pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sony Türkiyeyi Kutluyorum

A100 ün fiyatını avrupa ile aynı seviyede Türkiye pazarına sunarak bir ilki gerçekleştirmiş olmaları, başka firmalarada örnek olma ihtimalleri nedeni ile kendilerini kutluyorum.

Tarih: 13 Ağustos 2006, 10:21 - İp: 81.***.**1.109
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Ben sadece temkinli olunmasini istemistim, amacim munakasa , atisma yaratmak degil. Daha elinize bile almadiginiz bir makina hakkinda, hatta daha dunyaya yeni gelmis bir marka hakkinda bu kadar buyuk konusmaya gerek yok
ayrica carl zeiss'in cok kaliteli lens oldugu dogrudur ama bir o kadarda pahali bir lens olduguda bir gercektir. Carl Zeiss Sony icin uretmeyi dusundugu Vario-Sonnar T* DT 3,5-4,5/16-80 ZA lens bahsettiginiz gibi ''cok cok yuksek kalitede'' olursa o lensi 800 dolarin asagisina almaya pek umitlenmeyelim. eger ortalama bir lens ise yani (Nikkor AF-S DX 18-70mm 18-70 f/3.5-4.5 G gibi) onunda fiyati nikon muadili gibi 280-350 dolar civarinda olacaktir.

bu arada birbirinize olan desteginiz gercektende cok sirin

#polaris' tarafyndan 15.08.2006 06:56:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ağustos 2006, 06:32 - İp: 67.***.**4.88
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

omergin ben bu siteye gelirken tartısmak ve kavga etmek icin gelmedimki senle yada bir baska arkadasla tartısayım.. bazı forumlardaki yorumlarını okudum. buisle hakikaten ilgileniyosun gibi gorunuyor. sert çıktıgını dusunup duygusal tepki vermis olabilirim. beni umursamadıgını belirtiyosun, olabilir. ben herkesi umursuyorum. bundan sonraki tartısmalarımız fotograf ile ilgili olsun. ilk soruyu ben sorayım her ne kadar dogru forum bu olmasada :

canon 30 d nin 20 d den cok fazla farkı olmadıgı soyleniyor. lcd yi saymassak en onemli farkı nedir? bak sordum...

Tarih: 15 Ağustos 2006, 09:00 - İp: 85.***.**0.171
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar, Pazarbey in Sony yi kutlayan bir topic açtığını görünce ilk cevap yazanlardan olmak istedim. Daha öncede tüketici köşesinde Sony Türkiyeyi epey eleştirmiştim. Ama uyguladıkları fiyat politikasından dolayıda taktir ediyorum.

Sony nin DSLR piyasına girmesi ve uygun fiyat politikası izlemesi diğer markalar üzerindede etkili olmuştur. Bugün bir Nikon D80 aslında Sony nin etkisiyle piyasaya çıkmıştır. Yakında Canon dan da yeni bir model gelecektir ve bu yeni modeller artık eskisi gibi çok uçuk fiyatlardan satılamaz. Hatta body fiyatlarında kar marjları çok düşük bile tutlabilir. Artık firmalar için önemli olan potansiyel SLR müşterisini kapmak. Firmalar giriş seviyesindeki makinelerden kar etmeseler bile, kendi tarafına çektiği müşteri , o markanın objektiflerini, flaşlarını , bataryalarını kullanacağı için ömrünün geri kalan kısmını (büyük bir ihtimalle) aynı marka ile geçirmek zorunda kalacak. Aslında zararına bile satılan giriş seviyesindeki bir DSLR den müşteriyi kendine bağlayan firma daha sonra satacağı diğer ürünlerden büyük karlar elde ediyor. Bugünleri görmemiz de çok uzak değil. Zamanında ABD nin Türkiye ye Uçak hibe edip bombalarını çok daha pahalıya satması gibi.

Sonuç olarak Sony nin SLR piyasasındaki yarışı hızlandırmış olması biz kullanıcıların işine yarayacaktır. Artık birçok kişi SLR makine kullanmanın keyfini daha ucuza yaşayacaktır. Hangi marka olursa olsun.

Tarih: 15 Ağustos 2006, 09:54 - İp: 212.***.**0.50
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

bende fzla sert cıktım galiba ozur dilerim..
spot olcum, daha fazla pil omru, picture styles, isoyu degistiriken vizorden gorme ilk aklıma gelenler....

Tarih: 15 Ağustos 2006, 10:34 - İp: 193.***.**8.16
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

omergin aslında canon 30 d biraz butceyi zorluyor ama para olsa almayı isteyecegim bir makine ... emektar analog canon eos 300 um ile ne guzel fotograflar cekmistim...1500 $satıs fiyatı var amerikada birde 700-800 $ a 28-200 gibi bir lens...

Tarih: 15 Ağustos 2006, 11:13 - İp: 85.***.**0.171
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

28-200 apsc boyutlu sensorlerde cok kullanıslı degil aslına bakarsan genis acıda buyuk sorun yaratır.. benim kisisel fikrim 30D gibi nispeten kaliteli makinelerde cok yuksek aralıklı lensleri kullanmak pek mantıklı degil..

Tarih: 15 Ağustos 2006, 16:26 - İp: 88.***.**3.90
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

niyeti bozup canon 5d alsak o zaman 28-200 kullanabiliriz ozaman .. yanlıs mı anlıyorum?

Tarih: 15 Ağustos 2006, 17:33 - İp: 85.***.**1.101
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

evet genis acı sorunu nispeten ortadan kaldırsada bu sefer o sensor bu lensin defolarını kabak gibi ortaya cıkarır ozellikle kenar ve koselerde.. kısacası 28-200 un kalitesi bence yetmez full frame sensore ama bi gormek lazım kesiin konusmadan..

Tarih: 15 Ağustos 2006, 20:28 - İp: 88.***.**3.90
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Üç sene evveli sen soniyi kutlamışsın zati emmi..

Tarih: 3 Ekim 2009, 17:54 - İp: 88.***.**0.72
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 9 Ekim 2009, 08:47 - İp: 88.***.**9.253