ycan
ycan (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Alpha Modelleri, Canon, Nikon ???

Arkadaşlar merhaba,

Yakın zamanda fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Aldığım tavsiyeler Nikon d80, canon 450d... fakat yalçınlar da yetkili birinin sony nin alpha modelleri hakkında söyledikleri aklımı karıştırdı. d80 in piyasada eski bir model oldgunu ve üretyimden kalktıgını daha cok yenı modellere yonelmem gerektıgını soyledı.

Canon 450d ve 18-55 e vereceğim parayı aynı özelliklerde rekabet edebilecek 18-70 + 55-200 ile bilrikte a350 modelinde düşünmemi istedi. Bu dışarıdan bakınca çok cazip gözüküyor fakat bilmediğimiz konular var mı ?

? yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 24 Eylül 2009, 20:29 - İp: 85.***.**8.171
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Pil, vizör ve yazım hızı konularına ben de katılmayacağım .A 300 ve 350 de vizör küçüktür çünkü teknik bir sebepten dolayı live view yapmak ile ilgilidir. En başarılı live-view sistemleri şu ana kadar Sony gövdelerde.

Gelelim kendi kullandığım A200e. Şu anda tek bir özellik rahatsız ediyordu beni o da Iso800 deki kropun kötü olması o da doğada çekim yaparkendi, dolayısıyla benim gibi bir kullanıcıyı rahatsız edebilecek bir şeyi kalmadı.

Neyse 450d gayet başarılı bir modeldir ama mesela gövdenin ergonomisinden nefret ederim. Bunlar görecelidir ve benim aksime sevenii çoktur.

Son olarak şu fotoğraf işleme olayını etkileyen çok şey var, bir kere ayrı hafıza kartı(biri daha hızlı bir daha yavaş) kullanılmış olabilirsiniz ya da çekim modları farklı olabilir (örneğin jpeg+raw haliyle yazarken zordur).

Şimdi konunun özüne dönmek istiyorum.

Canon450d ve 18-55 mi SonyA350 ile 18-70,55-200 mi?
İkisi de aynı fiyata ise şüphesiz Sony'deki ekstra lens ilgi çekicidir.

Bence tek handikapınız satarken fiyatının Canonun makinesine oranla daha ucuza gidecek olmasıdır.

Son önerim ise bence de A350 yerine A300 ile almaya çalışın. Yok A300 bulamazsanız da 450d almanız sizi yine en mutlu edecektir.

Tarih: 2 Ocak 2010, 18:55 - İp: 88.***.**3.224
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Az ışıklı ortamda kendi denemelerim.

1/15 f2,0 50mm

1/30 f2,0 50mm

1/60 f2,0 50mm

1/100 f2,2 50mm

Elde çekim. Steady shot açık ve ne kadar işe yaradığı belli. NR kapalı deneme yaptığım için.

Tarih: 2 Ocak 2010, 18:56 - İp: 85.***.**9.54
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

badboy79tr zahmet edip yüklemişsin..

Önce batarya hakkında hemen düzeltme yapayım.. CCD sensör daha çok akıma ihtiyaç duyduğu için.. Bataryayı hızlı tükertir.. CMOS sensörün özelliği minimum güçle maksimum perf. elde etmesi en büyük özelliğidir... İstediğiniz yere sorabilirsiniz bunu.. Bu yüzden batarya tüketimi çok azdır..

Letsgodigital'e bakarsan yanılırsın.. Ordaki bazı bilgilerde inanılmaz hatalar yapmışlar.. Örn.: Ben kendim şahsen 450d ile 1000 çekimi aşıyorum.. 500 çok komik bir rakam.. Bu yüzden bazı siteler yanıltabilir..

2nci kıonuya gelirsek ISO testlerinde sen büyük ihtimal NR yi açık bıraktın çünkü fotolarda detay diye birşey yok... Şimdi Dpreview sitesinde Sony ISO testlerini getiricem hep beraber görücez..

Gördüğünüz gibi Canon Bariz Üstün...

3200 isoda ne hallere düşmüş..

edit: a300 iso eklendi.

Bakınız buda a300 ün iso testi hani derseniz verdiğin a350 diye..

iso 3200

buda LINK

Ayrı olarak 50mm zaten gece lensidir.. 1.8 diyaframda elde çekim IS olmasada güzel sonuçlar verir.

#puskas' tarafından 03.01.2010 01:42:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ocak 2010, 01:24 - İp: 78.***.**7.26
badboy79tr
badboy79tr (üye)

Bende dpreview ın testlerine çok güvenmem. Ama burada yanılmamış. Evet 3200 iso ya kadar çıkıyor ama NR aktif olsa bile o isoda işe yaramıyor. 1600 iso da ise Canon'un daha iyi olacağını zaten söylemiştim. Kimse Canon'un iso konusundaki üztünlüğünü red etmiyor. Ama A300 de 1600 iso ya kadar kullanılabilir fotoğraf veriyor. İşte bizzat gösterdim.

Sensör konusunda zaten cmos ların ccd lere göre daha az enerji harcadığını ve pratikte pil tüketiminin pilin gücü ile de alakalı olduğunu söylemiştim. A300 pil dayanımı konusunda beni hiç yarı yolda bırakmadı şimdiye kadar. En son Tirilye gezisinde 850 kareyi aştım. Bol bol flaş ve canlı ön izlemede kullandım. Zaten çoğunluk makine açık gezdim. Bir yemeğe otururken kapatmıştım. Eve geldiğimde makine hala çalışıyordu. Sensörü ve canlı ön izlemesi bol bol enerji yakıyor olsun pili mükemmel dayanıyor. Pili iyi dayanıyorsa, yarı yolda bırakmıyorsa varsın ccd cmos tan fazla enerji harcasın umurum değil.

