ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sony'den 3 Yeni Gövde

http://www.dpreview.com/news/0905/09051804sonyalphas.asp

Tarih: 18 Mayıs 2009, 11:52 - İp: 88.***.**3.75
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

buları beklerken çıkacak makineleride bekleyin. onları beklerkende diğerleri çıkacak olur o zamanda onları beklersiniz. Böylece elde var sıfır olur.

Fotoğraf çekmeye meraklı olan kişi, günlerini; fotoğraf çekmek yerine, yeni makineleri beklemekle geçirebiliyorsa, fotoğrafa olan merak seviyesini ciddi olarak sorgulaması gerekir.

#ocaklilar' tarafından 18.05.2009 14:38:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mayıs 2009, 14:30 - İp: 88.***.**3.75
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

aman sakın almayalım haa.. duyduğuma göre önümüzdeki 10 yıl içinde, çok önemli projeleri varmış sony'nin..
pusuya yatıp beklemek lazım

e artıkın mezarda bol bol fotoğraf çekeriz

------------------------------------

Bu arada kimsenin dikkat etmediği önemli bir ayrıntı var. nerde?

Bu 3 makine tamamen öncekilerin aynısı özellik olarak.. Sadece 1 fark var arada..

*VİZÖR BÜYÜTÜLMÜŞ

A300 ve A350 de 0.74x olan vizör, A330 ve A380 de 0.83x olmuş.

Yani A100 ve A200 ile aynı büyüklükte bir vizör oluşturulmuş. Bu konuya önem verenler için iyi olabilir.
Ama sırf bunun için de A300 satılıp, A330 alınmaz fikrimce..

Tarih: 18 Mayıs 2009, 15:07 - İp: 88.***.**6.213
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

A100 deseniz tamam derimde A200 ve üstü modelleri satarak yeni bodylerden birini almak baya bi mantıksızlık olur tabiki. Yine a200 ve üstü modellerler body ve noiseden başka belli başlı bir ekstraya sahip olduklarını düşünmüyorum. Bide vizör büyütülmüş ama okadar fark çokta fazla bir avantaj sağlamıyor.

Hemen makine alabilecek konumda olanlar güncel modelleri alırlarsa yanlış birşey yapmazlar, hatta body estetiğine önem veriyorlarsa ki bence en son aranması gereken şey bu güncel modeller yeni modellerden daha iyi gibi geldi bana...

Yeni bodylerde sanki olympusi leica karışmı bir hava yaratılmış gibi.

Uzun vadede alacakların yeni modellere niyetlenmeleri ise gayet doğal...

Fotoğraf çekmeye meraklı olan kişi, günlerini; fotoğraf çekmek yerine, yeni makineleri beklemekle geçirebiliyorsa, fotoğrafa olan merak seviyesini ciddi olarak sorgulaması gerekir.

Tarih: 18 Mayıs 2009, 15:21 - İp: 85.***.**0.196
musti85
musti85 (üye)
Manisa / Amatör

bence herkes içine sinen makineyi almalı

Tarih: 18 Mayıs 2009, 15:46 - İp: 193.***.**1.29
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arada fark yoksa neden boyle bir makineye enaz 300-400 lira fazla para vermeyı dusunuyorsunuz gercekten anlamıyorum..
sıfır bir a300le sıfır bir a330 arasında teknolojik nasıl bir gelişme vardır mesela? biri ayamı gidebiliyor????
bunlar boş seyler..
6-7 yıl oncesinin makinesinden bahsetmıyorsunuz,gecen yıl cıkmıs bir makineden bahsedıyorsunuz...

6-7 yıl once cıkmıs bir orta seviye,bu yıl cıkmıs bir giriş seviyesı modelden kotu sonuc veriyor olabilir,teknolojik avantaj burada devreye girer,ancak 1 yılda sony muhendisleri neyı geliştirdi acaba?????
yapmayın allah askına, isminin sonuna 30 yazdılar diye bir makineye 300-400 lira fazladan vereceginize, 30 liraya bir vizor buyutucu alın...

bu sozude alkıslıyorum,herzaman soyledigim birseydır..
cuneyt abı cumleyı ıyı toparlamış

buarada sonynın su a300-350 ayrımından vazgecmesi gerek bana gore,cok sacma bir ayrım bu, a 330u 12 mp yapıp a230 ve 330 surse piyasaya cok daha mantıklı olurdu.. bu isimlendirmeler gitgide sacma bir hal almaya basladı cunku..

yenı lensler cokda ozel aralıklı lensler degil gordugume gore..

18-55 $200. (18-70 yerıne yenı kit lens olma olasılıgı var,sony kit lens farklılıgını bilerek kapamayamı calısıyorki??)

55-200 $230.

50 F:1.8 $150 işte benım sonyde neden yok diye dusundugum ve sinir oldugum lens..
diger markaların 5mm f:1.8 leriyle aynı kalite ve fiyat aralıgında oldugunu dusunuyorum,ama turkiye fiyatı bi 350 lira olur sanırım..
canon ve nıkonda bu fiyat 200-250 lira arası

#gaijin' tarafından 18.05.2009 18:36:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mayıs 2009, 18:27 - İp: 78.***.**8.113
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ne biçim yeni kasa bunlar. hemen hemen hepisi aynı.

