daddario
daddario (üye)
İstanbul / Amatör

Sony R1 - Fuji S9500

Herkese Merhaba.....
Siteye yeni uye oldum...bir suredir fotoğraf çekiyorum kendime göre....(genelde doğa fotoğrafı çekiyorum)... ve gerçekten ilgiliyim ve istekliyim...sitede çektiğiniz güzel resimleri görüncede daha bi heyecanlandım ve amatör - ileri amatör bi fotoğraf makinası almaya karar verdim...baya bı arastırma yaptım ve son olarak sony r1 ve fuji s9500 arasında kaldım.Pazarbey'in yaptığı testide inceledim fakat hala kararsızım...ıkısınınde kendıne gore artı ve eksileri var...zoom,geniş açı,makro çekim,yuksek iso'da noise gibi...Bana seçimimde yardımcı olabilirseniz gerçekten çook sevinirim,,ilginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 6 Şubat 2006, 16:35 - İp: yok
daddario
daddario (üye)
İstanbul / Amatör

ek olarak,,,kafamı kurcalıyan bırsey daha var,,mesela 350D'ye baktım fıyatlar yaklasık...gercı farklı kategoriler ama...dediim gibi tecruberli diilim daha,,eger kompakt bır makina yerıne dslr bir makına alsam zorlanırmıyım ilk başta...bıde ıyı bı lens icin ne kadar para harcamam gerekıyor....yardımlarını beklıyorum....

Tarih: 6 Şubat 2006, 18:09 - İp: 85.***.**3.189
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

selam daddario,
sende sitemize hoşgeldin..

r1 ve s9500 arasında seçim yapmak için kendine şu soruyu sormalısın;

ben ne tür fotoğraflardan hoşlanıyorum.. doğa fotoğraflarından hoşlandığını yazmışın ama bunun yanında şunları da yapmak istiyorum diyebileceğin kriterler var mı.. eğer yok ise doğa çekimlerinde r1 geniş açısı ile senin için ideal olur diyebilirim.. ama ben doğadaki hayat ile de ilgileniyorum (tabi ben siz doğa deyince manzara anladığım için bu cümleyi kullanıyorum) kuşları, börtü böceği, diğer mahlukları da çekeceğim der iseniz r1'in rakibine göre avantajları azalıyor.. makro konusunda çok iyi değil (35 cm)ve optik zoom 35 mm karşılığı 120 mm'de son buluyor. oysa s9500'de 300mm ve makro 1 cm.

sen genellikle doğa fotoğrafları çekeceğin için grenlenme (noise) için pek endişe etmene gerek yok. çünkü genelde düşük iso kullanacaksın.. dolayısıyla r1'in noise oranının yüksek olması önemli değil..

gövde yapısına gelirsek r1'in gövdesi bence harika duruyor. s9500'de kaliteli ama r1'de melez bir dslr havası var..

ikinci başlığınızda ise 350d'den bahsetmişsiniz.. tabiki bir dslr olarak 350d'nin eline diğer iki makinenin su dökmesi biraz zor.. ama dslr almakla iş bitmiyor.. geniş açıdan başlayıp teleye uzanan birkaç adet objektif almanız da gerekiyor. bu da artı masraf demek.. ama gücünüz yetiyor ise dslr alın derim.. bu arada dslr'in taşıma zorluğunu da göz önüne alınız.. diğer iki makinenin tek objektifde daha çok imkan sunma gibi bir avantajı var.. özellikle s9500'ün.. bir amatör için de yeterli fotoğraf kalitesi (sınıflarının en iyileri arasındalar) sunuyorlar..

sağlıcakla..

