mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

Sony R1 Ve 350d Foto Kalitesi?

ıkısinide gördüm kesinlikle r1 ın lıke bı cıhaz olmasına rağmen foto kalitesi çok iyi...

markacılık yapmadan...

Tarih: 22 Şubat 2006, 10:57 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bmadran, yanlis anlasilacak birsey yok ortada..
sony R1'in viewfinder'indaki goruntuyu bilemiyorum dogrusu, daha dogrusu bizzat denemedim.. ama tabii ki optik viewfinder'a yakin olabilir.. tabii ne kadar yakin olacagi tartisilir, orasi baska..
acikcasi, dun fuarda s9500'i ayrintili olarak inceledim ve gordum ki, ne olursa olsun degmez.. acikcasi, biraz daha eklenir ve dslr alinir.. cunku aralarinda dunya kadar farklilik var..
ha ama, sen tabii ki haklisin.. fotograf makinesi tabii ki bir arac sadece..
ama iste o aracin, gerekli kosullarda kisiye yetebilmesi cok onemli..
ben kendi adima konusacak olursam, compact makine kullanmam artik.. dslr-like'lardan bahsediyorum.. ama kendime 2.5-3" lcd'li gomlek cebi compact alacagim, orasi baska..
cunku dslr'in keyfi acikcasi dslr-like'larda yok.. veya ben hissedemiyorum..
.......

erhan merhaba..

canon'un veya diger firmalarin verdikleri kit lenslerinde is yok acikcasi.. bu hepsi icin gecerli olan bir durum.. cunku ilk kullanici, paketin icinde lens de olsun istiyor ve firmada fiyati asagiya cekebilmek icin kalitesiz lensle satiyor makineyi..
canon'un 18-55'i her ne kadar kotu bir lens olsa da (canon lensleri icerisinde) amacinda kesinlikle yetebilen bir lens..
..seninle daha once de konusmustuk, dslr ile dslr-like'larin farklarini.. acikcasi, aralarinda sadece lens degisitirebilme farki oldugunu soylemek yanlis olur.. ayrica lens degistirebilme cok ama cok onemli..
bak dun, benim 350d'yi sigma 300-800 objektifle denedim.. 800mm.. 40-50 metredeki adamin kafasina zoom yapabiliyorsun.. acikcasi hic de hafife alinacak bir olay degil..
diger yandan, konumuz tabii ki bizler gibi amatorler icin oldugundan, belli bir yuzdede haklisinda.. (bu arada, daha once de soylemistim, ben kesinlikle pro degilim.. tamamiyla amatorum.. zevk icin fotograf cekiyorum..)
..ama su konuyu atlamamak lazim arkadaslar; fotograf ceken herkes icin fotograf makinesi, lensler cok onemli olmustur.. fotograf makinesine olan duskunluk, en unlu pro fotografcilarda da var..
ve acikcasi, su kadari bana yeter diyemiyorsunuz.. ben diyemiyorum en azindan..

Tarih: 27 Şubat 2006, 11:41 - İp: 62.***.**2.10
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

R1 zaten 350D kategorisinde bir model değil.Yeni çıkan Nikon D200 ile mukayese edilmeli.Eos 20D ye de iyi bir objektif takılırsa ki bu asla 18-55mm değil,o zaman test edilebilirler diyorum.Ancak şunu da yazmadan geçemeyeceğim gece çekimlerinde bir adım önde olabilecek olan 20D,gündüz çekimlerinde asla Sony ile boy ölçüşemez.Belki 1DS yada eos 5D olabilir.

Tarih: 1 Mart 2006, 18:42 - İp: 85.***.**3.27
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Delinin biri kuyuya taş atmış... ya arkadaşalr boşverin daha niye tartışıyorsunuz adam ne alırsa alsın ne derse desin...bırakın

#bisquit' tarafyndan 01.03.2006 19:23:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Mart 2006, 19:20 - İp: 62.***.**1.55
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Birkere şu tam 100 sefer burada yazılmıştır olsun bidaha yazalım Canon 20d ile 350d görüntü kalitesi olarak aynı performansı veren makineler. Aynı sensor ve aynı işlemcileri var. 20d 'in üstün yanları çekim modlarında.
Çekim kalitesinde Sony R1'i 350d ile değilde 20d ile kıyaslaman bu yüzden çok komik. Hele hele Sony'nin o oyuncağının yanında bide 5d ve 1DS 'in lafını etmişsin ne diyim bilemiyorum.

