ersel
ersel (üye)
İstanbul / Amatör

Sonya100-k100arasında Kaldım Xtolga

arkadaşlar kusuruma bakmayın çok soru soruyorum ama sony 100 ile k100d arasında kaldım bir türlü çıkamıyorum işin içinden. sony 100 ile k100d arasında 100$ gibi bir fark var yani ikiside bütçeme uygun ikisinide seçimim doğrultusunda alabiliyırum. xtolga arkadaşıma emekleri için çok teşekkür ederim onun bilgilerini çok fazlasıyla okudum ve faydalandım (www.fotoseli.com)ama bir türlü karar veremiyorum.bana yardımcı olursanız sevinirim. yapacağınız yorumlar vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok çok teşekkürler ederim.

[>:D

Tarih: 30 Nisan 2007, 21:54 - İp: 88.***.**2.87
ersel
ersel (üye)
İstanbul / Amatör

Arkdaşlar en son bir arkadaşımın vesiylesiyle tanıştığım profosyonel olarak bu işi yapan birinden son edindiğim bilgilere göre kibu bilgiler sağlam kaynaktan kendisine bu iki makine arasında karasız kaldığımı yardımlarını istediğimi kendisine bildirdim. oda bana sağolsun iki makine hakkında kullandığı ve bildiği kadar tüm bilgiyi bana aktardı bende sizinle paylaşıyorum. şöyle başlayalım, İki makineninde çok hızlı focuslama yapmadığını,(Nikon ve Canon gibi) ama yavaş da olmadığını yani bunda bir sorun olmadığını söyledi. Bazen focuslamakta zorlandığı alanlar oluyoruş ama, bu diğer DLSR lerde de olabiliyorumuş.Sony, elektronik işini bu makineye iyi aktartığını sony A100ün çok hızlı çalışan bir makine, çok hızlı RAW çektiğini ve JPEg lerde çok hızlı olduğunu seri çekimlerdede çok hızlı ve Peş Peşe kart dolana kadar seri çekim yapabildiği.Ama buna kişilerin ne kadar ihtiyacı olduğu ayrı bir soru konusu imiş.Pentaxın 18-55mmlik lensinin sony A100ün 17-70 lensinden daha iyi sonuç verdiği renklerin daha canlı ve sıcak olduğu söyleniyor ve bu na karşılık sony A100 ün fotoğraflrnının daha keskin olduğu belirtiliyor.Sony nin 75-300 ü 18-70 ine göre daha iyi bir objektife sahip olduğu ama Pentax 55-200 çok daha iyi sonuçlar verdiğini söylüyor.İkisinide defalarca kullanmış.
Sonynin 10 mp olmasına rağmen, K100D 6 m, ama 4mp bile rahatlıkla yeteceğini söylüyor.Sony a100 ün menüsünün karışık olduğu ve Kılavuz olmadan ne nerde bulabilmenim zor olduğunu söyledi ve Gündelik kullanımda da pratik olmadığı. K100D de fonksiyon tuşu denen bir tuş varmış ve İhtiyacın olan herşeyi orada rahatlıkla bulabileceğimi ve istediğim ayaraları çok hızlı bir şekilde değiştirebileceğimi ve Pentax K100D yi kullanmamın çok kolay olacağını söyledi.Sony A100ün yüksek ISO larda çok noise üretiğini, K100D yi 800 ISO da çok rahat kullanabilirken, 100 ü kullanamadığı ve A100 ün iç mekandaki performansını da beğenmediğini renklerde sapmaların olduğunu söyledi bana. K100D nin gece dış performansıdaha çok beğendiğini söylüyor. bana şiddetle fiyat ve performans olarak k100d yi közüm kapalı olarak almamı tavsiye etti.Eğer bunun aksini düşünen arkadaşlar varsa çekinmeden yazsınlar buraya çünkü tam 14 günüm kaldı.

Tarih: 1 Mayıs 2007, 08:22 - İp: 88.***.**2.75
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

harunnn, Pazarbey i Pentax'çı yaptın. şimdi benden Canon mu Sony mi alayım diyorsun. Eğer ikisinden birini önerirsem benide Canon'cu ya da Sony'ci sınıfına dahil edecekmisin Yoksa samimimi bir değerlendirme yapıcam.

atlas, yüklediğim fotoğraflar orjinallerinin croplanmış hali. Orjinalleri aşağıdaki web sayfamda zaten. makine ne çektiyse onu yükledim.

Tarih: 1 Mayıs 2007, 08:30 - İp: 85.***.**4.133
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Canoncu pazarbey.
İşte link:
neden canon

Maksadımız kesinlikle belli bir markayı öne çıkarmak,firmaların oyuncağı olmak değildir. Kendimizde dahil olmak üzere tüm arkadaşların en iyi daha doğrusu kendi ihtiyaçlarımızı en iyi karşılayan makinayı almaktır.
Ersel.
O arkadaşa bende katılıyorum. Artık kalanına sen karar vereceksin. Yurt dışında dahada uygun bu fiyatlar. k100d nin 6 mp olması dışında bir eksiği yok. Birazda fokus hızı yavaşmış.Ama sanırım bu bizim farkedeceğimiz değerde değil.

Tarih: 1 Mayıs 2007, 08:43 - İp: 88.***.**2.163
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Alpha (A100)) iyidir

Bulutlu, puslu berbat bir havada elde çektim.