Tarih: 6 Şubat 2006, 18:43 - İp: 85.***.**9.16
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

eklemek istediğim birkaç cümle daha var.. r1'de geniş açı 24 mm ile çok iyi lakin s9500'de de 28 mm..yani pekde geri kalmaz..

objektif fiyatlarına gelince çok değişken ama kaliteli bir objektif için 500 YTL ve fazlasını gözden çıkarmalısın.. minimum iki adet objektif aldığını varsayarsak sıfır olarak.. kaliteli bir geniş açı ve tele için 1000 YTL'ye yakın para harcayabilirsin.. çok daha kalitelileri müthiş pahalı ama gerek de yok bizim gibiler için..

bunların hepsi şahsi görüşlerim.. daha iyi bilen arkadaşlarım ve abilerim yanlışlarımı düzeltip size daha iyi bilgiler sunacaktır..

sağlıcakla..

Tarih: 6 Şubat 2006, 18:50 - İp: 85.***.**9.16
daddario
daddario (üye)
İstanbul / Amatör

Applemac
yorumun ve tavsiyelerin için çok teşekkür ederim...bayadır araştırıyodum dediin gibi s9500 hem fiyat hemde daha genel bı makına...ama işin kotusu ben bugun bı hata yaptım gittim 350D'ye baktım...makinayı elime aldıgım anda koptum dıyebılırım.. ,,,herseyıyle mukemmel geldı bana ama ne yazıkkı fiyat+lens fiyatlarıda mukemmel tabı bunun yanında...
Paket şeklinde aldımmı r1'den cokta farklı bı fiyatı yok,,benım merak ettiğim canon'un paket olarak verdiği kit ve 90-300'luk lens kalitelimidir acaba...
Fotoğraf çekme alanları dersen eğer,, bende senin gibiyim,,sadece manzara değil börtü böcek,çiçek,doğada ne varsa hepsiyle ilgileniyorum

Peki Canon'a body olarak bakarsak tavsiye edebileceğin bi makinamıdır...

Şimdiden Teşekkürler

Tarih: 6 Şubat 2006, 21:20 - İp: 85.***.**9.122
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

daddario merhaba.. foruma hosgeldin oncelikle..
orhan'in dediklerine katiliyorum..
ama bence 350d almalisin.. veya herhangi bir dslr diyeyim..
..forumda cok gorduk; insanlar bir sure sonra dslr'a gecmek istiyorlar..
ama bu gecme istemi, tabii ki dslr alirsan da olacak.. daha kalitelisinden almak isteyeceksin..
...ama su kadarini soyleyeyim ki; 350d'nin fotograf kalitesi cok ama cok daha ustun.. ve R1'in yapamadigi ama 350d'nin yapabildigi en onemli etken de lens degistirilebilmesi..

.. peki hangi lensden almalisin?
isin gercegi cok pahali olanlardan aldiginda, kalitenin farkliligina variyorsun hemen.. ama ki hic L serisi lenslere bulasmayacaksan, cok da farkliliklari yok aralarinda..
bence canon 90-300 yerine, sigma 70-300 apo veya canon 70-300 IS almaya calis.. hemen degil.. once, 350d ve 18-55'inle birkac ay fotograf cek.. makinenin tadini iyice al.. sonra da birkac aydir biriktirdiginle de 70-300 alip olayi bitir.. cok da yuksek ucretli degiller..
ama iste aldiginda da, ayni s9500'in 300mm olmasi gibi elindeki 70-300mm objektifi de 112-480mm haline gelecek 350d'nin uzerinde..
ama iste tasima problemi cikiyor.. tek sorun da bu zaten.. bir de lens degistirme zorlugu..
ama o ikisini cok da umursamazsan, yanina cantani alip disari cikarsan, bir dslr sahibi oldugundan yapamadigin da kalmaz..

Tarih: 6 Şubat 2006, 22:50 - İp: 62.***.**2.10
daddario
daddario (üye)
İstanbul / Amatör

Dadanagast merhaba
Yardımın için teşekkürler,,sanırım 350D almaya karar vermiş gibi bişiyim,biras zorlıcaz kendimizi,,Birazda pahalıya mal olsada fotoğraf aşkı böyle bişey heralde,,gerçi ben daha flört ediyorum ama neyse...

