gokhan32
gokhan32 (üye)
Tokat / Stüdyo Fotoğrafçısı

Sony Mi Dersiniz Yoksa Canonmu ?

SONY ALPHA 350 18-70 lensle birlikte mi alayım yoksa CANON EOS 450D 18-55is LENS alayım fiyat arasında 100 ytl fark var canon daha pahalı sizce hangisi arasındaki fark nedir

Tarih: 24 Eylül 2008, 10:25 - İp: 78.***.**6.50
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Fipar;
İki makine özelliklerini gayet güzel karşılaştırmışsınız tebrikler. Genel olarak da hepsine katılıyorum. Sadece biri iki konuda farklı düşünüyorum;

Sony CCD , Canon ise CMOS sensör kullanır ve özellikle yüksek iso da Canon biraz daha iyidir,

Eğer konu Sony A300 olsaydı yüksek iso da Canon biraz daha iyi denebilirdi ancak A350 olduğu için yüksek iso da bence hatırı sayılır bir fark var. Sony çok noise vermiyor ama bunun için epey detay kaybı yapıyor.

Sony 14 MP olmakla kimilerine göre avantajlıdır.(Bana göre 10MP olan kardeşi A-300 daha iyi resim kalitesi sunmakta, fazla MP makinenin hızını düşürmekten, görüntü kalitesini düşürüp iso başarımını olumsuz etkilemekten başka bir işe yaramamaktadır. Yani fazla MP bana göre sony nin dezavantajırıd)

Yüksek MP sayesinde kırpma işlemini daha fazla yapıp detayları da koruyabilirsiniz bu nedenle yüksek çözünürlük işe yarar. Hani kuş çekmese bile makro çekimde de kırpma gerekebilir. Büyük baskı alacağım derse malum o zaman da çok işe yarar. Ama doğrudur yine de tercih meselesi.

Sony A300 ü biraz inceleme fırsatı buldum. Sony'nin vizörü biraz küçük geldi bana Canon dan (ekstra liveview sensörü nedeniyleydi galiba). Gerçi alışınca farketmiyormuş herhalde ama yine de belirteyim dedim. Bir de ergonomisini ben pek sevmedim Sony A300 ün, hareketli LCD nedeniyle oradaki çıkıntı vizörle eş seviyede, vizöre yaklaşmamı biraz kısıtladı.

Tarih: 26 Eylül 2008, 23:47 - İp: 85.***.**7.207
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

t_yaman,
a-300 benim ikinci makinem,
öncelikle a-700 gövdeyi kullanıyorum
vizör boyutlarında hatırı sayalır fark var ancak ben a-300 ile çoğu kez liveview kullanıyorum.
ayrıca vizörden baktığımda da rahatsız olmadan fotoğraf çekebiliyorum, küçüklük benim için sorun oluşturmuyor
yüksek çözünürlük ancak resim kalitesinden taviz vermediğinde avantajlıdır,yoksa düşük çözünürlağü tercih ederim.
ergonomiye gelince, bana göre tartışılmaz bir kullanım kolaylığı sağlayan bir menü ve tuşlar sayesinde a-300/350 canondan daha iyi,
ama siz gövde estetiğinden,elinize oturup oturmamasından söz ediyorsanız tamamen kişisel zevk ile ilgili , düşünce ve zevkinize saygı duyarım.
a-350 ile canon arasındaki iso ve resim kalitesi konusundaki farkın dramatik olduğunu zannetmem ama a-300 bu konuda daha iyidir , yani haklısınız

Tarih: 27 Eylül 2008, 00:28 - İp: 88.***.**3.132
gokhan32
gokhan32 (üye)

Arkadaşlar gittigidiyordan almıştım sony a350 yi ben türkiyeden geliyor diyerekden aldım ama hong kongdan geliyormuş gümrrüge takıldı başka cihaz istedim canon 450d oda takıldı gümrüge iptal edemiyoz ne yapcam bilmiyorum

Tarih: 27 Eylül 2008, 14:38 - İp: 78.***.**0.162
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Hoppala gümrük olayı kötü olmuş ama bu bir tür bahane de olabilir...Başıma GG da hiç sorun gelmedi ama gelirse de yapacağım iş Destek Hattına ayrıntılı bir mesaj atmak olurdu.

Tarih: 27 Eylül 2008, 15:07 - İp: 88.***.**0.0
gokhan32
gokhan32 (üye)

de öyle yaptım

Tarih: 27 Eylül 2008, 15:15 - İp: 78.***.**0.162
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

450 d gelirse daha hayırlı olur... ya da 350 yerine a300 isteyin bence...

inşallah halledersiniz, gümrük olayı sakat iş...

Tarih: 27 Eylül 2008, 16:32 - İp: 78.***.**8.76