viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Sony Dsc H2 Ve H5’i Duyurdu :)

Sony'den H serisine devam.

Benim dikkatimi çeken en büyük yenilik Carl Zeiss Vario-Tessar lens kullanması. H1 de kendi lensini kullanmıştı ve son derece güzel sonuçlar alınmıştı. Carl Zeiss Vario-Tessarlens ile daha güzel olacağı şüphesiz..

H5'de 3-inch LCD kullanılacak 2.5 inch bile yetmedi

Veeee ISO aralığı 80-1000 arası

Detaylı link aşağıda...
http://www.dpreview.com/news/0602/06022509sonydsch5.asp

#viiiizzzz' tarafından 26.02.2006 00:30:17 tarihinde düzenlendi.

#viiiizzzz' tarafından 26.02.2006 00:31:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Şubat 2006, 00:25 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

iyi birşeye benziyor ikiside. afeerin son ye

Tarih: 26 Şubat 2006, 00:42 - İp: 85.***.**8.146
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam,

H2
6MP
Üretim ayı Nisan 2006.
ABD Satış fiyatı 400$ civarında olacakmış.
Pil ömrü yaklaşık 400 kare.
ISO 80-1000
2,5"LCD
36-432mm'ye denk F2.8-3.7 Carl Zeiss Vario-Tessarlens
Hafıza kartı: Memory Stick Duo™ media card ya da Memory Stick PRO Duo™ card

H5 in farklılıkları:
7,2MP
H5 üretim ayı Mayıs 2006.
ABD Satış fiyatı 500$ civarında olacakmış
Pil ömrü yaklaşık 340 kare.
3"LCD

H5 ve H2 gerçekten çok iyiye benziyor. Sony Canon'un S3'te yaptığından daha fazlasını yapmışa benziyor.

Bana aradaki fiyat farkınıda düşünürsek. H2'yi tercih etmek daha mantıklı gibi geliyor. 6MP ve 7,2MP çok fark yaratmaz. H2'deki 2,5" LCD ise gayet yeterli. Hatta H5'in pil ömrü bu farklılıklar yüzünden 60 Kare kadar daha az. Sensör boyutunun aynı olacağını da düşünecek olursak, H2'de dynamic range'in daha yüksek olma ihtimali büyük.

Test sonuçlarını şimdiden beklemeye başladım.

Lens performansının çok iyi olmasını bekliyorum. Çünkü H5'in ABD satış fiyatı, D50'nin satış fiyatıyla hemen hemen aynı olacak gibi görünüyor.

Yüksek ISO performansları iyiyse, ve Image stabilization'da iyileşme varsa pekçok kişinin tercihi olacak makineler.
viiiizzzz'in H1 ile çektiği harika fotoğrafları gördükten sonra H2 ve H5 için sabırsızlığım artıyor.

Bekleyip göreceğiz..

Tarih: 26 Şubat 2006, 05:54 - İp: 85.***.**1.117
bilaldeg
bilaldeg (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

S3 göre bazı artıları olacak gibi bu iki modelin ama sensör bunlarda da hala aynı..ve gördüğüm kadarıyla hala sadece Jpeg kayıt yapıyorlar..S3, H2 gibi makinelere RAW kayıt özelliği koymak gerçekten çok mu zor..açıkçası S3 den biraz daha cazip görünse de,beni tatmin etmedi bu modeller..bilmem sonyciler ne düşünüyorlar.

Tarih: 26 Şubat 2006, 10:00 - İp: 85.***.**0.53
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

H2 ve H5, H1'in çok da ötesine geçememiş yerinde sayan model görünümündeler..
geniş açı yok, daha büyük sensör yok, raw formatı yok.. ekranı büyütmekle, pikseli arttırmakla bir yerlere varılmaz..

Tarih: 26 Şubat 2006, 12:23 - İp: 85.***.**9.98
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sanırım şu anda sadece piksel artırma çabası içindeler. Ayrıca bu makinaların sensör büyütmesi objektif boyutları nedeni ile şimdilik mümkün görünmüyor. Fazlasını beklemeyin.
ısoyu artırma sebepleride insanların frenlide olsa gerektiğinde çekebilme istekleri.BUnu tatmin ediyorlar. Şükür bunada.
Acaba videoda zoom kullanılabiliyormu.

