pino_ccio
pino_ccio (üye)
İzmir / Meraklı

Sony Dsc-h1 İçin Online Yardım..

Selam Arkadaşlar;
istedim ki H1 almayı düşünenlerden ziyade;
H1 sahibi olup ta cihaza uyum sağlamakta zorlananlar için fotoğrafçılık sanatının inceliklerinden çok cihazı tanımaya yönelik bilgilerimi paylaşmak ve bu hususta sorun yaşayan dostlara online olarak yardımcı olabilmek için bu topiği açtım.Yardım talebi olanlarla bir şekilde ortak bir msn de anlaşıp çareler üretelim...

Tarih: 23 Nisan 2006, 03:04 - İp: yok
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pino sen yakında 444 lü numarada verirsin Siteye

Tarih: 23 Nisan 2006, 03:07 - İp: 85.***.**1.165
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pino R1 topiğinde Mehmete garanti olayını anlatamadım bide sen dene senin makinanın garanti olayını anlatsana.

Tarih: 23 Nisan 2006, 03:09 - İp: 85.***.**1.165
bill
bill (üye)
Ankara / Amatör

pino gerçekten çok iyi düşünmüşsün yaa gerçekten uyum sağlamakta zorluk çrkiyoruz sony fun club a da yazdım aslında flaş kullanımı hakkında ama sen otomatik kullanımda menüye gir sağ oka bas demişssin sağ oka basılmıyo flaş dereceseni düşürmek için.. geçen gece işte arkadaşlarla toplandık gece oturuyoeuz fotoğrafların hepsi bembeyaz çıktı(1- 2metre mesafeden) söylediim gibi arkadaş compac makineyle çekti otomatik modda bide dalga geçti benle ne biçim makinen var diye çok ağrıma gitti bana yardımcı olursan h1 ile nasıl gece foto çekiliomuş görsünler...

Tarih: 23 Nisan 2006, 14:51 - İp: 85.***.**2.86
pino_ccio
pino_ccio (üye)
İzmir / Meraklı

Bill,
İyi öğrenmenin birinci yolu bilgiyi mümkünse verildiği kullanmaktan geçer.
Daha dikkatli okumanı tavsiye ediyorum..
Sağ ve sol farkını ayırt ederek.......

Tarih: 23 Nisan 2006, 21:30 - İp: 85.***.**9.35
bill
bill (üye)
Ankara / Amatör

ya yanlış yazmışım ya sol yazacktım aklım hep sağa gitti çünkü sağ tuşa basılıyor sola basılamıyor otomatik modda menüye bastıktan sonra sol tuşa basılamıo menü için sağ tuşa basılıyor manuelde falan sola girilebiliyor ben mi yapamıyorum pino acaba yaaa......

Tarih: 24 Nisan 2006, 00:48 - İp: 85.***.**2.86
pino_ccio
pino_ccio (üye)
İzmir / Meraklı

HAklısın bill.
Auto modunda Flaş dahil herşeyi üstleniyor makina .P ve diğer modlarda flaş açıkken sol tuşla manuel ayarlardan kontrol sağlanıyor.
Belkide ; (Ama ben hiç denemedim bunu.) auto illüminatör açıkken auta focus için kırmızı kılavuz ışığı yollarken belki de mesafe algılamasınıda beraber paralel bir değerlendirme sonucu flaş power seviyesinide yapıyor olabilir.

Tarih: 24 Nisan 2006, 01:01 - İp: 85.***.**9.35
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba bill.
Otomatik mod da gelişmiş ayarlar bölümüne giremezsin.
Bu parlamayı ortadan kaldırabilmen için P S A M Modlarından birisini kullanarak çekim yapmalısın. Oradan Gelişmiy ayarlar bolumune girerek (Sol Tuş) Flash level seviyesini - veya + şeklinde ihtiyacın olduğu derecede artırıp azaltabilirsin.
P A S M Modlarını kullanmayı biliyormusun?

Tarih: 24 Nisan 2006, 09:22 - İp: 85.***.**1.181
bill
bill (üye)
Ankara / Amatör

P S A M modlarından sadece m modunu kullanıyorum genellikle macro çekerken ama amatörce kullanıyorum mesela bu modları gece hiç kullanamadım M modunda ayarları yapıyorum ama flaşı açmam gerekiyor açıncada heryer bembeyaz parlıyor anlayamadım diğer modları nerelerde nasıl kullanmalıyım yardımcı olrsanız birde M modunda odaklama yapmakta zorlanıyorum bunun bir tekniği var mı? SAYGILAR...

Tarih: 24 Nisan 2006, 10:36 - İp: 85.***.**2.86
pino_ccio
pino_ccio (üye)
İzmir / Meraklı

Bill kardeş manuel modda zatan gece çekimi için LCD'den görüş seni yanıltabilir. Farkında olmadan diyafram ve enstantane ayrlarını fazla açmış olabilirsin. birde flaşı eklersen buna sonuç dediğin gibi olabilir.üstelik çekim süresi de uzun olacaktır büyük ihtimalle.Manuel değil de program modunda dene bakalım.Ama diyafram ayarını 2.8
in üzerinde enstantane yi de 250 nin üzerinde tutatarak bir dene bakalım.
Not: Bu değerler denenmemiş tahmini değerlerdir.mesafeye göre yaklaştıkça bu değerleri yükselt, uzaklaştıkça düşür.

Tarih: 24 Nisan 2006, 13:35 - İp: 85.***.**9.35
safaku
safaku (üye)
Kocaeli / Amatör

Arkadaşlar Merhaba.
Bende yaklaşık 4 aydır sony h1 kullanıcısıyım. Makinamı gerçekten severek kullanıyorum. Bir kaç gün önce LCD ekranda siyah bir leke gördüm. Sanırım pikselin biri gitmiş. Başına böyle birşey gelen arkadaş varmı aramızda? Yapmam gereken birşey varmı yoksa böyle devammı?

Birde Flaş ayarlarında bende zorlanıyorum. Deklanşör ve diyafram ayarlarını yapmayı az çok öğrendim ama çektiğim fotoğraflar LCD ekranda çok parlak oluyor özellikle portre çekimlerinde.

Saygılar herkese...

Tarih: 26 Nisan 2006, 11:20 - İp: 85.***.**4.111