Tarih: 1 Mayıs 2007, 08:55 - İp: 88.***.**6.140
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

a100'ün menülerinin karışık olduğunu ilk kez bu forumda okudum.
ben a100 ü aldığım gün ve kutusundan çıkardıktan 15 saniye sonra A modunda çekim yaptım. iso ayarı başta olmak üzere tüm ayarları keşfetmem 2 dakikamı almadı. kullanım klavuzuna müracaat etmeye sadece M modunda diyaframı nasıl ayarlayabileceğim için başvurdum. hemen hemen tüm reiviewlerde a100 hakkında kolay kullanım zaten belirtilir. Makinenin üstünde ikinci bir ayar halkası var, nasıl zor kullanılıyormuş anlayamadım doğrusu....

a100 ün renklerinde sapma olduğunu da ilk kez burada okudum, minolta-sony çizgisinde renklerin gerçeğe yakınlığı zaten bilinen bir şey.

75-300 pentaxın 55-200 ünden üstün bir lenstir, kıyaslamak bile hata. bu forumda bol bol 75-300 fotoğrafı var a100 topiklerinde. ben hala bekliyorum 55-200 ile çekilmiş vay be! dedirten bir kare görmedim.

18-55 17-70 sony den iyi denmiş. sony nin 17-70 diye bir objektifi yok.
18-70 kast ediliyorsa enanihaye bir kit lens ve asla kötü bir kit lens değil, photozone.de adresinde zaten var mtf grafikleri...

pil önemli değil denmiş. kalem pille çalışan bir dslr, hani kompakt, slr-like ve bir sürü pilli cihaz kullanmasam inanacağım sorun yaratmadığına. slr-like makinem kalem pillerin şarjı yarıya dayandığı zaman zorlanmaya başlıyordu, flaş geç şarj ediyordu, peşpeşe iki fotoğraf çekemiyordum. her derdin çaresini bulan pentax bunun çaresini de bulmuş mudur bilemiyorum, ama a100 peşpeşe ve flaş çakarak 7 raw çekiyor, tıkanmadan, denedim. inanmayana youtobeye videosunu da yüklerim.

fokus hızının yavaş olmasını biz kullanıcılar anlayamayız demiş pazarbey, pazarbey öyle bir anlarsın ki diyeyim sadece.
fotokritikte makineyi kullananlar uykunuz gelebilir diyordu.

Denmişki 6mp ile 10mp arasında fark yok. 6mp lik sensörle 10mp lik sensörün arasında da fark yok o halde. zaten d200 ,30d alanlar boşuna alıyor makinelerini.

k100d nin klansmanı olympus e400, pentax ist ve nikon d50 dir.
A100 ile gerçekten kıyaslamaya kalkar ve sokakta p modunda rastgele çektiğimiz fotoğraflardan %100 cropla değil de mantıklı bir test ortamında karşılaştırırsak a100 k100d yi ezer geçer.

A100 tüm inceleme sitelerinde d80, 400d, 30d ve d200 ile karşılaştırıldı. hiç birinde kötü denecek bir sonuç almadı.

A100 ü aldığım günden beri kimseye onu alma bunu al demedim, birisi makineyi beğenmez ben uğraşamam, dileyen dilediğini alsın. hatta k100d piyasaya ilk çıktığında bu forumda neden pentaxk100d düşünmüyorsun diye belki 10 kişiye fikir vermişimdir.

Ama bu kadarına pes diyorum, k100d yi A100 ve eos400d ile kıyaslıyor bir de üstün ilan ediyorsunuz. Her iki makine de pentax k100d yi 10 parçaya böler, iddialıyım bu konuda.
k100d nin a100 'e üstünlük sağlayabileceği tek konu var, iso başarımı. Daha küçük mp değerli makinenin iso başarımı hakkında konuşmaya gerek yok aslında. Ya da A100 ün iso başarımı zaten uzun uzun konuşuldu forumlarda. A100 kullanıyorum, noise beni çok rahatsız ediyo diyen birine rastlamadım, beni rahatsız etmiyor, çünkü iso800 e kadar zaten rahatsız edici noise sorunu yok. Bir gece fotoğrafı çekip %100 crop alıp A100 k100d den kötü demek çok enteresan. O konuda d40x rakipsizdir mesela, ama d40x dendiğinde nedense derhal aşağılanmaya başlıyor makine....

xtolga, senin yüklediğin fotolardan sonra makinem hakkında kuşkuya düştüm, gecenin 3'ünde balkona çıkıp 200 metre ilerdeki BP istasyonunu 800 iso da değil 1600 de çektim. 200 mm de hem de....ama bendeki A100 farklı bir seriden üretilmiş sanırım....

Tarih: 1 Mayıs 2007, 09:29 - İp: 81.***.**7.49
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

siz ve sizin gibiler canon ve nikon dan şaşmanın bedelini ödeyeceksiniz

Tarih: 1 Mayıs 2007, 10:08 - İp: 85.***.**1.151
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

buffalo, kuşkuya düşmeye gerek yok, ne çektiysem onu yükledim. Makinelerin hiçbiri bana ait değil. Hepsi test makinesi.

Bunlarda 1600 fotosu, P modu

#xtolga' tarafından 01.05.2007 10:46:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Mayıs 2007, 10:45 - İp: 212.***.**0.50
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Mimarca,

Canon ve Nikon'dan şaşmayanlar daha büyük bedel ödüyorlar sanki. Yani KDV dahil fatura bedeli

Tarih: 1 Mayıs 2007, 11:19 - İp: 85.***.**7.44
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

spot

canon ve nikon tabi

fiyatları çok fazla ewet gercektende...

Tarih: 1 Mayıs 2007, 11:50 - İp: 85.***.**1.151
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Tolgi, fotoğrafların hepsini kit objektiflerle çektim