sleeplesss
sleeplesss (üye)
İstanbul / Amatör

Sony F828 mi Panasonic Fz30 Mu?

Merhaba;
Kısa zaman içinde bir makine almak istiyorum. Sony DSC F-828 ve Panasonic Lumix FZ-30 modelleri arasında kaldım. Bu ikisinden birini alacağım ancak hangisinin bana daha uygun olduğuna karar veremedim. Her ikisiyle de çekilmiş fotoğrafları inceledim ancak aralarında pek bir fark göremedim. Bu nedenle de aşağıya tomarla soru yazdım

Alacağım makineyi hertürlü amaçla ve uzun vadede kullanmak istiyorum, bu nedenle aradaki fiyat farkının hiçbir önemi yok, yorumlarınızı fiyat/performans ilişkisine göre yapmayın lütfen.

1. Sony’de 16:9 çekim desteği var mı? Panasonic’de var.

2. Her iki makinede de “noise” sorunu var. Hangisinde daha az?

3. Panasonic’de Nightshot özelliği var mı? Sony’de var.

4. Sony’nin Macro’su 2cm, Panasonic’in 5cm. Ancak Sony’nin 2xm’i 28mm’de kullanmasından dolayı makro çekimlerde yetersiz kaldığını duydum. Ancak Panasonic’in de 5cm’i 35mm’de kullanacağını düşünürsek, Sony daha mı iyi?

5. Panasonic bazı sitelerde 8.0mp, bazılarında ise 8.3mp olarak görünüyor, doğrusu hangisi?

6. Panasonic’in ISO değeri 400, Sony’nin 800. Ancak bu değerler yanıltıcı olabilir. Gece çekimlerinde hangisinden daha iyi performans alırım? Muhtemelen 800 ISO kullanmayacağım için pek bir fark olmaz. Ayrıca kesin bir bilgiye ulaşamadım, hangisinin en düşük ASA değeri var ve kaç?

7. Bir sitede Sony’nin eksileri arasında şu madde vardı: “Çekim sonrasında hemen silme sadece çekilen son kare üzerinde yapılıp diğer karelerde yapılamaması”

8. Sony’nin odak uzaklığı 28-200, Panasonic’in 35-420. Panasonic’in teleobjektifinin güçlü olması bir artı gibi görünüyor. Sony’nin maximum çekim hızı 1/3200, Panasonic’in 1/2000. Bunlar kararımı ne kadar etkilemeli?

9. Leica ve Carl Zeiss tartışmasına girmeden, bu iki modelin kullandıkları lenslerin performansları nedir?

10. Sony USB 2.0’ı desteklerken Panasonic 1.1 destekliyor. Bence bu Panasonic için büyük bir eksi. Sizce de öyle değil mi?

11. Benim için en önemli unsurlardan biri de aksesuar desteği çünkü makineyi çok yönlü kullanmak istiyorum. Sony’nin yurtiçinde ve dışında olmak üzere birçok aksesuarını buldum ancak Panasonic’de hiçbirşeye rastlamadım. Ama Panasonic’in diğer markaları desteklediğini biliyorum. Asıl sormak istediğim Sony’nin kendi ürettikleri dışında diğer markaların lens, filtre gibi malzemeleriyle uyumlu olup olmadığı. Örneğin Cokin’in 58mm’lik Polarize ve UV filtreleri ile yine Cokin’in filtre taşıyıcı adaptörünü ( http://www.ideefixe.com/Fotograf/tanim.asp?sid=IDVQIJKRET0T8LV2Q8QH ) ve buna bağlı olarak da çıkar tak filtrelerini (renk,sis,sıcaklık filtreleri) destekliyor mu? Bunlar benim için önemli çünkü Sony’e ait bu tür filtreler bulamadım, Sony’nin sadece polarize ve UV filtreleri var.

Yukarıdaki sorularım dışında her iki makine hakkında bilmem gereken önemli ayrıntılar varsa lütfen yazın. Bu soruları cevaplayabilecek biri çıkarsa çok iyi olur. Gönlümden Sony F-828 geçiyor ama yine de çok kararsızım, yardımlarınızı bekliyorum…

#Sleeplesss' tarafından 08.01.2006 03:36:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ocak 2006, 03:35 - İp: yok
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sn. sleeplesss, Gönlünden geçeni al; al ki daha sonra "keşke" deme. Sony çok güzel bir makine. Objektif üst düzey bir üretim. 200 mm telede 2,8 f değeri veren (bu tür makinelerde) hangi objektif var. Ancak 80-200 Nikon veya canon gibi mükemmel objektiflerde görbileceğin bu özellik bile yeter. Makine özellikleri, terazi kefesi gibi biri yukarı biri aşağı gider gelir. Size en uygun gelen hangisi ise onu seçin. Nois olayı henüz istenilen şekilde çözülmüş değil, her üreticinin problemi bu. Filtreleri takılabilen her objektif ile kullanabilirsin. Sanırım filter etkilerini söyelemeye gerek yok. Sony macro çekimlerde son derece başarılı. Kullanım klavuzunda 2cm yazmışlar ama 1 cm de bile çekim yapıyor. iyi bayramlar...

Tarih: 8 Ocak 2006, 08:34 - İp: 195.***.**2.86
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sen zaten kararını vermişsin ama istersen bir de pazarbeyin Fuji s 9500 ile ilgili inceleme yazısını oku.ve Panasonic fz 30 'u iyi araştır Bu arada Samsung pro 815 ve nikon 8800 üde incele.Olympus c 8080 ' e bakmana gerek yok.

