serdar86
serdar86 (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Dsc-r1---nikon D70s

sony dsc-r1+1gb mmrystck:1000$
nikon d70s body+18-70 lens:1600 ytl

bu fiyatkara garantili ve faturalı bi şekilede buldum.ama bir turlu karar veremedim ben amator olarak kullanacağım için dslr like---dslr cok farketmez sanırım hem illerde ihtiyac duyarsam r1 için converter alabilirim diye r1 i secmeyi dusunmekteyim.d70s in 6.1mp olması dısında bi eksisi yok fiyat farkı sorun deil(150-200 ytl).cuma yada pazartesi almayı dusunorum.bana engin bilgi ve tecrubeleri ile objektif tavsielerde bulunacak sizlere şimdiden teşekkur ederim

not:bu konuya benzer konular olsada emin olmak için sonkez sormak istedim mazur gorunuz.

Tarih: 18 Mayıs 2006, 00:02 - İp: 88.***.**9.17
serdar86
serdar86 (üye)
İstanbul / Amatör

bu arada bu makinelerim aynı sınıfta olmadığının ve karşılaştırmanın bi açıdan yanlış olduğun farkındayım sadece fiyat açısından alacabileceğim bu iki maknenein hangisinin (d0s e lens almazzsam) daha kullanışlı olacağını öğrenmek istedim.ayrıca slr lensler ile sony converter"lar arasındaki fiyat farkını bilen varmı? sayın as-osmanlı-muratsen sizlerin yazılarıın bir kısmını okudum ve mantıklı geldi sizlerin yorumlarınızı ayıca beklemekteyim.
saygılar

Tarih: 18 Mayıs 2006, 00:09 - İp: 88.***.**9.17
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Dostum D70S i sadece kit lens ile kullanacağım diyorsan R1 alman tabii ki mantıklı.18-70mm.lik kit lens ile 24-120mm.lik CarlZeis lensi karşılaştırma.Tıpkı makinaları karşılaştırmaman gerektiği gibi.R1 topiğinde örnek fotoğraflar var onları incele keskin,net doygun renkli fotoğraflar istiyorsan ve zoom aralığı ihtiyaclarını karşılıyorsa R1 ,Zoom aralığı dar lens konusunda farklı ihtiyaclarım olur ve onlarıda alabilirim diyorsan D70S i tercih etmelisin.

Tarih: 18 Mayıs 2006, 00:20 - İp: 85.***.**3.14
serdar86
serdar86 (üye)
İstanbul / Amatör

as
oncelikle cavabın için tesekkur ederim incelmendeki fotoları ıncelemiştim gercekten başarılı bir keskinlik soz konusu.benim en cok tereddute dustuğum iki nokta sensorlerin efektif pixel sayıları 10.3--6.1 yadsınamayacak bir fark.buna ek olarak r1 in focus aralığı converter yardımı ile(fiyatların bilemiyorum) genişletebilinir oluşu r1 lehinde karar vermeye ikna etsede.d70s in alabileceğim bir fiyatı oluşu karar vermemi zorlaştırıyor.ben makina müh. öğrencisiyim yani basın-yayın yada guzel sanatlarda okusam meslekte lazım olacak diye dslr dan şaşmazdım ama amator oluşum ve d70s in kullanımının zor olması ihtimali de var tabii.aklım gercekten cok karısık pişman olmamak için iyice dusunmek istriyorum.sonucta hergun alınan bir urun deil.d70s pixel acısından yetrsiz deilmi?

Tarih: 18 Mayıs 2006, 00:40 - İp: 88.***.**9.17
as
as (Üye)

Piksel konusu baskı alacaksan önemli tabii.A4 kağıdı ebadında ki baskılarda piksel farkını fark edemezsin.Fark A3 ten itibaren başlar.R1 için telekonverter işi pek kullanışlı değil hem ağır hemde D70S için alacağın ikinci bir lens kadar fiyatlı olacaktır.Telekonverter ler doğubankta 400usd.civarında ellerinde olmasa bile getirtiriz diyorlar ama ben kullanım açısından sana pek tavsiye etmem.Daha geniş zoom aralığı istiyorsan D70S senin için daha iyi bir seçim olur.Baskı konusunda ise A3 ve daha büyük baskılar alabilirim diyorsan R1 alman daha iyi seçim olur, sonuçta ihtiyaclarına göre kararı en doğru şekilde sen verirsin.

Tarih: 18 Mayıs 2006, 00:53 - İp: 85.***.**3.14
serdar86
serdar86 (üye)
İstanbul / Amatör

as
tavsiyen için tesekkurler ben en son yazı tura atacam galiba ne zor işmiş karar vermek yaa.neyse tekrar tesekkurler.

Tarih: 18 Mayıs 2006, 00:59 - İp: 88.***.**9.17
as
as (Üye)

Tabii birde bu iki makina arasında ki en büyük fark fotoğraf çekim karakteristikleri.R1 in fotoğrafları kullanıma hazır bir şekilde makinadan çıkıyor.D70S te ise fotoğrafları R1 kalitesine ulaştırabilmek için karanlık oda dediğimiz işlemlerden geçirmek gerekiyor.Bu sitede daha önce aynı yerde aynı ışık koşullarında R1 in çektiği fotoğrafları D50 ve 350D nin kit lensli fotoğrafları ile karşılaştırmıştık.Sonuçta kit lensler fotoğrafları photoshop ta elden geçirsek bile R1 seviyesine ulaştıramamıştı.Önceki topiclerin birinde bu testi kendimizce yapmıştık ,o topiği bulabilirsem sana linkini yazayım bir bak.

Tarih: 18 Mayıs 2006, 01:01 - İp: 85.***.**3.14
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Bu iki makine arasında seçim yapmana yardımcı olurken sana bu iyidir bu kötüdür diyemeyiz. Sonuç olarak iki makinede kendi sınıfında oldukça iyidir.

Tercihini belirleyecek en önemli faktör, makinenin özellikleri değil senin özelliklerindir.

Ben olsam D70 alırdım. Neden, çünkü 18-70 objektif bir süre sonra bana yetmezdi ve yanına bir tele objektif alırdım. Daha sonra iyi bir macro objektif alırdım, sonra sabit odaklı diyafram değeri yüksek bir objektif eklerdim. İleride body değiştirip daha üst bir modele geçerdim. zaten SLR makinelerin en büyük avantajı da bu , kendini geliştirdikçe sürekli üzerine birşeyler ekleyebilmen.

Ama, ben sadece 18-70 objektifi kullanıcam diyorsan, R1 fiyat performans (foto kalitesi) açısından daha iyi bir alternetif gibi duruyor.

Tarih: 18 Mayıs 2006, 10:22 - İp: 212.***.**0.50
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

sana 1350 ytl ye 512 cf li r1 verebılırm serdar sıfırdan farksız.

Tarih: 18 Mayıs 2006, 12:24 - İp: 85.***.**2.30
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Selam kardes sen hala satmadın mı makinayı?
Bak mehmetklyr kardes almak istiyordu ama parası varmı bilemiyorum.Bu arada foruma çok az katılıyorsun.Özlettin kendini valla.

Tarih: 18 Mayıs 2006, 12:40 - İp: 85.***.**0.234
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

BİZİ SEVEN YOKTUR SANIRIM.AMA SAOL OSMANLI VALLA ALICAKSA BU FIYATA KACIRMASIN DOLAR ALDI BASINI GIDIYO.CANTA TRIPOD KUTUSU SIFIRDANDA FARKSIZ

Tarih: 18 Mayıs 2006, 13:15 - İp: 85.***.**2.30