını düşünüyorum.

Tarih: 24 Şubat 2008, 16:27 - İp: 78.***.**3.7
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

fiyat politaksı giriş seviyesi makinelerde uygululuyorlar, yapsınlar ya a700ü 1000-1200 dolara. full frame makineleri uygun fiyatlı cıkacagını sanmıyorum

Tarih: 24 Şubat 2008, 16:41 - İp: 88.***.**3.86
karacaciha
karacaciha (üye)

Sony A700 ün Amerika fiyatı 1399 dolar.Aradığın 200 dolar mı?Ayrıca Full Frame in fiyatını çıkınca öğreneceğiz.Benim fiyat konusundaki yorumlarım birer tahmin.Yazımdan belli oluyor sanırım...Saygılar...

Tarih: 24 Şubat 2008, 16:47 - İp: 78.***.**3.7
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz..Yazınızdaki bir cümleye aklım takıldı:''Çünkü gelecek Life View'de'' demişsiniz..Live view; yada Türkçe adıyla canlı önzileme güzel ama olmazsa olmaz bir özellik değil ki..Yani gelecek bunda neden olsun?Şuan D300 ve 40D'de bu özellik var ama bu makineyi kullanan arkadaşlarıma sorduğumda bu özelliği hiçbir zaman kullanmadıklarını söylüyorlar.Ayrıca bakınız DSLR makinelerde live view olmalı mı konulu bir anket ve sonuçları:http://www.dijitalfokus.com/index.php?topic=2063.0

#aeron' tarafından 24.02.2008 17:12:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Şubat 2008, 17:10 - İp: 88.***.**8.83
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yeni bir full frame bizim için hiçbirsey ifade etmiyor aslında.
nasılki nikonun d3 u yada canonun 5d si mark serileri ilgilendirmiyorsa.
bizim avatarımızın altında amator yazıyor...

---
sony nin pentaxın yaptıgı hataya dusecegini ve ust duzey makinesini ucuza satacagını dusunmuyorum.a700 3000 lira burada ,amerika fiyatı cokda onemli degil bence.
amerikada 1500 dolarlık a700un karsısında 1700 dolarlık d300 var. aradaki 200-300 dolar verilir diye dusunuyorum.
a300-350-200- gibi giriş seviyesi makinelerini ucuza satması full frameide ucuza satacagı anlamına gelmiyor.zaten full framei ucuz satmasının bize bir faydasıda yok.onemli olan giriş seviyesi makinelerin ucuz olması ve piyasanın asagı cekilebilmesi.
yinede piyasanın tekelden cıkmasını olumlu buluyorum

Tarih: 24 Şubat 2008, 17:24 - İp: 78.***.**7.145
karacaciha
karacaciha (üye)

I]"Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz..Yazınızdaki bir cümleye aklım takıldı:''Çünkü gelecek Life View'de'' demişsiniz..Live view; yada Türkçe adıyla canlı önzileme güzel ama olmazsa olmaz bir özellik değil ki..Yani gelecek bunda neden olsun?Şuan D300 ve 40D'de bu özellik var ama bu makineyi kullanan arkadaşlarıma sorduğumda bu özelliği hiçbir zaman kullanmadıklarını söylüyorlar.Ayrıca bakınız DSLR makinelerde live view olmalı mı konulu bir anket ve sonuçları:http://www.dijitalfokus.com/index.php?topic=2063.0 "

Öncelikle ben teşekkür ederim.Öncelikle şunu belirteyim bahsettiğin makinalarda canlı gösterim efektif değil yani verimli olarak kullanılmıyor..Bunu gerçek anlamda kullananlara sorman lazım.Yani R1 kullananlara sor ne kadar faydalı olduğunu.Ben şahsen R1 imi 3 kişi istediği halde hala satmıyorum bu özelliğinden dolayı.Ayrıca bir de şunu unutmamak lazım.
Canlı ekran tek başına değil serbestçe dönebilen LCD olduüu zaman anlam kazanıyor daha çok.Anketlere pek aldırış etmiyorum çünkü şu an son kullanıcılar canlı gösterim özelliğinin fotoğrafta ne kadar fonksiyonu olduğunu tam olarak kavramış değiller.
"Gelecek bunda neden olsun " soruna gelince...Canon ve Nikon son modellerini (40D,300D vs.) bu teknoloji üzerine tasarladılar.Bir bildikleri var herhalde.Bundan 2 yıl önce derneğimizde "büyüklerin savaşı Lİve View" üzerine yoğunlaşacak ama savaş yalnızca bunun üzerine değil arkadaşlar" demiştim.O zaman bana inanmayan hatta gülen arkadaşlar şimdi 40D almak için 30D makiinalarını satıyorlar.Bu da pratik bir gerçek benim gördüğüm.
Ayrıca makina üreticilerini yalnızca profesyonelleri hedeflemezler.Çok profesyonel bir makinayı aynı zaman da hiç bir şey bilmeyen insana satmayı hedeflerler.Amaç hiç bir bilgisi olmayan insan da iyi ve net bir fotoğraf elde etsin.Yani kısacası daha çok satmak ve buna bağlı olarak yenilikçi olabilmek,yeniliklere açık olmak,önce olabilmek....Saygılar..