Dadangest,yazdıkların arasında iki şey kafama takıldı onları sormak istiyorum
"canon 90-300 yerine, sigma 70-300 apo veya canon 70-300 IS almaya calis" demissin bunların aralarındaki kalite farkını anlatabilirmisin ,,bide
"s9500'in 300mm olmasi gibi elindeki 70-300mm objektifi de 112-480mm haline gelecek 350d'nin uzerinde.. " bu yazını açıklayabilirmisin...

Şimdiden teşekkürler...

Tarih: 7 Şubat 2006, 00:03 - İp: 85.***.**8.123
daddario
daddario (üye)
İstanbul / Amatör

Ben r1 s9500 derken biras kastım 350d'ye karar kıldım derken şimdide karşıma d70 sorusu çıktı...butun forum başlıklarını alt üst ettim,,bu sefer kafa daha çok karıştı... ,,,ne tavsiye edersiniz sevgili site sakinleri...yardımlarınızı bekliyorum

Tarih: 7 Şubat 2006, 03:14 - İp: 85.***.**8.123
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

dada'nın sana diğer objektifleri önermesinin sebebi kaliteli olmasındandır.. genelde kit halinde verilen lensler çok kaliteli olmazlar.. önerdiği sigma ile diğer canon lens kalite açısından daha iyi.. üstelik 70-300 is dediği lensde optik sabitleyici bir sistem var.. yani elinden kaynaklanan titreşimleri engelliyor..

bunun dışında, nasıl 112/480 oluyor demişsin..bu makinelerdeki focal çarpanın katıdır.. yani 350d'nin focal çarpanı 1,6 katsayısıdır.. olympus dslrlerde fokal çarpan 2 katsayısıdır. yani aldığın lensin üzerinde yazan ölçüleri bu katsayı ile çarpıyorsun.. bu çarpan lensin sensöre olan uzaklığı ile bulunan bir katsayı.. bu uzaklığa göre odak uzaklığı değişiyor.. bu değişen fark fokal çarpan olarak tanımlanıyor..yanlışım var ise yine abilerimden ve arkadaşlardan düzeltmelerini rica ediyorum.

d70s nikon'a gelecek olursak.. o da çok kaliteli bir dslr ama önemli olan daha çok objektifler..dolayısıyla çok da kafanı takma.. giriş seviyesinde dslr olarak bende size minolta 5d veya nikon d50 önerebilirim..ama hangisini alırsanız alın bir dslr her zaman üstün özelliklere sahiptir. hangisi hoşunuza giderse hiç düşünmeden onu al derim.. yoksa böyle onu mu bunu mu derken hem çok kafanız karışır hemde uzun süre makine alamazsınız..

sağlıcakla..

Tarih: 7 Şubat 2006, 09:56 - İp: 85.***.**8.62
daddario
daddario (üye)
İstanbul / Amatör

Gunaydıın,,
Yorumların ve yardımın için teşekkürler Applemac,,bı sitede aşağıdaki gibi bi set buldum:

CanonEOS 350D
18-55 lens
1GB CF
70-300Sigma Apo Macro
Tripod
Çanta CANON

Nasıl iyimidir...yada başka başlangıç olarak almam gereken ek bişey varmıdır.D70'i daha elime alıp denemedim ama yınede 350D'de karar kılıcam sanırım.Aynen söylediğin gibi hem kafa karışıyor hemde makina alamıyosun...Bugün işlerden vakit bulabilirsem gidip alıcam bıtane.

Teşekkürler

Tarih: 7 Şubat 2006, 10:14 - İp: 85.***.**3.189
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

gayet güzel bir set..ama cf kartın en azından ultra II olmasına dikkat et.. diğer cf kartlarda sorun yaşabilirsin okuma ve yazma hızlarında.. bunların dışında fiyatı ve garantili olup olmaması da önemli..

daha detaylı bilgi verirsen daha iyi yardımcı oluruz sanırım..

Tarih: 7 Şubat 2006, 10:27 - İp: 85.***.**8.62