barist
barist (üye)
İzmir / Amatör

Sony R1 / Panasonic Fz50mi

Değerli gurular forumunuzun bir okuyucusu iken şimdi aktif katılımcı olarak ben bir soru sormak istiyorum. Formunuzu sıkı bir şikilde takip ettim ve sonunda Sony R1 almaya karar verdim ve ÇİN'e giden arkadaşıma siparişimi verdim. Ancak gelin görünkü bu makine ÇİN'de bulamadık ve bende eğer istersem alternatif bir makine söylememi istedi. Formda daha önceki başlıklardan edindiğim bilgilere dayanarak Panasonic FZ50 ki hiç aklımda yokken ikinci sıraya oturdu ve Fuji 9600'ü tahtından etti. Şimdi ne yapayım? bu ikisinden birini sipariş edeyim mi yoksa R1 kıyaslanamaz türkiyeden al mı dersiniz. Benim cekecegim resimlerin %70'i anı resimleri olacak büyük ihtimalle bunun haricinde hobi olarak da almak istediğim makinadan daha üst sınıfını almayı düşünmem ilerde diye düşünüyorum. Eeeee şimdi söz sizlerde bu kararsız arkadaşınıza bir akıl verebilirmisiniz

Tarih: 12 Nisan 2007, 12:07 - İp: 212.***.**8.3
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

R1'in üstünlüğü DSLR makinelerden sonra asla tartışılmaz. FZ 50'yide, S9600'üde cebinden çıkarır. Ama madem anı fotoğrafları için alıyorsun S9600 veya FZ 50'de yeterli olacaktır sana. Yok ben teknik çalışıcam, doğa, börtü böcek vs. kartelicem diyorsan içine sinmesi ve pişman olmaman açısında birazdaha yüsek fiyata R1'den şaşma derim. Ayrıca eğer çinde fiyatlar ucuzsa neden DSLR almıyorsun....?

Tarih: 12 Nisan 2007, 14:21 - İp: 88.***.**1.8
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Kalite diyorsanız R1, ama daha fazla optik zoom ve video da çeksin diyorsanız Fz50, tercih sizin.

Tarih: 12 Nisan 2007, 14:27 - İp: 212.***.**0.50
barist
barist (üye)
İzmir / Amatör

DSLR cok düşündüm ama onunda ekstrası fazla. Objektifleri dünya para birde dediğim gibi amatörüm. Kompakt sınıfın en iyisini almak daha mantıklı geliyor bana. Birde srl-like'ların kullanımı ayarlanması DSLR'ye kıyasla daha kolaydır diye düşünüyorum.

Tarih: 12 Nisan 2007, 14:29 - İp: 212.***.**8.3
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

DSLRlarin daha zor ayarlandigi bir hurafedir. Aslini ararsaniz, ergonomilerinden dolayi DSLR-like makinalsrdan cok daha kolay ayarlanirlar.

Tarih: 12 Nisan 2007, 15:51 - İp: 81.***.**5.159
bb75
bb75 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Doğrusu R1 ile olan 15 günlük tanışıklığım, kullanım açısından DSLR bir makineden çok daha kolay olmadığını gösteriyor. Yanlış anlaşılmasın, "user-friendly değil" demiyorum, ama kullanımı kolay diye tercih edilebilecek bir makine değil. Zira adı üzerinde: DSLR-like. Sadece otomatik modlarda çekim yapacaksanız, o zaman da makineye yazık olur, performansının çok altında kullanmış olursunuz.

Tarih: 12 Nisan 2007, 16:55 - İp: 83.***.**9.228
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Eğer makine üzerinde ayarları kendiniz yapacaksanız, Antika nın da belirttiği gibi SLR makineler yapıları gereği daha kola ayarlarınır.

Tarih: 12 Nisan 2007, 17:25 - İp: 212.***.**0.50
barist
barist (üye)
İzmir / Amatör

SLR yelpazesine bakarsak standart kitiyle EOS 400 için ne dersiniz. durma koşarak git al mı? aman uzak dur mmu? Objektif olarak kompakların all in one konsepti güzel yem geniş açı hem zoom hem makro ama SLR için gel görki hep PARA PARA PARA.
anı fotoğraflarında geniş açının rolü nedir?

Tarih: 12 Nisan 2007, 17:41 - İp: 212.***.**8.3
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

anı fotografı cekeceksen hepsi fazladır gereksiz harcamadır..bosuna para vermiş olursun..ustelik ebatları yuzunden tasımakta sana işkence gelebilir zamanla...ihtiyacların dogrultusunda bır makina almanı tavsıye ederim,sırf goruntusu guzel diye gidip bir dslr yada dslr like almak akıl karı degil..anı fotografı cekeceksen mesela canon a serisi bir makina senı fazlasıyla idare eder....

son soruna cevap: anı fotografında geniş acı onemli tabiki..aile fertlerini bir kareye toplamak için bes metre geri gitmeyi kimse istemez...helede arkanda duvar yada deniz varsa..

Tarih: 12 Nisan 2007, 18:56 - İp: 88.***.**0.95
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Çin de R1 nasıl olmaz, kendi olmasa bile taklidinin olması lazımdı.

Gerçekten bu makineleri taşımak biraz problem. Anı için düşünüyorsanız daha küçük cebe falan sığacak türden birşey alın. Fuji f11 veya yenisi galiba f30 falan bence iyidir.

Tarih: 12 Nisan 2007, 19:30 - İp: 85.***.**9.56
wastrel
wastrel (üye)
Bursa / Amatör

sony h serisinide inceleyin derim görüntü kalitesi sizi fazlasıyla tatmin eder hem anı fotoğraflarının dışına çıkmak isteğinizde de iyi performans alırsınız. r1 fazla gelebilir arkadaşların dediği gibi. taşıması falanda biyerden sora sıkıntı yaratır. (anı fotoğrafı çekmek için diyorum yanlış anlaşılmasın )

Tarih: 12 Nisan 2007, 23:35 - İp: 88.***.**8.176