cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Sony Modeller

Arkadaşlar kompakt makineden d-slr'ye geçmeye karar verdim forumları okudum farklı yerlere baktım Nikon D90 olabilir demişken Sony'nin sitesindeki modeller ilgimi çekti.İlk a580'e karar vermiştim sonra a55 daha iyi göründü.Bu iki model de daha Türkiye'de yok incelemelerine baktım Ekim ayında çıkar diyordu.Zaten benim de acelem yok şimdiki kompakt makinem yetiyor ama çok fazla bozulmaya başladı bir kere daha bozulursa d-slr alacağım.Sony a580 mi yoksa Sony a55 mi?İki modelde de panaromik çekim var ve panaromik çekim olması benibu modellere yönlendirdi.

Ayrıca diyafram, enstantane vs. terimleri biliyorum hangi koşullarda nasıl kullanmam gerektiğini lensler hakkında da bilgim var bu forum sayesinde...

#cacaca_01' tarafından 03.10.2010 13:51:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ekim 2010, 13:39 - İp: 88.***.**6.113
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Çok teşekkürler...
Sanırım a580 bunların arasında en normali...Tabi elde tutup denemek de lazım ekim ayında piyasaya çıkacağı söyleniyor.

Tarih: 4 Ekim 2010, 07:09 - İp: 85.***.**3.85
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

A55 i diğerlerinden ayıran en büyük özelliği Yarı Saydam Ayna Teknoloji buda özellikle Video çekimlerinde ortaya çıkıyor.

Letsgonun yorumu :

Firma, üst seviye kalitenin yanı sıra kullanım kolaylığına da (hızlı AF otomatik netleme) sahip bir video kayıt sistemi sunmak istiyordu. Sony A55 fotoğraf makinesi Translucent Mirror tekniği sayesinde AF takip otomatik netleme işlemini kesintiye uğratmadan Full HD kalitesinde video kaydedebiliyor. Ayrıca video görüntünün vizörden anında izlenebiliyor olması geleneksel aynalı sisteme sahip dijital SLR modellerde olanaksız bir kullanım özelliği.

Ayrıca 10 kare hız bu tarz bir makine için çok ciddi bir özellik. Bu teknoloji sayesinde makine ağırlığı daha azalıyor.

Bu makine özellikle Video çekimi üstüne yoğunlaşacak kullanıcılar için hazırlanmış gözüküyor. Şu ana kadar birçok makinede Manuel odaklama kullanılıyordu. Burada ise hızlı, istikrarlı ciddi bir AF var full HD çekimlerde.

İki makineyi aynı kategoride değerlendirmemek lazım. Bu makine NEX serisinin DSLR hali gibi.

Ayrıca eski like larda kullanılan Elektronik Vizör ile bunu karıştırmamak lazım çünkü ekran çözünürlüğü, ışığı alglama gücü ve hızı çok başka.

Bence Klasik DSLR de devam etmek isteyenler ve yanında video olsun diyenler A580 ni, Videoya, hıza, Videoda AF ye, hafifliğe önem verenler A55 i incelemeli diye düşünüyorum.

Zaten internette ikisi ilede ilgili açıklamalar bulunmaktada.

Tarih: 4 Ekim 2010, 17:29 - İp: 81.***.**9.145
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Çok baktım letsgodan ikisinin de fotoğraf kalitesi çok güzel video çok önemli değil aslında zaten şimdiki kompakt makinem hd video çekimi yapıyor ve harika bir görüntü kalitesi var, zaten video kameram da var.A580'de karar vermiş gibiyim ama işler değişebilir.Ne zaman çıkacak şu makineler ya Ayrıca bildiğime göre a580 de full hd video çekimi yapıyor...

Tarih: 4 Ekim 2010, 18:45 - İp: 85.***.**3.85
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

mesele 1080p video çekimi yapabilmesi değil, bunu otofokuslu yapabilmesinde.