Görüntüyü işleme konusunda A300 ün çekim süresi kadar işleme süresi koyduğunu söylemiştim başka bir forumda 1sn lik çekimde 1sn de 30 sn lik çekimde 30 saniyede işliyor. Eğer 450D de 30sn lik çekimi 1 sn de işliyor ise takdir ederim.

Tarih: 3 Ocak 2010, 10:32 - İp: 85.***.**9.163
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Zaten mükemmel makine yoktur.. Üreticiler özellikle giriş seviyesinde maliyetleri iyice düşürmek için bazı şeyleri eksik yaparlar.... Canon'unda Sony'ninde eksikleri vardır olmasıda doğaldır.. Orta seviye cihazların bile birtakım sorunları vardır... Sony'nin gelecek vadetmesi çok güzel.. a500 ve a550 ile gelişmelerini yakından takip ediyorum.. Aslında teknik tartışmaları çok fazla sevmem ama burda bazı yanlış giden şeyleri yanıltıcı olmaması için belirtmek gereği duydum...

Sony kullanan ark.larda genelde fanatizmden uzak kişiler olduğu için sempatimi kazanan bir topluluktur..

Tarih: 3 Ocak 2010, 13:27 - İp: 78.***.**5.164
badboy79tr
badboy79tr (üye)

Evet makinemi seviyorum. Canona da sempatik bakıyorum. Özellikle 40D ye. Birde bence şu an FF makinelerde en iyilerini gene Canon üretiyor. Ama Pentaxa da sempatik bakıyorum. Özellikle alt modellerinde bile olan gövde kalitesine ve tüm eski lensleri sorunsuz kullanabilmesine. Ama makinemi değiştirmeyi düşünmüyorum. Bunda ekonomik nedenlerin yanında, şu zamana kadar çok büyük eksikliğini duyduğum birşey hissettirmemesi ve daha üst model bir makineye ihtiyacım olmaması var. Buna iso da dahil gece çekimleride. Evet 15 sn den uzun çekimlerde işlemesini beklemek can sıkıcı ama o kadar uzun çekimide nadir yapıyorum. Eksikliğini duyduğum şeyler genelde lenslerle ilgili. Mesela geniş açı bir lens iyi olurdu ve 18-70 in yerine biraz daha kaliteli ve açık diaframlı bir lens istiyorum. Mesela şu an saat 17:00 yi geçiyor. İşte bu zamandan sonra flaşsız yada tripodsuz 18-70 bir işe yaramıyor. Yani bu saatte evin içinde tüm lambaları yada avizeleri yaksam bile flaşı da çakmadan olmuyor yada bizim ev çok karanlık bilemiyorum.

Ama ileride iyi para biriktirir ve fotoğraf adına daha fazla geliştirirsem neden olmasın. Sırf vizör için bile değiştirebilirim.

Hiç bir markanın fanatizmliğini de yapmam. Çünkü ben Sony nin müşterisiyim çalışanı değil yada Sony benim yada ailemin geçimini sağlamıyor. Yada kendi ürünlerini seçtiğim için bana bir armağanları olmadı. Tam tersine para harcamama neden oluyor. Canonda aynı şekilde.

Ama şuna karşıyım düz zihniyete mesela: "Cep telefonunda Nokia fotoğraf makinesinde Canon olacak başka marka tanımam." Ya eyvallah ikisde kendi sahalarında güzel ürünler üreten markalarda tekel değiller. Maddi durumuma ve ihtiyaçlarıma göre niçin diğer markalara bakmayayım ki. Alilemde mesela Nokia fanatizmi var. 2 senede bir tel değiştirdiler. Ben Sonyericsson kullanıyorum alalı 5 sene oldu daha tık yok. Menüsü kolay geliyormuş. Alışkanlık meselesi. Objektif bakabilmek çok önemli her konuda. Hangi marka olursa olsun en iyi fiyat performansı veren yada fiyat kaliteyi veren ürün en iyidir. En kaliteli en pahalı olur savınada karşıyım. Kaliteli olan illa pahalı olmak zorunda değil. Günümüzde bilinçli tüketici olmak lazım.

Vesselam kelam. Fazla kafa ütüledim.

Tarih: 3 Ocak 2010, 17:56 - İp: 85.***.**5.111
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Zevkle okudum.. Sohbet, muhabbet arada teknik tartışmalar da oldumu güzel oluyor.. Zaten tarafsız yaklaşım en doğrusudur.. Kişiyede bu yakaşır.. Canon burda yazı yazdığım için bana aylık falan bağlamıyor sonuçta.. Bağlasada gerçekleri yazarım ayrı konu.. Ama anlamıyorum bazı insanlar teknik aksam derdine o kadar düşmüşlerki fotoğraf çekmeyi unutmuşlar artık... Makine köşede yatıyor.. Sabahtan akşama onun cmosu bunun ccdsi.. Bu tip tartışmalarında sonu yok açıkcası..

Bu arada Nokia gerçekten en iyisidir.. Sony Ericssonda güzeldir.. Artık bu işler belli bir yerde zevk ve renk olayına kadar dayanıyor.. Artık kötü makine yok.. Sadece daha avantajlı olan makineler var... Buna göre karar vermek en doğru seçim olur kanısındayım..

Tarih: 3 Ocak 2010, 20:31 - İp: 78.***.**5.164
badboy79tr
badboy79tr (üye)

Bu arada Canoncu dostum seni favorilerime ekledim. Bakınız FK

Tarih: 3 Ocak 2010, 20:45 - İp: 88.***.**5.110
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

evt gördüm cvp yazdım profiline

Tarih: 3 Ocak 2010, 21:11 - İp: 78.***.**5.164