Tarih: 26 Şubat 2006, 12:48 - İp: 85.***.**8.146
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Arkadaşlar,

Sensörün büyümesi 12X optik zoomun korunabilmesi için berarerinde lensinde büyümesi gibi bir zorunlulukta getiriyor. Sony zaten bu özellikleri R1 modeli ile markete soktu. Adamların amacı R1'e rakip yaratmak değil. Auto ayarlarla iyi çekim yapacak. 12X optik zoom, 3"LCD ekran, Yüksek MP gibi özelliklerle amatör kullanıcıların ilgisini çekmek. Bildiğiniz gibi insanların %95'i ISO, Dynamic Range, Sensör Boyutu gibi şeylerle ilgilenmiyor ve hatta RAW nedir bilmiyorlar bile.

H2 ve H5'te kocaman bir fark yaratmışlar: "Carl Zeiss Vario-Tessarlens"

Tarih: 26 Şubat 2006, 15:03 - İp: 81.***.**5.50
mek_888
mek_888 (üye)
Bursa / Amatör

Ah bir de zoom ve diyaframın ayarları bilezikle manuel yaplabilseymiş tadından geçilmezmiş. H1 in üretimden kalktığını görünce mutlaka yerine birşey gelecekti biliyordum ama dediğim özellikler eksik işte. R1 hem video çekmiyor hem de çok kaba. Acaba ne yapsak ki? Bu sınıfta bir makina almak üzereyim, çok kararsız kaldım.

Tarih: 26 Şubat 2006, 20:09 - İp: 81.***.**5.177
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

sanırım o lensi sadece insanları etkilemik için koymuşlar. Eski lenste çok başarılı olmamışmıydı. Hatta rakixbi s2 den daha iyi değilmiydi. Benim kanaatim bunu sadece satış hilesi olarak yaptılar.Gerek yoktu bence.Bilmiyorum belki yanılıyorumdur.

Tarih: 26 Şubat 2006, 22:54 - İp: 85.***.**8.146
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Sony KM'yi satınalarak digital fotoğraf makinesi konusunda ne kadar önem verdiğinin sinyallerini vermeye başlamıştı. R1 ve H2-H5 ile SLR like seviyesinde yenilik yaratmaya başladı gibi görünüyor.

Önceden sadece Nikon ve Canon derdim. Fakat şimdi Sony'nin çıkaracağı DSLR makineleri merakla beklemeye başladım.

Pazarbey lens konusunda haklı olabilirsin. Carl Zeiss Vario-Tessarlens belkide bir önceki lensten çok üstün özellikte olmayabilir. Sonuçta Panasonic'lerde kullanılan Leica lensler de birinci sınıf lensler değil. Test sonuçlarını beklememiz gerekiyor..

Bu arada Fotoğraf makinesinde Video çekim olayına nedense bir türlü ısınamadım. Bence düşük çözünürlükte Video olacağına hiç olmaması daha iyi. Çünkü adamlar video çekim özelliğini de fiyata ekliyorlar.

Bence fotoğraf makinesi sadece fotoğraf çekmeli. Video isteyenler de gidip video kamera almalı.

Mesela JVC GZ-MG70. Küçük, dahili HDD'li ve DVD kalitesinde çekim yapıyor. Kaset ya da DVD derdi yok. Dilediğin gibi zoom yapabiliyorsun. En güzeli insanı çektiklerini küçücük bir pencereden izlemek zorunda bırakmıyor.

Tarih: 27 Şubat 2006, 00:07 - İp: 85.***.**4.184
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gercekten de genis aci ve raw modu olsaydi, daha ust sinif makineleri kim tercih ederdi ki..hersey kitabina uygun devam ediyor..
bence aradaki 100 dolar fark icin degmez.. buradaki farkliligi 50-60 pound olur sanirim.. hic mi hic degmez.. ama turkiye icin durum ne olur bilemiyorum..
....
carl-zeiss lensinin adi bile yetecektir insanlara..
her ne kadar buyuk bir farklilik olmayacagi kesin olsa da (belki mini minnacik fark olacak.. belki de olmayacak..) cok etkileyici bence..
..............
ayrica h5 bir ilk su anda..
7.2 megapixel olayi yok degil mi hicbir makinede? ayni klasdaki makineler icinde yani..
2.5" ile 3" arasinda da korkunc farklilik var.. tamam yetmesine yeter her ikisi de ama ayni seyler degil.. buyuk olmasi zarar degil yarar..

bence canon ve panasonic acele edip yeni makineler cikarsalar iyi olacak, yoksa sony tek gecilecek.. tabii bence..

Tarih: 27 Şubat 2006, 13:52 - İp: 62.***.**2.10
  • 1