mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

Sony R1 Ve 350d Foto Kalitesi?

ıkısinide gördüm kesinlikle r1 ın lıke bı cıhaz olmasına rağmen foto kalitesi çok iyi...

markacılık yapmadan...

Tarih: 22 Şubat 2006, 10:57 - İp: yok
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

ewet o baya bi eskidi, de yenisini bu segmentmi çıkarırlar artık orasını bilemem

Tarih: 22 Şubat 2006, 17:00 - İp: 85.***.**4.225
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Tembelryk görüşüne katılmıyorum.Profesyonel makinaların özellikleri fotoğraf kaliteleridir dersen yanılırsın.Fotoğraf kalitesini göz önüne alırsan R1 profesyonel makinalarla aynı seviyede,objektif değiştirme işi onların en büyük avantajları.Profesyonel makina demek bence bu demek.

Tarih: 22 Şubat 2006, 17:13 - İp: 85.***.**3.243
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

işte bende tam aksini düşünüorum objektif değiştirme işi bence çok abes bi iş ama inanıyorumki ilerde çok mükemmel al in one ler çıkacak yani dslr lerin ölümü yakındır benim görüşüme göre.

Tarih: 22 Şubat 2006, 17:31 - İp: 85.***.**4.225
as
as (Üye)

Bence dslr ler ölmez.Çünkü profesyonel kullanıcı ne çekmek isterse onu çekebileceği en iyi lensi takmak ister makinasına.Like makinalar ın gelişeceğine bende katılıyorum.Sony R1 bu alandaki gelişmeye güzel bir örnek.Yabancı sitelerde R1 için prosumer diye bir tanımlama var.Çok bilgili kullanıcı diye geçiyor.Yani fotoğrafçılık işini bilen ama gerçek mesleği bu olmıyan daha da açıkçası bu işten para kazanmıyan gibi bir şey.R1 işte bu kişilere hitab eden bir makina.Fiatı diğer like makinalara göre biraz pahalı olsada çıkan fotolar profesyonel kalitede.Dslr den R1 in kalitesinden daha iyi bir fotoğraf çıktısı almak için R1 in fiatına denk gelecek lens ler alınmalı.Bu da bizim gibi bu işle amatörce ilgilenen kişileri aşıyor.

Tarih: 22 Şubat 2006, 17:50 - İp: 85.***.**3.243
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Arkadaşlar ratingi yüksek bir tartışma olmuş ve As son noktayı koymuş galiba.

R1 gerçekten digital fotoğraf makineleri için yeni bir dönem başlatmış bir makine. Birde lensi biraz daha iyi geniş açı ve tele sunsaydı, mesela şöyle 18-200mm VR gibi bir lensle Prosumer kullanıcılar için tam bir "SLR killer" olabilirdi.

Profesyoneller bir süre daha DSLR kullanmak zorunda gibi görünüyor. Mesela bir spor muhabiri 300mm F2.8 gibi bir lensle 3FPS'de 20-30 kareyi ard arda çekmek isteyecektir. Bunu destekleyecek buffer'ın 20MB'tan çok daha az yer kaplayacak RAW dosyalarına ihtiyacı olacaktır.
Bir doğa fotoğrafçısı makro modunda objektifi bir böceğin ya da çiçeğin kafasına 1cm'ye kadar yaklaştırmak ya da 17mm'den geniş açı manzara çekmek isteyecektir.
Portre çekmek isteyen birinin de 50mm F1.8 gibi bir lense ihtiyacı olacaktır.

R1 şu anda tüm bu esnekliği sunmaktan uzak. Zaten Sony bu özellikleri bir fotoğraf makinesine koysaydı o zaman R2, R3,..RN'i kime satardı ki???

Tarih: 23 Şubat 2006, 00:35 - İp: 81.***.**8.69
as
as (Üye)

Olaya biraz da ticari açıdan bakmak lazım.Firmalar daha iyi makinaları şu anda da yapabilecek durumdalar.Ancak bunu çok yavaş yapıyorlar.Sony R1 dslr-like piyasasında profesyonel makinalarda kullanılan sensörü (aps-c) ilk defa like bir makinada kullanan firma.Sensör bu kadar kaliteli olunca birde carlzeis lens le birleşince ortaya hiçbir like makinanın sunamadığı kalitede fotoğraflar ve noise performansı çıkıyor.Panasonic fz7 nin 800 iso da verdiği noise,sony R1 in 3200 iso sundan bile fazla,Dpreview de R1 in iso karşılaştırmalarını profesyonel dslr ile yapmış.Ve o testlerde eos 350d den noise i daha düşük görünüyor.

