as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sony Dsc R1 İlk İzlenimler 1. Bölüm.

Arkadaşlar merhaba.
Bu hafta içinde almış olduğum Sony dsc-r1 için ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Orijinal kutusunun içinden Şarj adaptörü,power kablosu,NP-FM50 model şarj edilebilir pil,objektif kapağı (lens hood),lens camını koruma başlığı,usb kablosu,video kablosu,omuz askılığı,türkçe kullanma kılavuzu ve 2 adet yazılım cd leri çıkıyor.Ayrıca makinenin yanında birde deri çanta veriliyor.R1 almayı düşünenlere tavsiyem bu deri çantayı pazarlık sırasında 50-60 ytl. fiyattan indirim yapabilirlerse almasınlar.Kullanımı hiç rahat değil onun yerine kullanımı daha rahat bir çantayı 10-15 ytl.ye dışarıdan alabilirler.
Yaklaşık 926 g. ağırlığı olan makinenin daha önce compact sınıfı makine kullananlara ağır geleceğini belirtmeliyim.
Benim şuan slr sınıfı bir makinamda olduğu için ağırlık konusunda bir sıkıntım olmadı.
Dış yapısı oldukça kaliteli siyah plastikten yapılmış olup tuşların yerinde ve kullanımında bir kaç günlük alışmadan sonra bir sıkıntı ile karşılaşmadım.
Elektronik vizörü (EVF) LCD ekrandaki tüm bilgileri gösteriyor.Geniş ve parlak evf de görüntüde piksel noktacıkları oluşmuyor.235.000 pixel ile görüntü kalitesi DSLR in optik vizör kalitesini aratmıyacak derecede iyi.Sony bu konu üzerinde bayağı çalışmış.
Serbest açılı LCD ekran 2" olup makinanın üst tarafında bulunuyor.Makinayı ilk defa görenlerin en çok şaşıracağı nokta burası.Kullanımı oldukça rahat ama 2.5" gibi olsaydı çok daha iyi olabilirdi.Çünkü insanlar bu makinaları live preview yüzünden alıyor.
LCD de isteğe bağlı olarak ekran 9 a bölünüp kılavuz cizgileri çıkartılabiliyor.Bu özellikle ufuk çizgisini tutturmakta zorlananların ve çektiği objeyi foto üzerinde istediği yere yerleştirmede kullanacakları yararlı bir özellik.
Ayrıca LCD ve EVF de yine isteğe bağlı olarak ışık histogramı,3 renk histogramı (kırmızı,yeşil,mavi)ayrı ayrı renkler için,birde zebra deseni çekim bilgileri ile birlikte gösterilebilmekte.Bu zebra fonksiyonu çekilecek fotoğraftaki aşırı parlak yerleri yatay çizgiler halinde gösterip çekim öncesi ışık patlamalarını uyararak aşırı pozlamalar için ayar imkanı sağlıyor.
R1 de tek tuşla bas çek ten başka tüm ayarlar manuel olarakta yapılabiliyor.24mm. 120mm.lik 5* Carlzeis T* sınıfı lensi ve DSLR makinalarda bulunan APS-C boyutlu sensörü (21.5-14.4mm.) R1 i diğer dslr-like sınıfı makinalardan ayıran en büyük özelliği.Kaliteli lensi renk kaymalarını ve fotoğrafın köşelerinde ki bozulmaları en aza indirirken keskin görüntüler de verebilmekte.CMOS sensörlü R1 büyük sensörü ile dslr kalitesinde noise performansı sunabilmekte.
Manuel focus ve zoom objektifin üzerindeki ,üzeri kabartmalı plastikle çevrili iki geniş bilezikle yapılabilmekte.
R1 profesyonel dslr e göre en büyük zaafı olan seri çekim ve raw formatlı çekimlerdeki yavaşlığını 2 ay kadar önce piyasaya çıkan msx serisi memory stick pro hafıza kartları ile gidermiş görünüyor.
Diğer memory stick kartlarına göre yazım hızı iki kat arttırılmış bu kart makine alımında tercihiniz olsun.Yaptığım testlerde 24 mb. lık raw +10mp.fine jpeg görüntüsünü 1.5 saniyede,seri çekim modunda deklanşöre tek basışta 3 adet 10mp.fıne jpeg görüntüyü 2sn. de çekip tekrar çekime hazır hale geldiğini gördüm.
Bu değerler R1 in piyasaya ilk çıktığında yapılan testlerine göre yaklaşık iki misli daha hızlı olduğunu gösteriyor.İlerde daha hızlı hafıza kartları ile bu performansın artacağı aşikar.
MSX serisi kartlar şuan için extrem111 cf kartlarından daha hızlı, alacakların dikkatine.
0.68.sn açılış süresi 0.0075 sn. deklanşör gecikme süresi ile R1 açılır açılmaz aynı saniye içinde çekime başlıyabiliyor.
Etkili 8-9 metre flaş menzili olan R1 1/2000 e kadar flaş senkronunu sağlıyor.Bu özelliğin bir çok dslr de olmdığını ve gece çekimlerinde ki en büyük artısı olduğunu görüyoruz.Karanlık ortamlarda auto focus flaşın hemen yanında bulunan ve turuncu renk te ışık veren bir lamba sayesinde yapılıyor.Bu ışığın 5-6 metre ye kadar hızlı bir focus daha uzağında ise focus ta gecikme ve zorlanma söz k

