as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sony Dsc R1 2. Bölüm. Yorumlar.

Arkadaşlar Sony DSC-R1 Test İlk İzlenimler topiği sayfa okunma sayısının 51000 e mesaj sayısınında 3500 e yaklaşmasından dolayı kullanımı zorlaşmış sayfalar çok yavaş açılmaya başlamıştı.Son sayfada yaşanan sayfa yapısındaki bozulmadan sonra topiğe 2 bölüm yorumlar adı altında devam etme zorunluluğumuz doğdu.Bundan sonra mesaj ve örnek fotoğraflarımız bu başlık altında devam edecek.

Kamuoyuna duyurulur.

Sony DSC-R1

#as' tarafından 18.08.2006 00:15:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Temmuz 2006, 22:56 - İp: 85.***.**3.16
bb75
bb75 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Arkadaşlar, bu konu burada daha önce tartışıldıysa özür dilerim. Eğer sorum cahilliğimi ortaya çıkarıyorsa, yüzüme vurabilirsiniz çekinmeden.

R1'le çektiğim resimlerde, yanlarda bulunan bina, kule, ağaç vs. gibi yüksek cisimler merkeze doğru yaslanıyor. Bu özellikle zumladığım kareler için daha çok geçerli bir durum.

Önceleri, sadece bir tarafta bulunan yüksek cismin yana yattığını görüp, doğru kadrajlama yapamadığımı düşünmüştüm. Ama bugün çektiğim bir resimde, iki yandaki bina birbirlerine yaslanmışlardı.

Bu, bilmediğim bir fizik kuralı nedeniyle her objektif için geçerli bir durum değilse, diğer R1'ci arkadaşlar benzer durumlarla karşılaştılar mı? Herhalde makinemde böyle bir arıza olamaz, değil mi?

Tarih: 27 Mayıs 2007, 23:03 - İp: 83.***.**8.2
warrior
warrior (üye)
İstanbul / Meraklı

BB75 bekledim ki ustalar cevap verir diye ama sanırım göremediler.

Aslında geniş açı objektiflerde cisimlerin merkeze doğru yatması doğal bir olay. Ancak zumladığınız fotoğraflarda bunun olmaması gerekli. Bahsettiğiniz fotoğrafı yükleyebilir misiniz buraya?

Tarih: 30 Mayıs 2007, 07:22 - İp: 88.***.**5.163
bb75
bb75 (üye)
Yurtdışı / Amatör

İlgi için teşekkürler warrior. Yalnız buraya fotoğraf yüklemeyi bir türlü beceremiyorum. Doğru anladıysam, fotoğrafın bulunduğu başka bir sitenin linkini vererek fotoğraf yüklemem gerekiyor.

Zahmet olmazsa, netfotograf galerisinde bulunan fotoğraflarıma göz atabilirseniz, bunlardan ikisinde ("Bulutlar altında Kremlin" ve "Kremlin'de gece"), sol taraftaki kulenin merkeze doğru yaslandığı görülüyor. Ayrıca, ön tarafta bulunan elektrik direklerine soldan sağa doğru baktığınızda, bahsettiğim etkiyi yine görebileceksiniz.

Bahsettiğim hususun çok daha net olduğu fotoğraflar da var, ancak galeriye koymaya değecek resimler değiller. Belki buraya nasıl yükleyeceğim konusunda yol gösterebilirsiniz.

Tekrar teşekkürler...

Tarih: 30 Mayıs 2007, 14:13 - İp: 83.***.**2.212
bb75
bb75 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu arada bir yol öğrendim. İlk kez deniyorum. Umarım başarılı olurum.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 16:37 - İp: 83.***.**2.164
bb75
bb75 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Olmadı baştan.

" class="img-fluid" />

" class="img-fluid" />

Tarih: 30 Mayıs 2007, 16:40 - İp: 83.***.**2.164
bb75
bb75 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kusura bakmayın forumu bu şekilde işgal ettiğim için. Acemiliğime verin. Bunda da olmazsa birileri bana imageshack'ten, hangi kodu buraya girmem gerektiğini söylesin Allah rızası için...

Tarih: 30 Mayıs 2007, 16:48 - İp: 83.***.**2.164
warrior
warrior (üye)
İstanbul / Meraklı

Berk bey Müsadenizi almadan fotoğraflarınızla birazcık oynadım kusara bakmazsınız umarım. (isterseniz hemen silerim)

Geniş açı objektiflerde kenarlardaki cisimlerin merkeze yaklaşması olağan bir durumdur ancak sizin fotoğraflarınızda birazcıkta olsa kadraj hatası var gibi. üsttki resim sizin orjinal resminiz alltakini ben p/s ile sola doğru eğdim. Ve bahsettiğiniz durum biraz daha azaldı gibi? Ben de bu sorunla çok karşılaşıyorum. Bununla daha az karşılaşmak için grid line (ızgara çizgileri) ı her zaman açık tutmanızı öneririm.

P/s ile eğilen

buraya foto yüklemek için tavsiyem www.photobucket.com dur.üye olduktan sonra my albume tıklıyorsunuz ve gözattan resimi gösteriyorsunuz. Daha sonra verilen linklerin en altındaki img tag lı olana tıklıyosunuz(tıkladığınız anda kopyalamış oluyorsunuz) ve kodu buraya yapıştırıyorsunuz.

Bunları fotoğrafçılığa yeni başlamış ve pek fazla da bilgisi olmayan birisi olarak söylüyorum. Ustalar daha iyyi bilirler tabii.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 17:05 - İp: 88.***.**5.163
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

bir kelebek resmı sony r1 ile

Tarih: 30 Mayıs 2007, 23:05 - İp: 88.***.**8.84
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

makulmurat hebehebeee [> ]

Tarih: 30 Mayıs 2007, 23:16 - İp: 85.***.**3.100
bb75
bb75 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Çok teşekkürler Mücahid Bey. Yukarıda bir türlü yükleyemediğim fotoğrafları bir kez de söylediğiniz yöntemle aşağıya yükledim. Sanırım bu sefer olmuştur.

O fotoğrafta kadraj hatası olduğu konusunda hemfikirim. Benim esas gözümü tırmalayan, iki kulenin birbirine çok yaklaşması.

Aşağıdaki resimlerden özellikle alttakinde, en altta yola dikkat ederseniz, hafif yay biçimi aldığını göreceksiniz. Bu durum olağan mıdır, bilemiyorum.

Bu arada, resmimle oynamanız konusunda hiçbir şikayetim sözkonusu değildir, aksine memnun oldum. Tekrar teşekkürler.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 23:18 - İp: 83.***.**6.162