Tarih: 18 Mayıs 2009, 20:31 - İp: 62.***.**0.196
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Henüz konuşmak için erken, test sonuçlarını beklemek lazım bence ancak ilk bakışta bana çok gereksiz bir hareket gibi geldi bu. Bu yeni gövdeler A200 A300 ve A350 nin fiyatlarını düşürürse, Sony alacak olanlar için kaçırılmaz fırsat olur. Gol olur.

Neyse hayırlısı olsun.

Tarih: 18 Mayıs 2009, 20:34 - İp: 88.***.**2.8
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

valla nikon gibi bir fiyatlandırma stratejisi guderlerse fiyatları dusurmektense bunların fiyatını 2000 liraya dayamayı tercih ederler..
adam d90 cıkarıyor d80 hala ilk cıktıgı fiyattan satılıyor..
bu nasıl sacmalıktır anlayan beri gelsin..
aynı sey 450d-500d içinde gecerli...giriş seviyesinde fiyatlar tekrar artıs trendine girdi
yeni makineler cıktıkca fiyatlar duser diyoruz ama, gorunen oki, bu fiyat dususu furyası 2008de kaldı..
-----------

test sonucları falan cok farketmez,sanmıyorum..
sonucta sensor aynı sensor..noise olayında cok buyuk gelişme beklemıyorum..
livewiev afyi daha hızlandırırlar,vizoru buyuturler,hareketli lcd acısını geliştirirlerse,
ilk kez dslr alacaklar için giriş seviyesinde 500d ye cok iyi ve ustun bir alternatif olur ancak a300u olupta a330 alacak biri gereksiz bir alısveriş yapar bana gore..

Tarih: 18 Mayıs 2009, 21:06 - İp: 78.***.**7.237
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bide unutmadan,pazarbeyı sen şakamısın abicim
nesi aynı makinelerin tipinin..

birincisi ve en buyuk fark bak deklansorun onundeki halka nereye tasınmıs????
sony tasarımlarını eleştirenlerin en buyuk soylemiydi bu hatta..
butun makinelerde ortak olan dikdortgen makine sekli ve flaş kısmı cıkıntısı dısında ne benzerlik var arada????

makine hos gorunuyor,ama eskisi daha saglam gorunuyor bence..
govdeyi minimize etmişler sankı,makinenin genişligi azalnıs olabilir... ama ergonomi konusunda a300u aratacagını dusunuyorum bende, grip kısmı bana dar gorundu..koşeli yapısı parmakları rahatsız edebilir..

hele bi yenı bilgiler cıksın konusulur ustunde..
bukadar cok makine cıkarılması rahatsız edici bencede, fotograf kalitesini arttırmaya yonelik ozelliklerdense, yan ozelliklerle goz boyayıp makine satmaya basladılar..
ar-geyı daha buyuk,daha kaliteli sensorler uzerınde yapsalar, gülünce fotograf ceken makineden daha hayırlı bir iş yapmıs olurlar..

#gaijin' tarafından 19.05.2009 00:24:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mayıs 2009, 21:16 - İp: 78.***.**7.237
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"valla nikon gibi bir fiyatlandırma stratejisi guderlerse fiyatları dusurmektense bunların fiyatını 2000 liraya dayamayı tercih ederler..
adam d90 cıkarıyor d80 hala ilk cıktıgı fiyattan satılıyor..
bu nasıl sacmalıktır anlayan beri gelsin..
aynı sey 450d-500d içinde gecerli...giriş seviyesinde fiyatlar tekrar artıs trendine girdi
yeni makineler cıktıkca fiyatlar duser diyoruz ama, gorunen oki, bu fiyat dususu furyası 2008de kaldı.. "
---------------------------

Ortada belki 30-40 yılda oturmuş bir SLR kullanıcı kitlesi var . Direk atacagım kafadan ama 90'lı yılların sonunda belki dünyada 30-50 milyon arası ( belki daha fazla ) SLR kullanıcısı vardı ( tamamen tahmin ) . Piyasada da Nikon,Canon,Minolta,Pentax harici herhalde 10 tane de marka vardı .

DLSR'lerin 10 yıl önce çıktığına bakmayalım , satışların %90'ı herhalde son 3 yıldadır ...Toplam DSLR satışları da 10-20 milyon civarında olmalı ...

Ortada boyle bir pazar ve talep varken ( DSLR'ye gececek 20-50 milyon kişi ) fiyatların düşmesini beklemek biraz saflık olur . Ustelik teknolojik tırmanış da son hızıyla sürüyor . Kaldı ki 90'larda piyasada belki 15-20 marka varken , şimdi piyasanın %85'ine Nikon ve Canon sahip . Çıkardıklari birbirinin benzeri bir dolu ara model de piyasaya girememis diger markaların boşluğunu doldurmak için olmalı .

Fiyatlar en az 3-5 yıl bu seviyede diye bir iddiada bulunayım ...Entry levellar belki ucuzlar ama diger seviyelerde aynı fiyat stratejisi sürecektir derim .

Yapılacak en akıllı iş , varsa Nikon-Canon kagıdı almak

#paperman' tarafından 18.05.2009 23:40:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mayıs 2009, 23:13 - İp: 96.***.**9.175