Tarih: 10 Mart 2006, 06:28 - İp: yok
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Fikret bey 2-3 kasa biradan söz ediyor.Bunlar akşamcı İlker sen kurtar beni kardeş.

Tamam kabul ediyorum bende biraz!! sallamış olabilirim.

Ben sana bir D200 alayım barışalım. [>:D

Tarih: 3 Eylül 2006, 14:42 - İp: 85.***.**1.141
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hayatta olmaz, en azindan d2xs istiyorum..

demek fici fici biralar gelecek bulusmaya.. (sagir duymaz uydurur hesabi, kasayi fici yaptim.. ) oh valla.. bir de dansoz olacak ki... meze falan.. fasil..
ondan sonra rahat rahat konusurdunuz netfotograf hakkinda..

Tarih: 3 Eylül 2006, 14:48 - İp: 62.***.**2.10
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Netfotografın geleceği bizim gibi keşlere kaldı desene.

İlker o kadar içkiye A100 bile fayda etmez.

Anladın mı inceliği

Tarih: 3 Eylül 2006, 14:59 - İp: 85.***.**1.141
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

titresim onluyor ya hani.. anladim tabii ki kivanc..
..
en azindan sen gidiyorsun bulusmaya.. bunlar hic konusmuyor bulusmalarda.. herkes birbirinin suratina bakip duruyor.. ah ben olacaktiiiim ki orada..
birak a100'u, uzerine IS'li lens takilsa bile kurtaramazdi milleti..

Tarih: 3 Eylül 2006, 16:54 - İp: 62.***.**2.10
malcom
malcom (üye)
İstanbul / Amatör

abi burası dagıtmıs yine..
ilker bosver ne gideceksin bulusmaya 15 tane sarhos adam.
yarın tv de haberlere bakmayı unutma 15 tane maganda fotografcı ickininde etkisiyle sehri birbirine kattı diye bi haber gecerse sasırma

Tarih: 3 Eylül 2006, 17:04 - İp: 85.***.**1.185
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

maganda fotografcilar.. bak bunu tuttum iste.. ahhh ahh, asil ben magandayimdir ama gel gor ki gidemiyoruz bulusmaya..

Tarih: 3 Eylül 2006, 23:00 - İp: 62.***.**2.10
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Demek maganda ha.

Aramızda fikret'de vardı İlkerciğim.

Üzgünüm ama buraya yazdığın yazıyı bir yere taşımaya gerek kalmadı.Çünkü seni siteden taşıyoruz

Toplu temizlik haftası adına en çok konuşanların tahtaya ismi yazılıyor ve onlara veda etmek zorunda kalıyoruz.İlker ve Bülent sobelendinix,sizi tanımak güzeldi.Bay bay...

Dünkü buluşma hem güzel hemde buruktu.Güzeldi çünkü yeni arkadaşlarla tanıştık,güzeldi çünkü 30D+24-105 L+17-85mm L kullandım. (İlker'e nispet olsun)

İlker 350D ile 30D'yi yan yana getirdik.Senin makina,30D'nin karnından çıkmış gibi duruyordu

At'dan çıkan tay yavrusu gibi.Tabi burada Serkant koptu gülmekten.