#karacaciha' tarafından 24.02.2008 17:33:40 tarihinde düzenlendi.

#karacaciha' tarafından 24.02.2008 17:34:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Şubat 2008, 17:32 - İp: 78.***.**3.7
karacaciha
karacaciha (üye)

yeni bir full frame bizim için hiçbirsey ifade etmiyor aslında.

Sevgili Gaijin arkadaşım ben zaten bu topiği Full Frame ile ilgilenenlere yazdım.
Bir de A700 ile D300 ü iyice kıyaslamanı öneririm.Özelliklerine bakarak ve kullananlara sorarak.Saygılar...

Tarih: 24 Şubat 2008, 17:41 - İp: 78.***.**3.7
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d300 bana gore makineler ustu bir model.d3e bakmıyorum bile.
---
fullframe dslr haberi verilmesine lafım yok,ama sony yeni fullframe cıkarmıs gelecek fullframe yaklasımı cok gercekci gelmiyor bana.
---

yenilig gelişme tabiki iyi birşey ama bize bunlara ihtiyacımız varmıs gibi satma sanatına tıcaret dıyorlar.
aslında ihtiyacımızın cok cok ustunde makineler için hayal kurmaya gerek yok.

Tarih: 24 Şubat 2008, 17:44 - İp: 78.***.**7.145
karacaciha
karacaciha (üye)

"Gelecek"; adı üstünde "gelecek" bekleyip göreceğiz.

gelecek fullframe yaklasımı cok gercekci gelmiyor bana

Bir kaç yıl sonra bütün makinalar Full Frame olduğunda bunu kimse söyleyemeyecek.O zaman giriş seviyesindeki makinalar da Full Frame olacak çünkü.Teknoloji oraya gidiyo.Kamerasız cep telefonlarının giderek azalması gibi. Analoglar Full Frame'di.Şimdiki sensörler dijital sistemin handikapı.Dijital sistemde eski avantajı sağlama yolundalar.Full Frame seni ilgilendirmiyor belki ama forumun başka topiklerinde Full Frame in avantajları faydaları yeterince anlatılıyor.
Ama ilgilenenlere....Ben ilgileniyorum çünkü daha kaliteli fotoğraf çekmek istiyorum,lenslerimi daha verimli kullanmak istiyorum.Ama kimse Full Frame almak ve o kadar para bayılmak zorunda değil tabii ki.Fakat iyi makina kadar iyi fotoğrafın da bedeli var maalesef

#karacaciha' tarafından 24.02.2008 18:04:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Şubat 2008, 18:01 - İp: 78.***.**3.7
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

şu an için parası kısıtlı olanların cogunu ilgilendirmiyor,ona göre kaliteli objektif ve makine almak epey tuzlu,hayal kurmak güzel ama sonuçta fiyatları ortada... gelecekte hepsi full frame olacak diyorsunuz ama bunun pek böyle olacagını düşünmüyorum,o bahsettiğiniz gelecek biraz daha uzak gibime geliyor.

Tarih: 24 Şubat 2008, 18:09 - İp: 88.***.**3.86
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

a-700 ile a-200 arasında 500$ fiyat farkı var. Biri CMOS sensör diğeri CCD.
yarın FF sensörler yaygınlaştığında arada yine böyle 400-500$ bir fark olacak muhtemelen.
FF kullanan arkadaşlar, alan derinliğinde yarattığı farkı, fotoğraflada üç boyut etkisini anlata anlata bitiremiyorlar.
Makul bir fiyat düzeyine geldiğinde niye FF almayayım.
Ayrıca live-view benim için çok önemsiz diyemem.
Şimdi kullandığım a-700 ün çözünürlüğü oldukça iyi ve parlak bir LCD ekranı var. Keşke makinemde live-view olsaydı diye düşünüyorum.

Tarih: 24 Şubat 2008, 18:16 - İp: 78.***.**3.8