Ayrıyetten şunu diyim kit içinden gelen EF-S 18-55mm lensi kullanıyorum. Bu lensi kullanıpta çok kötü diyen fazla insan tanımıyorum ama hernasıl oluyorsa daha eline DSLR almayanlar 18-55'i yerden yere vuruyor. 18-55 lens 18mm de ve 55mm de evet çok iyi değil ama 18mm de f/8 de 55de ise f/11 de iyi sonuç veriyor. 28mm ise gayet iyi ve bence Sony R1'i öğlenin 12 sinde de tokatlar.

Tarih: 2 Mart 2006, 10:37 - İp: 213.***.**5.69
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

guneyt az etmişim zaten oyuncak baya aşmış sizleri çok kızdırıyor belliki bişilerde yapıyor dimi oyuncak...

Tarih: 2 Mart 2006, 10:52 - İp: 85.***.**4.143
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Öf sıktı bu konu.

Hepiniz birbirine yakın paralar vererek istediğiniz makinayı almışsınız. Nedir bu sidik yarışı..

Eos350 alan istese R1 de alırdı, R1 alan eos350'de alabilirdi. Herkes araştırmasını yapıp kendine göre en iyisini seçmiş işte. Artık diyecek birşey yok.

"Benim ki seninkini döver" demek ya da kendi makinesini 16000YTL lik cihazla karşılaştırmak ego tatmininden başka birşey değil. Sadece komik oluyor.

Tarih: 2 Mart 2006, 13:00 - İp: 85.***.**4.93
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bmadrana katılıyorum.Ama şunu da söylemeliyim ki ben 2 markaya da sahip olmadığımdan tarafsız bir yorum yapmaktayım ve R1 mükemmel.Guneyt herhalde daha önceki yazılarımı okumamış olacak ki SLR ları kötülediğimi sanmış. Ben sadece SLR lar özellikle de 350D,D70,D50 vb. makinelerin tüketicinin rahatça alabilmeleri için(nihayetinde giriş seviyesi modeller-Slr a gönül veren yüksek bütçesi olmayanlara iyi bir alternatif çünkü) nispeten uygun fiyat aralığında satıldığını söyledim.Ve hala da savunduğum olay şudur:Canon yada Nikon makineleri pazarda düşük fiyata satabilmek için mecburen objektifin ucuzunu kit olarak vermek mecburiyetinde.Yoksa milyarlık bir lens ile o fiyata kar değil zarar eder.Ayrıca para eşittir kalite felsefesi yadsınmaz bir gerçektir.Bu yazıdan çıkan sonuç paran varsa SLr dan mükemmel sonuç alırsın,ortalıkta R1 falan kalmaz zaten rekabet etmek için.Fakat işte burası önemlidir:Sen gelirde sıradan bir kit SLR ı bana Sony den daha iyidir diye savunursan o zaman bende eteğimdeki taşları dökerim.
Eos 20D/Eos 350D arasındaki farklar:
- Saniyede 5 kare / Saniyede 3 kare
- 1/8000 ens. / 1/4000 ens.
- 100-3200 ıso / 100-1600 ıso
- 3504*2336 / 3456*2304
- 25.5*15mm sensör / 22.2*14.8mm sensör
- 9 noktadan netlik / 7 noktadan netlik
- 1000 kare pil ömrü / 600 kare pil ömrü
- 685gr / 485 gr

Demek ki bilmeden konuşmayacakmışız.Demek ki aralarında sadece çekim modları değil yukarıdaki farklar da varmış.

Tarih: 2 Mart 2006, 13:28 - İp: 88.***.**2.151
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Fotografi 1/4000 de veya 1/8000 de çekmek, sn 3 kare ile sn de 5 kare cekme, AF netlik noktalarını ayarlamak bunlarin hepsi cekim moduna giriyor. Bunlar resim kalitesini artıran şeyler degil.20d nin verdigi fazladan iso 3200 degeri ise karanlik ortamlar yada cok hizli goruntuleri yakalamak icin iyi o kadar. Buraya yazi yazmadan once siddetle SLR kullanmanı öneririm.