Hasan abi elinde H1'i ile ortalığın tozunu attırdı.Her yeri zoomladı.Kaliteli fotolar çekti.

Yaklaşık 16 kişi Konak Pier'in önünde buluşup,Asansör'e kadar yürüyüp,vaktimizi orada geçirdik.

İlker benim makina,bırak karanlığı,loş ortamda bile iso 800'ün altına düşmedi.

Bazen İso 1600 bile yetmedi.Makinanın enstantane hızı yeri geliyor,iso 1600 de 1/4 sn'nin altına düşmüyor.Ve ben bu durumda 28mm de değil,200mm de çekim yapmaya çalışıyorum.

A100'ün IS'i bile gelse nafile o kadar zoom ile 1/4-5 sn kullanmak için.

Biz Adnan abi ile karşıyaka İş bankalarını çektik taa Asansörden.

Sana nispet olsun.

Nerede kalmıştık.Engin de 350D ve Sigma 17-70mm ile yine sigma 70-300mm var.350D iyi hoş makinada şu sağ elde tutmak için kullandığımız oluk pek küçük.

İlker 30D'nin üzerinde bulunan 24-105mm L F/4'ün çapı 77'idi.Yani devasaydı ki senin makinana taksak o lensi,lens sığsa bile,eli koyacak,makinayı tutacak yer kalmaz.Ve inanılmaz havalı bir makina.Ben şahsen 5D'yi elime almadım ama 30D kullanırken inan aklımın ucuna gelmedi 5D.

Çekim esnasında görüntüyü ekranda görmemek ilk başta biraz yadırganabiliyor.İyiki ben çoğunlukla çekimlerimi EVF'den yapıyormuşum.

Alışmak lazım bunlara.

Adnan abi makinayı elime ilk verdiğinde,tamam Lcd'de çekim bilgileri yoktu ama ben vizörden bakarken de yoktu.Cahillik işte,unutmuşum tepe ekranına bakmayı

Sonra ona sordum,güldü bana gösterdi.

Gezi iyidi ama senin olman daha iyi olurdu.Kalbimizdesin İlker

Bende dün yaptığım çekimlerin içerisinden elle tutulur bir fotoğraf bulabilirsem,klübe yükleyeceğim.

Tarih: 4 Eylül 2006, 16:26 - İp: 85.***.**5.71
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

demek beni ve bulenti tasiyorsunuz sonunda.. bari tasimisken nu bolumune tasiyin..
kivanc, valla aranizda olmayi o kadar cok isterdim ki, ama iste elden gelecek birsey yok..
30d, o kadar da buyuk degil kivanc.. ama 5d biraz daha buyuk.. ve ele cok daha iyi oturuyor..
merak etme kivanc; 30d'yi de 5d'yi de 24-105 ve 17-85 (ayrica 17-40 ile de) denedim.. (ama iste sadece deneme.. sahip olamadik henuz 5d'ye..)
5d'nin viewfinder'i kocaman kivanc.. ayrica 24-105 ile daha bir dengede duruyor kamera.. ve 24mm'deyken resmen genis aci.. ayni r1'in 24'u gibi yani, crop mrop yok anlayacagin..
su is bankalarini gorelim bakalim.. her bulusmada is bankasi cekmeden donmek yasakmis gibi, her seferinde;
-ne yaptiniz abi?
-is bankasi cektik konaktan.. sonra lafladik iste..

turunden muhabbetler donuyor..

adnan nerede? adnan buyuk adam valla kivanc.. ben oradayken, bir tek o atladi geldi alsancaga.. fikret, yok isim var cisim var deyip oyaladi beni..

anlat neler dondu bulusmada, yani is bankasindan baska?..

Tarih: 4 Eylül 2006, 20:23 - İp: 62.***.**2.10
_speed_
_speed_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

ilker sen is bankasi iste yeterki

Tarih: 4 Eylül 2006, 20:32 - İp: 83.***.**9.189
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

speed sagol dostum.. ama bulusmalarda, konaktan zoom yapip karsiyakadaki is bankasini cekmeye calisiyorduk.. yani yok oyle bedava is bankasi..

Tarih: 4 Eylül 2006, 20:42 - İp: 62.***.**2.10