Tarih: 4 Ekim 2010, 20:25 - İp: 217.***.**5.157
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Bir zaman önce diyorduk: Bütün makineler video çkebiliyorken Sony neden hala video özelliği koymuyor makinelerine diye. Sony canlı önizlemede de böyle yapmıştı. Diğer markalarda canlı önizleme varken Sonyde henüz yoktu. Sonunda canlı önizleme koydu hemde hareketli lcd ve anında otofokus özelliği ile. Şu an hala en iyi canlı önizleme hala Sony de ve hareketli ekranı diğer markalar daha yeni yeni koyuyor. Sonunda video konusunda dünyada başı çeken Sony Dslr larına video koydu. Hemde semi-transculent mirror denilen, adını ve benzerini daha önce görmediğimiz bir teknloji ile. bu teknoloji ile sony daha önce video çekerken yapılamayan iki şeyi başardı. Video çekerken hızlı otomatik netleme (tıpkı canlı önizlemede yaptığı gibi) ve vizörden video çekebilme. Üstelik gövdeyi ciddi oranda küçülttü. A55 en iyi video çeken en küçük dslr yada her neyse şu anda.

Sony canlı önizleme yaptığında da bazı dezavantajları vardı. Vizör küçülmüştü. Canlı önizleme görüntünün %90'ını veriyodu. Zamanla bu sorunlar aşıldı. Şimdi vizör normal standardına çekildi. Canlı önizleme görüntünün %100 ünü veriyor. Tabi bu video sistemininde dez avantajları var ve dez avantajlar video çeken normal bir dslr a göre kötü olabilir. Elektronik vizör(bu zamanla düzelmez yani optik olmaz ama gelişir), ışık kaybı, hızlı batarya tüketmesi ve daha birçok şey. Zamanla bunlarda aşılır. Mesela ocakta çıkan A77 de bu dez avantajların bir kısmı aşılmış olacaktır diye ümitliyim. Mesela fotoğraf çekerken ayna normal dslr larda olduğu gibi yukarı kalksa ışık kaybı sorun olmaz ( sensör temizleme için zaten kalkıyor sabit değil ki), elektronik vizör daha az güç tüketen bir seyiyeye indirilebilir yada daha güçlü bir pil üretilebilir. Fakat şu haliyle bile A55 dslr standartlarında en iyi video çeken ve uzun süre öyle kalacak olan bir alet.

#badboy79tr' tarafından 05.10.2010 01:39:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ekim 2010, 01:15 - İp: 85.***.**9.54
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

A55 video çekimiyle öne çıkan bir makine ancak video benim için çok önemli değil.A580 bana fazlasıyla yeter diye düşünüyorum.Sanırım daha yeni yeni piyasalarda yerini alıyor ereyonda 18-55 kit lensi ile 1.985 tl.A55i göremedim.A580 alacağım galiba.İzmirde deneyebileceğim bir yer bilen var mı ? Media markt veya best buy'da çıktı mı ?

Tarih: 24 Ekim 2010, 16:09 - İp: 85.***.**5.240
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Şu sıralar sony bayilerinde A 500 nın kampanyası var. Fiyatı 1.300 TL ye inmiş durumda.
İlginizi çekerse...

Tarih: 24 Ekim 2010, 20:56 - İp: 217.***.**4.90
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Evet ona da baktım aslında A550-A500 ile A580 arasındaki farkları bilmiyorum.Yani sadece video ve panaromik çekim mi ki (hadi videoyu kompaktla hallederiz önemli değil ama panaroma da önemli yaa )

#cacaca_01' tarafından 24.10.2010 21:00:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ekim 2010, 21:00 - İp: 85.***.**5.240
epak
epak (üye)
İzmir / Amatör

Bence A580 alın A55 de dijital vizor var,optik vizor daha iyi

Tarih: 24 Ekim 2010, 21:15 - İp: 88.***.**1.126
cacaca_01
cacaca_01 (üye)
İzmir / Meraklı

Şuan ben de zaten a580 düşünüyorum

Tarih: 24 Ekim 2010, 21:17 - İp: 85.***.**5.240