cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Sony Modeller

Arkadaşlar kompakt makineden d-slr'ye geçmeye karar verdim forumları okudum farklı yerlere baktım Nikon D90 olabilir demişken Sony'nin sitesindeki modeller ilgimi çekti.İlk a580'e karar vermiştim sonra a55 daha iyi göründü.Bu iki model de daha Türkiye'de yok incelemelerine baktım Ekim ayında çıkar diyordu.Zaten benim de acelem yok şimdiki kompakt makinem yetiyor ama çok fazla bozulmaya başladı bir kere daha bozulursa d-slr alacağım.Sony a580 mi yoksa Sony a55 mi?İki modelde de panaromik çekim var ve panaromik çekim olması benibu modellere yönlendirdi.

Ayrıca diyafram, enstantane vs. terimleri biliyorum hangi koşullarda nasıl kullanmam gerektiğini lensler hakkında da bilgim var bu forum sayesinde...

#cacaca_01' tarafından 03.10.2010 13:51:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ekim 2010, 13:39 - İp: 88.***.**6.113
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

Selamlar,

Bende 15-20 gündür araştırıyorum. Benim için video önemli, onun için A33 de karar kıldım gibi birşey. Ama son kararımı vermedim.

15-20 günlük edinimlerimi sizlerle paylaşayım. A33/A55 sony'nin yeni kameraları daha önce açıklandığı gibi. Türkiyede henüz çıkmadı belki ama amerika ve avrupada 2 aydır var. Kullananların hiçbiri elektronik vizör'ün sorunlu olduğu yönünde yorum yapmamış. Ghosting ile ilgili şikayetler 1000 de 1 seviyesinde. Ama tabi sivrisinek küçüktür ama mide bulandırır hesabı akıllarda bir soru işareti bırakıyor.

A33/A55'in çok önemli 3 avantajı var;
- Çok hızlı AF : Sadece video da değil, fotoğrafta da sınıfının çok üzerinde AF yaptığı yazılıp çiziliyor. Bu sayede video çekiminde DSLR sektöründe 1 numara oldu. Youtube'dan bu özellikler ilgili çeşitli karşılaştırmalar izleyebilirsiniz. Kesinlikle bu konuda hem foto hem videoda 1 adım önde...
- Saniyede 10 fotoğraf çekebilmesi : Bu konuda da giriş seviyesi ve orta seviye tüm DSLR'ları arkada bırakıyor. Buffer'a attığı fotoları kaydedebilmesi için 4-45 saniyeye ihtiyacı var. Bence bu normal.
- Küçük, hafif ve ucuz olması.

Bu avantajlara karşın, ışığın %70'ini geçiren yeni sistem , elektronik vizor gibi problemler soru işareti gibi görünse de ben SONY gibi bir fimanın gerekli testleri yapmadan bu işe giriştiğini hiç sanmam. 20-30 sene evvel tutmamış olabilir ama şu an teknoloji çok farklı noktada.. Sigma'nın tüm lensleri değil, bazı lensleri çalışmıyor bildiğim kadarıyla...

Sony A55 almak çok şart değil bence. A33 de benim işimi görür şahsen. GPS ve saniyede 10 çekimden 7 çekime düşmesi, birde 2mp az olması dışında farkları yok.

Tarih: 9 Kasım 2010, 14:40 - İp: 85.***.**8.180
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Bu avantajlara karşın, ışığın %70'ini geçiren yeni sistem , elektronik vizor gibi problemler soru işareti gibi görünse de ben SONY gibi bir fimanın gerekli testleri yapmadan bu işe giriştiğini hiç sanmam. 20-30 sene evvel tutmamış olabilir ama şu an teknoloji çok farklı noktada.. Sigma'nın tüm lensleri değil, bazı lensleri çalışmıyor bildiğim kadarıyla... Sony A55 almak çok şart değil bence. A33 de benim işimi görür şahsen. GPS ve saniyede 10 çekimden 7 çekime düşmesi, birde 2mp az olması dışında farkları yok.

