ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sony'den 3 Yeni Gövde

http://www.dpreview.com/news/0905/09051804sonyalphas.asp

Tarih: 18 Mayıs 2009, 11:52 - İp: 88.***.**3.75
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

http://www.imaging-resource.com/PRODS/AA330/AA330A.HTM

burdada uzuuun uzuuun ve ingilizce bir önyazı anlatımı var..

bu siteye gore yurtdısı fiyatları

a300 600 dolarken
a330 650 dolar..50 dolar fark var..

#gaijin' tarafından 19.05.2009 00:41:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mayıs 2009, 00:38 - İp: 78.***.**7.237
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Cüneyt Abi, Gaijin;

"Hay Allah 3 yeni model çıktı eskiler hayatta alınmaz"
sözüne karşı gelmekte haklısınız,

Ama sanki kızarken biraz önyargılı davranmışsınız gibi geldi bana;

Çünkü "her modelde yeni makina ille de lazım hep yeniyi alın" diye hararetle savunan biri olmadı.

Eğer çıkması aylarca beklenmeyecekse ve fiyat farkı azsa gayet yenisi alınabilir;

Önemli olan makinayla bağ kurmak, insanın içine sinmesi.
Estetik de önemli olabilir, ille de boş şeyler diye bakmak bence yanlış.

Üstelik fotoğrafçı olmak, fotoğrafa ille de ilgi duymak kutsal bir şey de değil, makina ilgisi günah değil kimisi sanatla değil teknikle makinayla ilgilenir, parasını da kendi verir.

(Elbette fotoğraf kalitesi anlamında bir fark olmayacağını anlatmak gerekli ki bu yapılıyor..)

Cüneyt Abi size saygım büyük, yazılarını okuyup birşeyler öğreniyorum;

Gaijin, seni de tanıdığım kadarıyla iyi ve birşeyler öğrendiğim bilgili birisin, yorumlarını hep okuyorum

Niyetim ukalalık değil, samimi fikrimi paylaştım sadece.

#sercan85' tarafından 19.05.2009 01:50:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mayıs 2009, 01:02 - İp: 78.***.**3.211
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

"ÇÖP"

Çöp tenekesine atılan çöpten bahsediyorum. Sony'nin yeni modellerinin hakettiği yer çöp tenekesidir bence.

Minolta işte şimdi öldü diyebiliriz, ruhuna El Fatiha...

Bu makinaların artık CF kart desteklemediğine dikkat ettiniz mi ? SD kartları da ancak ekstra para verirsen destekliyormuş, Allah bilir o da doğrudan değildir, adaptörle, yani kağnı hızında çalışır.

Sony'nin MemoryStick olayı hem pahalı hem de CF'den çok daha yavaş ve güvensiz ve en önemlisi "açık standart" değil, Sony'ye özel birşey.

Bu sefil gövdeleri gördükten sonra yeni çıkardıkları lensler beni heyecanlandırmaktan çok şüphelendirdi, korkarım seneye çıkaracakları ekonomik modeller, Nikon'un D40, D40X ve D60'ına rahmet okutacak AF motorsuz ucubeler olacak. O zaman biz de arpacı kumrusu gibi düşünürüz artık eski Minolta lenslerimizi nereye mount edeceğimizi.

Elinde Sony/Minolta lens+flaş yatırımı olanlar bence şu anda piyasadaki modelleri tükenmeden satın alsınlar bence. Yeni başayacak olanlar Canon veya Pentax'a yönelsinler.

Tarih: 19 Mayıs 2009, 02:56 - İp: 85.***.**4.108
_zaknafein_
_zaknafein_ (üye)
İstanbul / Amatör

antika nın dediklerine sonuna kadar katılıyorum şunu da eklemek isterim.
Sony yine bi sektörün içine etme yolunda tam gaz ilerliyor.Bu işi iyice pazarlama amaçları dogrultusunda kullandıgının en buyuk gostergesi de bu üç makinadır.Aynı nokia gibi 1 özellik bi model...

Tarih: 19 Mayıs 2009, 12:46 - İp: 88.***.**9.43
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Tekrar merhabalar,

Sırayla cevap verelim,

sercan,

Hay Allah 3 yeni model çıktı eskiler hayatta alınmaz"
sözüne karşı gelmekte haklısınız,

Ama sanki kızarken biraz önyargılı davranmışsınız gibi geldi bana;

Birincisi, kimseye kızmak haddimiz değil. Tabi ki forumda herkes fikrini söyleyecek. İkincisi, "3 yeni model çıktı eskisi hayatta alınmaz" sözü için ben bir fikir belirtmedim, benim belirttiğim görüş, "beklemek" üzerineydi.

antika,

Haklısın, Sony'nin, Minolta çizigisinden kaydığı bu modeller ile açıkça görülüyor, belki ben eski Minolta gövde yapısına daha aşina olduğum içindir, yeni gövdelerin tipleri benim de pek hoşuma gitmedi, ama zevk meselesi tabi.

"SD kartları da ancak ekstra para verirsen destekliyormuş" demişsin bu konuda bir bilgim yok henüz ama aşağıdaki fotoğrafta SD ile MS arasında bir switch ile seçim yapılabiliyor gibi göründü bana.

#ocaklilar' tarafından 19.05.2009 19:35:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mayıs 2009, 19:29 - İp: 95.***.**6.116
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Şu sayfada http://www.steves-digicams.com/pr/sony_05182009_alpha_pr.html , "sold separately" ibaresi var.

Yanlış mı anladım anladım, hafıza kartı için mi kullanılıyor bu ibare yoksa "slot" için mi ? Orada slottan bahsediyor, hafıza kartının ayrıca satıldığını yazmaya gerek yokki zaten. Bir ihtimak MS PRO DUO'yu beleş veriyorlardır, isteyen SD alıyordur (hiç sanmıyorum)

Tarih: 19 Mayıs 2009, 23:00 - İp: 85.***.**4.108
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

The new cameras include dedicated slots for high-capacity Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo and SD/SDHC media (sold separately).

Burada "haricen satılan" ibaresini Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo ve SD/SDHC kartları için kullanmış. Ama haklısınız cümleye bakınca sanki "slot haricen satılır" gibi anlaşılabilir.

Tarih: 19 Mayıs 2009, 23:15 - İp: 88.***.**2.8
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Evet, aynı ibare (sold separetely) HDMI kablosu için de kullanılmış.

Tarih: 20 Mayıs 2009, 00:15 - İp: 95.***.**6.116
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Bu sefil gövdeleri gördükten sonra yeni çıkardıkları lensler beni heyecanlandırmaktan çok şüphelendirdi, korkarım seneye çıkaracakları ekonomik modeller, Nikon'un D40, D40X ve D60'ına rahmet okutacak AF motorsuz ucubeler olacak

Yeni lenslerin üzerinde AF/MF anahtarı var, aynı anahtar yeni gövdelerde de var. Bu bana biraz ilginç geldi. Birini AF diğerini MF konumuna aldığınızda ne oluyor acaba?

Tarih: 20 Mayıs 2009, 09:44 - İp: 88.***.**3.75
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

tahminimce gövdedeki esas alınıyordur. Ama kesin konuşmamak lazım.

Tarih: 20 Mayıs 2009, 09:54 - İp: 88.***.**5.22