Tarih: 23 Şubat 2006, 08:27 - İp: 85.***.**3.243
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

peki madem r1 daha iyi neden adı dslr-like diye geçiyor. r1 kesinlikle çok güzel bir objektife sahip ve gerçekten iyi fotoğraflar çekiyor.. ama aynı kalitedeki objektifi canon'a takarsan o zaman dslr nasıl oluyormuş ortaya çıkar.. birincisi o sitedeki karşılaştırmalar kit lensleri (yani kalitesi en düşük olan lensler) ile yapılıyor..bu da fotoğraf kalitesini anlamamızda sıkıntı doğurur. ikincisi grafiklere daha iyi bakarsak, noise oranı iso yükseldikçe r1'in altında kalıyor.. özellikle siyah üzerindeki noise grafiğinde r1 en düşük isodan en yüksek iso hızına kadar hep daha fazla noise veriyor.. canon'un ise çizgisi hep istikrarlı olarak yükselirken, r1 belli bir noktadan sonra ani yükselişe geçiyor olarak gösteriliyor. dahası aynı iso hızlarında canon'un eşit olduğu iso hep 1/4 oranında daha fazla. yani r1 1600 iken canon da 1600. ama aslında 2000 isoya denk hassasiyet gösteriyor.

bence markacılık yapılıyor..

sağlıcakla..

#applemac' tarafyndan 23.02.2006 09:13:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Şubat 2006, 08:57 - İp: 85.***.**9.61
as
as (Üye)

applemac Makinamın ne marka olduğu bu siteye yüklediğim 4 adet fotoğraf var orada yazıyor(as diye aratabilirsin.hem bu arada yorum da yaparsın).R1 konusundaki bilgim bu makinayı çok araştırmamdan kaynaklanıyor ve almayıda düşünüyorum.Bugüne kadar almamamın sebebi Canon pro2 modelini 21 şubat ta çıkartabileceğini düşünmemdi,birde onu görüp kararımı ona göre verecektim ama maalesef çıkmadı.R1 bir arkadaşımda var onunla hem gece hemde gündüz bayağı deneme çekimi yapma fırsatım oldu.Aynı arkadaşımın Nikon D70S i de var onunlada deneme çekimleri yaptım.Karşılaştırma imkanım olduğu için yorumda bulunuyorum.

Tarih: 23 Şubat 2006, 09:16 - İp: 85.***.**3.243
as
as (Üye)

applemac ayrıca dpreview de R1 ile Canon eos 350d karşılaştırmasında 350d kit lensli değil.
http://www.dpreview.com/reviews/sonydscr1/page21.asp sayfasında(prıme lens)Canon EF 50mm f/1.4 USM(fiatı ABD de 400 usd.civarı) kullanılmış.
http://www.dpreview.com/reviews/sonydscr1/page18.asp
sayfasında da lens kalitesi için Canon eos20d makinada Canon EF-S 17-85MM f4-5.6 IS USM lensi ile karşılaştırılmış(ABD fiatı yaklaşık 600 usd)
http://www.imaging-resource.com/PRODS/R1/R1A13.HTM
sayfasında eos20d de Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM (ABD fiatı yaklaşık 550-600 usd)
yine aynı sayfada Nikon D2X te Nikon 105mm f/2.8D AF Micro-Nikkor (ABD fiatı yaklaşık 550-600 usd)
Yani karşılaştırmaları kit lensle yapmamışlar.

Tarih: 23 Şubat 2006, 09:58 - İp: 85.***.**3.243
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

sevgili as,

ben size ithafen hiç birşey yazmadım.. ama yine de özür dilerim yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiğim için.. ben mimarca arkadaşımızın açtığı konuya ithafen yazdım.. sakın olaki yanlış anlamayın lütfen. bütün cümlelerim mimarca arkadaşımızın yazdığı cümlelere katılmamam ile örtüşmektedir..

ayrıca verdiğiniz bilgiler için de teşekkür ederim. genelde kit lens ile yaptıkları için fazla incelemeden hatalı bir cümle yazmışım..ben sadece noise grafiklerini detaylı olarak incelemiştim. tekrar bunun için de özür dilerim. lakin hala çekilen fotoğraflarda 350d'nin daha kaliteli olduğunu düşünüyorum.

sağlıcakla..

#applemac' tarafyndan 23.02.2006 10:52:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Şubat 2006, 10:48 - İp: 85.***.**8.62