novelist
novelist (üye)
Antalya / Meraklı

Sony-nikon-canon

Acayip kararsızım... Bütçem hazır Sony F828 - Nikon 8800-Canon EOS350 D arasında acayip kararsızım. Makinayı Manzara ve portre çekimlerinde kullanıcam. Makro çekimlerimde olacak. Üstadlardan acil yardım bekliyorum... Son olarak makinamı uzun süreli kullanabilmek ve çok amaçlı olması önemli...Son olarak en avantajlı nerden alabilirimm..Tşkler.

#novelist' tarafından 14.07.2005 10:47:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Temmuz 2005, 10:42 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Bu 3 makine arasında, sizi kararsız bırakan noktalar hangileridir?

Tarih: 14 Temmuz 2005, 10:54 - İp: yok
novelist
novelist (üye)
Antalya / Meraklı

Sony bana çok cazip geliyor. Çekimlerini inceledim. Renkleri iyi veriyor. Ama objektifinin sabit olması beni düşündürüyor. Canon ve Nikon arasında ise beni tek düşündüren fiyat. nikon 8800 ü tercih edip acaba çok fark vermesemmi diye düşünüyorum.

Tarih: 14 Temmuz 2005, 10:59 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Kusura bakmayın, biraz soru-cevap şeklinde oluyor ama böylece daha iyi bir yönlendirme yapabiliriz.

"objektifinin sabit olması beni düşündürüyor" demişsiniz. Bu alacağınız ilk dijital makine mi olacak yoksa daha düşük bir modelden terfi etmek mi amacınız?

Fotoğrafçılık alanında ne kadar tecrübelisiniz? yani digitalden önce film makineleri kullandınız mı? Cevabınız evetse, bunlar objektiflerini değiştirebileceğiniz SLR türünde makine miydi?

Tarih: 14 Temmuz 2005, 11:05 - İp: yok
novelist
novelist (üye)
Antalya / Meraklı

Digital ilk makinam değil. 3.1 Mp makina kullnıyorum. Ama ne için kullandığımı tahmin edersiniz. Şirin aile fotoları için. Daha önce SLR kullandım. Çok tecrübeli olmasamda yetişme aşamasındayım.

Tarih: 14 Temmuz 2005, 11:12 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Peki, 3.1 MP makineniz sizi hangi konularda kısıtlıyor da şirin aile fotoğraflarından öteye gitmenizi engelliyor? Bu konudaki sizin düşüncelerinizi soruyorum. Bu 3 makine arasında kalırken bu makinelerin (fiyatları dışında) hangi özellikleri sizi cezbetti?

Örnek olarak, fotoğraf çekmenin yanında video da çekmek isteyecekmisiniz, yoksa videonun bir fotoğraf makinesinde sizin için hiç önemi yok mu?

Bir de objektiflerinin değişip değişmemesi hangi açıdan sizi düşündürüyor?

Tarih: 14 Temmuz 2005, 11:19 - İp: yok
novelist
novelist (üye)
Antalya / Meraklı

Sn Ocaklılar.

3.1 MP bir makina sizi makro çekim yapmak istediğinizde tatmin edebilrimi acaba. Yada 1001 renkli bir manzarada ışık ve renkleri istediğiniz ölçüde verebilirmi acaba.. Gece çekimlerinde yeterli olabilirmi acaba. Bunun için makinamı değiştirmek istiyorum. Video çekimi yapması ile ilgili takıntım yok. Fakat tabiki komple bir makina olması beni daha tatmin eder...

Tarih: 14 Temmuz 2005, 11:29 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Birincisi, fotoğraf kalitesiyle MP nin pek bir ilgisi yok. Aşağıda verdiğim linki bir okuyun

http://melihozbek.com/fotograf/icerik.asp?f=megapixel.htm&m=fotomenu.htm&b=F+O+T+O+%26%23286%3B+R+A+F

İkincisi, Aralarında karar veremediğiniz o 3 makinenin hangi özelliklerinin sizi cezbettiği konusunda bir cevap alamadım.[

#ocaklilar' tarafından 14.07.2005 11:38:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Temmuz 2005, 11:36 - İp: yok
novelist
novelist (üye)
Antalya / Meraklı

yardımlarınız için tşk ederim.

Tarih: 14 Temmuz 2005, 11:40 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar novelist..
ocaklilar arkadasimiz nikon 8800 kullaniyor ben 350D.. sony f828 de onlar kadar basarili olabilmis (?) bir makine.. ama sanirim ben sizin yerinizde olsaydim sony'yi atardim.. nikon 8800 mu 350D mi kalirdi geriye..
anladigim kadariyla daha cok herseyi olan bir kamera istiyorsunuz.. nikon 8800 size video cekme olanagini da sunuyor.. dslr alirsaniz sayet birsuru belasi cikacak basiniza.. kotu lens taksaniz, sonuclar beklediginiz gibi olamayacak..tasima derdi de cabasi..
eger ki fotografcilikla ciddi ciddi ugrasmayi dusunmuyorsaniz, dslr almaniza gerek yok bence.. nikon 8800 gibi bir makine de size yeterli buyuklukte print almanizi saglayacagi gibi bir dslr'in manuel ayarlarini da verecektir.. ayrica video cekme olayini da ekleyelim tabii..
ama bunlari soyluyorum, inanin icim rahat etmiyor.. cunku nikon 8800 gibi bir makinenin fiyati cok yuksek.. bu makinenin yerine; oncelikle biraz daha ucuz fiyatli -ama cok iyi bir makine- alma ihtimaliniz olabilir mi acaba? yuksek zoom ratis'su olan.. 12x optik zoom gibi.. macro ozelligi olan.. image stabilizer'i olan..
bir dusunun derim..

Tarih: 14 Temmuz 2005, 13:31 - İp: yok
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

şimdi nikon iyi makına ama benım tahmınım kadar renk canlılığını bulamadım acıkcası. canon an saygım var ama sony benım her zaman için tercih ettiğim bir makına. renk canlılığı renk dolgunlu. ve eğer manzara içinde kullanıcaksanız. bence sony en ıyı karar. bu sitede pek net kararlar soylenmez soru hep farklı acıdan cevaplanır ama net cevabım sony f828

Tarih: 14 Temmuz 2005, 14:01 - İp: yok