Resim kalitesini artıran şeyşerin başında kullanılan lens sonra sensor büyüklüğü hem fiziksek hem megapixel olarak vede görüntü işlemci geliyor.

Yukardaki arkadaş niçin sidik yarışı yapıyorsunuz demiş.
Benim yarış yaptığım filan yok. Bunları yazmamdaki amac insanların doğru tercihlere para yatırması o kadar. Kendi DSLR mi almadan once Sony R1'i 2-3 ay kadar arastirdim hatta 1 hafta kadar da kullandım. Yukardaki R1 ci arkadaslarin hepsinden daha fazla R1 ci biri olarak o cihaz kesinlikle giriş tipi DSLR ayarinda bir cihaz bile degil. Tek para eden tarafı üzerindeki lensi.
O kalitede bir lensi DSLR icin almaya kalkisirsaniz zaten kafadan 1000 doları gözden çıkarırsınız.
R1 de ben renk hassasiyetinde bazi sorunlar tespit ettim. Ayrıca çektiğim fotolarda ilginc bir sekilde derinlik hissi alamadım. Bilmiyorum belki ben kullananamdım ama açıkcası hiç memnun kalmamıştım. Ayrıca uzerindeki 28-120 lensi tamam çok iyi ama ne çok geniş nede yeterince telefoto. Yarın bigün futbol maçına gittiğinizde yanınızdaki adam 350d sine takar 100-400 lensi sizde elinizde R1 le ona aval aval bakarsınız.
Biraz yurt dışı sitelerinde ve forumlarda araştırma yapın. R1 ile ilgili şikayetler nedense biraz fazla. Ayrıca yine nedense hiç bir profosyonelde ben R1 görmedim.
Sonuç olarak R1 iyi bir cihaz olsaydı gider onu alırdım zaten. Şu anki cihazıma lenslerle beraber R1'in iki katı para verdim yaw. Sony'nin tutturamadığı ebatlarına göre sınıfta kalan bir cihaz. Başkada lafım yok alana hayırlı uğurlu olsun.

#guneyt' tarafyndan 03.03.2006 00:45:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mart 2006, 00:27 - İp: 85.***.**1.45
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Burada senin dediklerini yalanlayacak değilim.R1 i benden daha iyi bildiğin muhakkaktır.Kimseninde yazdıklarımı yanlış anlamasını istemiyorum.Sitelerde çekilmiş resimlerini gördüm ve çok etkilendim.Bu sebeplede Sony yi öve öve bitiremedim.Belkide dpreview daki fotoğrafçı doğru ayarlarda çekim yapmıştır bilemiyorum.Sen SLR konusunda haklısın guneyt.Para harcandımı mükemmel oluyorlar.Birde duyduğum kadarıyla slr lar çekim sonrasında illaki bilgisayarda düzeltilirlermiş.Hatalar varsa yok edilirmiş, ondan sonra gözümüze süper geliyorlar.(raw formatının nimetleri mi acaba?)Belkide slr like cihazlar gerçek renklerden daha doygun renk verdikleri için biz onları çok kaliteli sanıyoruz.Yani gözümüzle algıladığımız gibi çekim yapan SLR makineleri o kadarda beğenmiyoruz.Halbu ki renkler olması gerektiği gibi...Biz abartıyoruz like makineleri biraz galiba!

Tarih: 3 Mart 2006, 02:11 - İp: 88.***.**2.151
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

r1 beyenmemişmiş guneyt sen önce fotoğraf çılık kursuna kayıt ol önce...
beyler r1 in fotolorını yavaş yavaş yayınlıyorun galeride.
iceleyin.
1 hafta cihaz onda kalmışmış yalancı seni,o cihaz sende kalsa bi hafta aşık olur gider alırsın kendıne bır tane...
bunlar senın fıkırlerın guneyt.
hadi ya r1 350d den kotuymus e arkadaslar satalım r1 imizi alalım 350d hemen guneyt amca solemıs r1 kotuymus

Tarih: 3 Mart 2006, 12:52 - İp: 81.***.**3.1