Ben de öyle düşünüyordum zaten böyle bir marka neden sorun olabilecek bir makine çıkarsın diye ama yorumları okuyunca kararım değişmişti...Gittigidiyor'da gördüm Sony a33 1300 tl civarındaydı, çok da pahalı değil a500 biraz daha pahalı bunun nedeni nedir.
a55 ve a580 biraz daha öne çıkmış modeller olduğu için onları sordum ama a33 veya a560 da olabilir tabiki...O kadar fark önemli değil de zaten boşuna fazla para vermeye gerek yok bence de...

Tarih: 9 Kasım 2010, 14:46 - İp: 88.***.**7.81
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

Dediğim gibi A33 ve A55 arasında çok az fark var. Zaten yurtdışı fiyatları arasında 100 dolar oynuyor sadece.

Gittigidiyordaki fiyatlara bakmayın. Ordaki satıcı elinde eski makine kalmışsa pahalı fiyattan listeliyor, sipariş üzerine yurtdışından getirenler her zaman daha iyi fiyat veriyor.

Ebay'e bakarsanız gerçek degerlerini görürsünüz. Türkiye fiyatları da %30 üzerindeyse normaldir, bundan daha fazla fark varsa fahiş fiyattır benim gözümde.

Şu anki fiyatlarla açıkçası ben hiç video çekmeyecek olsam Sony DSLR almazdım. Pentax tercih ederdim. Pentax k-x ikinci elde 800 tL ye bulunabiliyor ve Sony' göre daha fazla lens seçeneği var. Fotoğraf kalitesi olarak da kesin çok daha iyi.

Ama hd video'ya çok önem verdiğim için ve bu alanda yeni A33/A55 sürekli ve çok hızlı AF ile bir devrim yaptığı için tercihimi bu yönde kullanmayı düşünüyorum.

Tarih: 9 Kasım 2010, 15:05 - İp: 85.***.**8.180
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Pentax'a hiç bakmadım, bakmayı da istemiyorum...Tabi neden bilmiyorum da...İkinci el de düşünmüyorum.Peki yurdışından getirilmesinin bir sorunu olacak mıdır gümrükte takılırsa ne olacak .Türkiyede daha piyasalarda göremedim zaten ama fiyatı ne kadar olur geldiğinde ?

Tarih: 9 Kasım 2010, 15:09 - İp: 88.***.**7.81
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

Amerikada A33 + kit lens 700-750 USD , gitti gidiyorda 1300 TL , bence makul sayılır. Zaten gümrük filan sizin sorununuz değil, satıcı hallediyor. Sadece güvenilir bir satıcıdan alın yeter.

Tarih: 9 Kasım 2010, 15:17 - İp: 85.***.**8.180
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Amerikada A33 + kit lens 700-750 USD , gitti gidiyorda 1300 TL , bence makul sayılır. Zaten gümrük filan sizin sorununuz değil, satıcı hallediyor. Sadece güvenilir bir satıcıdan alın yeter.
Çok teekkürler ingilizce forumları inceliyorum şimdi olumsuz bir şey bulamadım, satıcı hakkında 16 işlemde %100 olumlu yorum almıştır yazıyor...Siz a33 mü alacaksınız ?

Tarih: 9 Kasım 2010, 15:22 - İp: 88.***.**7.81
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

Şu an A33 ağır basıyor.
Ama bu makinelerin fiyatları yıl sonlarına doğru çok düşüyor. Acaba 1 ay daha beklesem mi diyorum...

Tarih: 9 Kasım 2010, 16:38 - İp: 85.***.**8.180
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

a580 veya a560 alacağım sanırım ama a33 ve a55 de çok güzel makineler...Ancak tek şarjda kullanım süresi çok düşük a580'in 3te 1i...İki makine de Türkiye'de satışta değil sanırım.Ne zaman piyasaya çıkacak acaba....

Tarih: 9 Kasım 2010, 16:44 - İp: 88.***.**7.81
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

a580_1

a580_2

a55

Tarih: 9 Kasım 2010, 16:55 - İp: 213.***.**9.110
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Fiyatlar düşer mi ?