Tarih: 8 Ocak 2006, 10:24 - İp: 85.***.**6.53
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 8 Ocak 2006, 11:04 - İp: 85.***.**1.242
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

panasonic FZ30, Nikon 8800 ce Sony F828 bu üç makinayıda kullandım. Hepsinin birbirine göre farklı üsütünlükleri ve zayıf tarafları var.

F828, macroda ve gündüz çekimlerinde mükemmel sonuç vermekte gece çekimleri ise başarısız.Manuel focus ve zoom ringden yapması artı bir değer.

Nikon 8800 hem macro hem gündüz hemde gece çekimlerinde çok güzel sonuç vermekte ama iki eski tarafı var oda hızlı odaklama yapamaması ve manuel focusu ringden değil tuşlarla yapmanız.

FZ30 sony ve nikona göre çekimde özellikle yüksek tele değerlerinde başarısız kalmakta.Birde gövde yapısı ucuz çin malı plastik oyuncaklara benzer nitelikte kalitesiz bir malzeme ile yapılmış hissi vermekte.

Benim görüşüm kompak makinalarda tele nekadar fazla ise lensin ışık hassasiyetide okadar düşmekte.(kompaklar için)
Bunedenle F828 diğer iki makinadan genel ortalamada daha iyi görünmekte.

F828e cokin veya diğer marka filtre takabilirsiniz.Artı olarak IR (kızılötesi) filtre almanıza gerek kalmadan gece çekim modunda IR fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Nikon 8800 e bu tip filtreler takamazsınız, ring standar dışı değerde olup ayrıca ring adaptörü satın almanız gerekmekteki buda maliyeti artırmakta.

Saygılarımla,

Ömer KILIÇ

Tarih: 8 Ocak 2006, 13:54 - İp: 81.***.**9.222
lacimert
lacimert (üye)
Aydın / Amatör

Arkadaşım, Panasonic Fz30'u bilmiyorum. Ama Sony F828'in düşünülmesi gereken iki özelliğini belirteyim:
1) LCD ekranı sabit, yani sadece göz hizasından çekim yapabilirsin.
2) Titremeyi önleyici "İmage Stabilization" (SİE veya SİS) özelliğinin, böyle pahalı bir makinede olmaması şaşırtıcı.
Karar senin.

Tarih: 9 Ocak 2006, 06:37 - İp: 81.***.**8.181
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

sn. Lacimert, yazdıklarınızda izninizle bir düzeltme yapamk istiyorum. Ekran sabit ama gövde sabit değil ve bel hizasında da kolaylıkla fotoğraf çekebilirsiniz. Sn. Burkay'ın dediği gibi fuji s9500 çok ilgimi çeken bir makine ve alınacak makinelerden birisi de bu makine.

Tarih: 9 Ocak 2006, 08:31 - İp: 195.***.**2.86
lacimert
lacimert (üye)
Aydın / Amatör

Afrikalı, haklıymışsın. İnceledim, F828'in objektifi nesneye yönelikken, gövdesi yukarı doğru dönebiliyor. Bu belden çekim yapmayı sağlar, gerçekten. Ama ben galiba yerel gazeteci gözüyle baktım. Bir olayda hemen toplanan o kalabalık var ya, onu yarıp merkeze ulaşıncaya kadar, kolumuzu olabildiğince kaldırıp, kafaların üzerinden çekim yapamazsak, erken sahneleri kaçıyoruz. İşte bu durumda F828'in işe yaramadığıyla ilgili bir yazı okumuştum. Sanırım, bunun için, gövdenin tersine de dönebilmesi gerekiyor. Bu şekilde de dönebiliyor mu, bilgin var mı? Ben de öğrenmek isterim.

Tarih: 10 Ocak 2006, 03:23 - İp: 81.***.**8.181
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Merhaba. İkisinden başka makine ihtimali yoksa, uygun fiyata bir sony f828 almak güzel olacaktır. Çıkışından beri bu kadar az fiyat düşüşüne uğramış bir makine olması da kalitesi hakkında bir şeyler söylüyor.

28-200 35-420den daha iyi. Zaten bu makinelerle kuş vs çekmeye çalışmamak lazım.

Sony ye başka filtreler takabilirsiniz. uyumsuzluk durumlarında adaptör da kullanabilirsiniz.

Gren konusunda Sony yüksek olan gren problemine karşın fz30dan çok daha iyi.

USB 1.1 ile 2.0 arasında çok fazla bir fark olduğunu düşünmüyorum. Makine aldıracak kadar değil en azından. Bilgisayara aktarırken değil fotoğrafı çekerken hız önemli.

Sonynin lensi zeiss olduğunu hissettiriyor. Panasonic leica lensini hissettirmiyor.

Bence kıyas götürmez. Ayrıca swivel lens dizaynı efsanedir. Ve çok kullanışlıdır.

Tarih: 11 Ocak 2006, 12:48 - İp: 85.***.**4.113
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar , fz 30usb 2.0 kullanmakta . Objektif kalitesi kötü değil. titreşim önleyici mükemmmel.. 2 kademe ve cidden deli iş görmekte..

Tarih: 26 Ocak 2006, 03:18 - İp: yok
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

fz-30 un satış fiyatı 1000 ytl nin üzerinde

dslr al bence

Tarih: 26 Ocak 2006, 10:07 - İp: 85.***.**7.178