ycan
ycan (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Alpha Modelleri, Canon, Nikon ???

Arkadaşlar merhaba,

Yakın zamanda fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Aldığım tavsiyeler Nikon d80, canon 450d... fakat yalçınlar da yetkili birinin sony nin alpha modelleri hakkında söyledikleri aklımı karıştırdı. d80 in piyasada eski bir model oldgunu ve üretyimden kalktıgını daha cok yenı modellere yonelmem gerektıgını soyledı.

Canon 450d ve 18-55 e vereceğim parayı aynı özelliklerde rekabet edebilecek 18-70 + 55-200 ile bilrikte a350 modelinde düşünmemi istedi. Bu dışarıdan bakınca çok cazip gözüküyor fakat bilmediğimiz konular var mı ?

? yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 24 Eylül 2009, 20:29 - İp: 85.***.**8.171
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

aynı özelliklerde değil yanlış söylemiş satıcı..daha iyi özelliklerde sony a300 a350 fln..ama bu ikisindende hep sony a300 tavsiye edilir..gövdeden titreşim önleme es geçilmicek bi fazlalık 450d ve d80 e göre..hareketli lcd de öyle zira..live view de autofocus hızıda artı bi özellik..a300 350 lcd den en hızlı netleme yapan makineler dünyadaki..a300 kullanıyorum son derece memnunum body nin boyutu dışında..bnm ellerim biraz fazla büyük oyuncak gibi kalıyo..ama 450d de kullandım..o sony den de oyuncak gibi geldi elime..karar sizin kolay gelsin..bir de bu konuda açılmş bisürü konu var forumda onları okuyun bundan sonra yeni konu açmadan önce..

Tarih: 24 Eylül 2009, 21:28 - İp: 78.***.**0.113
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Hamza'ya katılıyorum A300 + kit seçeneği Sony 450D ye göre daha mantıklı olur. Ayrıca Sony nin kit lensi, Canon unkinden çok daha iyi.

Tarih: 25 Eylül 2009, 07:47 - İp: 78.***.**7.140
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

a300 image kalitesi olarak 450d kadar ii değil... Bunuda değerlendirmek gerekir.. Bide herkese göre değişir belki ama Sony'nin renkleri Canon kadar güzel diil.. Kit lens olayına katılıyorum ama atla deve diil sonuçta.. Belli aralıklarda Canon Kit lensi oldukça ii sonuçlar veriyor..

Tarih: 25 Eylül 2009, 10:11 - İp: 78.***.**9.158
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

o tip satıcılara sony A850 mi yoksa nikon d5000 mi diye sorsan ,kesinlikle nikon derler.
bence satıcılara hiçbir zaman sormayın.
kullanıcı yorumlarında ise sadece kullandıkları makineleri yorumlayanları dinleyin..

Tarih: 25 Eylül 2009, 10:58 - İp: 85.***.**9.67
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Kadire katılıyorum. Sony kullanıcısıyım bende. Gövde üstünde titreşim önleyici, liveview, eski lensleri kullanabilme gibi ve f/p den dolayı Sony seçimi yaptım.

Zaten SONY başlığı altında özellikle A300 hakkında çok detaylı bilgi bulabilir, fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

Bodynin biraz küçük olması konusuna bende katılıyorum ama aynı kategoride ürünler çoğunlukla benzer şekilde.

1,5 senedir kullanıyorum hiç üzmedi beni.

IQ kalitesi ise ve renkler ise biraz kişisel ve göreceli kavramlar. Çünkü kaliteli lensler ve özellikle program müdahaleleri bu noktada devreye giriyor.
Zaten belli bir süre sonra RAW kullanmaya başlayınca birçok noktada değişiyor.

Bu makinelerin hepsi bir özel amaç yoksa bir amatörü memnun eder diye düşünüyorum.

Zaten ülkemizde bu işi ciddi labaratuvar ortamında yapılan bir inceleme çalışma yok. O yüzden genellikle dış kaynak ve kullanıcı yorumlarına bakmak lazım. Açıkçası bu noktada ben incelemelerden (özellik öğrenme hariç) daha çok kullanıcı yorumlarına daha önem veriyorum. Tabi bilinçli kullanıcı yorumlarına

Ben kısaca A300 den çok memnunum üstüne CZ 16-80 ekleyince daha memnun oldum. Sonuçta terfi edeceğim üst modelleri de var.

Diğer makinelerle ilgili kullanıcıları zaten yorum yaparlar.

Tarih: 25 Eylül 2009, 11:16 - İp: 81.***.**9.145
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

şu body rahatsız etmese beni ufaklığıyla yemem içmem alırım bi cz 16-80 ama içime sinmiyo..sırf body si daha büyük diye 40d alcam..tabi önce canım ciğerim a300 ümü satmam lazım :/

Tarih: 25 Eylül 2009, 12:16 - İp: 85.***.**1.215
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Ben de çok düşündüm gittim geldim morpurple özellikle 40D konusunda. Bulabilsem A700 düşündüm sonra ama ikinci el satan neredeyse yok gibi. Bende yeni modelleri beklemeye başladım A550 veya A750. A550 ilginç bir model olacak gibi.

Sonuçta body biraz büyük biraz daha iyi AF hızı bana yeterde artar. Tabi CMOS olursa ve bekletide yeterli olursa harika olur. Videoda falan gözüm yok. Zaten Sony onu makinelerine koyduğunda gerçek video koyar diye düşünüyorum.

Tabi birde kafayı kurcalayan FF A850 konusu varki çok ciddi bir konu. Ayrıca şu andaki lenslerimizi 11 mp olarak kullanabilme olasılığıda çok güzel.

Bu atılımlar Sonyde kalmamı sağladı. Sonuçta ilerleyeceğim hatta FF ye geçmek istediğimde bile 2 alternatifim var şu anda.

Birde yeni CMOS sensör geliyor. Sanırım A750 de o kullanılacak gibi.

Lenslerle ilgili problemim yok. Ama iyi bir Tele lazım o başka tabi Sonuçta özel bir fotoğraf alanında da çalışmıyorum (Kuş, stüdyo, kurgu vs.)

Senin gibi çok gittim geldim hatta +/- ler yaptım. Ama şu gövdedeki titreşim önleyici olayı bile başlı başına bir alışkanlık oldu gibi bende...

Tarih: 25 Eylül 2009, 12:24 - İp: 81.***.**9.145
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

walla ben de çok aradayım..söylediğin gibi gövdeden titreşim önleme çok önemli yaa..a300 ü satarsam şimdilik üstüne biraz daha koyup 40d+ tamron 17-50 alabiliyorum sadece bütçemle..tele lensim de olamayacak uzun bi süre yani..ilerde de 70-200 f4 L alırm diyodum ama is lisi çok pahalı fln..sony nin kıymetini anlıyorum bunu görünce de..ah şu bodysi biraz büyük olsaydı =)

Tarih: 25 Eylül 2009, 12:32 - İp: 85.***.**1.215
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

body büyüklüğüne niye takılıyorsunuz.
adamlar mümkün olduğunca küçültmeye çalışıyorlar.
keşke olympus pen alabilsem,kompakt boyutunda dslr.

ne kadar büyük makine olursa yanınızda taşıma olasılığı o kadar azalır.

Tarih: 25 Eylül 2009, 12:53 - İp: 85.***.**9.67
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Evt küçük makine daha geçerli.. Penler cok pahalı olmasa alınır yani.. Garantili fiyatı 2.200

Tarih: 25 Eylül 2009, 15:20 - İp: 78.***.**4.79