panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sony Alpha Kulübü

Kulübümüz tüm Sony DSLR modellerini kullanan arkadaşlara açıktır. Tüm Sony DSLR modellerini, örnek fotoğraflarla ve teknik detaylarla tanıtalım.

Sony A100 - A200 - A300 - A330 - A350 - A380- A500 - A550 - A700 - A800 - A900.. Ve yeni çıkan sony modelleri.. Herkesi bekliyoruz.

*İlk ricamız, bu topiğe ekleyeceğimiz Sony fotoğraflarında özenli olalım arkadaşlarım.. Özensiz çekilmiş, hatalı pozlanmış, kullanıcı hatası olup ta netliği bozuk fotoğrafları lütfen eklemeyelim.

*Yaşanan bazı mağduriyetler nedeniyle, SPOT alışverişi tasvip etmiyorum şahsen..
Türkiye garantili ürünleri öneririm mümkünse..

*Amacımız, bir zamanlar bu sitedeki Sony topicleri altındaki havayı tekrar yakalayabilmek ve teknik paylaşımlar yapmaktır. Ve forumumuza biraz hareket, renk katmaktır.

*LÜTFEN, yazacağınız her cevap başına en fazla 3 fotoğraf ekleyiniz. fotoğrafların uzun kenarı en fazla 1024 piksel olsun. Yoksa sayfamız bozuluyor.

*Fotoğraflarınızı bilgisayarda küçültünce MUTLAKA bir detay ve netlik kaybı oluyor. Bu yüzden küçülttükten sonra çok az ve tadında bir keskinlik ilavesi yapmanızı öneririm.

*Fotoğraflarımıza kontrast, renk tonlama gibi müdaheleler yapabiliriz. Ancak bunu belirtirsek çok iyi olur. Ayrıca fotoğrafınızı HANGİ MAKİNE ve HANGİ LENS ile çektiğinizi mutlaka her fotoğraf için yazınız.

*Sony markasını her ne kadar sevsek te, yazılarımızda OBJEKTİF olmalı, bizi okuyan arkadaşlara doğru fikir vermeliyiz. asla yanıltıcı olmadan.. Memnun olmadığınız birşeyler olursa, paylaşmaktan çekinmeyin, beraber tartışalım burada..

*Sadece fotoğraf değil, zaman zaman teknik bilgiler paylaşacağız ve sorularımıza cevap arayacağız.

Ayrıca, bu topicteki fotoğrafları büyütmek için tıkladığınızda, ikinci bir kez daha tıklayıp, tekrar büyütünüz. Yoksa fotoğraf net görünmeyecektir.

Markamı seviyorum, Sony dostluğunu canlandıralım tekrar.. kulübümüz hayırlı olsun

---------------------------------------------

Bir sony A300 fotoğrafı..

12 yıllık canyoldaşım Panç.. bir yarışmada ona 1.lik onurunun verildiği fotoğrafı:

Tarih: 6 Mayıs 2009, 03:26 - İp: 88.***.**2.91
twona77
twona77 (üye)
Bolu / Amatör

sonya a57 türkiyeye gelene kadar a230 la devam

#twona77' tarafından 15.03.2012 01:26:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mart 2012, 01:25 - İp: 94.***.**4.25
skywalker2212
skywalker2212 (üye)
İçel / Amatör

sony slt a35 kit lens

ben niye fotoğraf yükleyemiyorum anlayamadım
bu arada bahar geldi dünya tekrar uyanmaya başladı ama hala biz uyanamadık...

" class="img-fluid" />

#skywalker2212' tarafından 22.03.2012 10:34:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mart 2012, 21:48 - İp: 78.***.**9.224
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

arkadaşlar fotoğraf yüklemek için photobucket.com sitesini tavsiye ederim.
kaliteli bir site ve sorunsuz çalışıyor.

Bir de SONYciler için yeni bir forum sitesi açılmış.
Dileyen arkadaşlar orayı da takip edebilir:

tıklayın : http://forum.alphaturk.com/

Tarih: 9 Nisan 2012, 02:19 - İp: 94.***.**9.18
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Herkese selam. Cok zmn oldu. Su an gorebildİgim eskilerden bi pantcom var. Umarim hersey yolundadir.
Ne yazikki fotograf makinami caldiklari icin uzun zamandir aranizda degildim. Artik geri dondum. Fotograf yuklemeye calisirim yakinda. Nede olsa fotograf mevsimi acildi

Tarih: 23 Nisan 2012, 02:45 - İp: 149.***.**6.101
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Warwick hoşgeldin..
Senin fotoğraflarını izlemeyi her zaman sevmişimdir.

E makine ne alıyorsun şimdi?
Veya ne aldın?

Tarih: 25 Nisan 2012, 01:39 - İp: 62.***.**1.164
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hocam a65. Ama ne yakki daha kit lensleyiz.guzelim sigma 24-70 f2.8, 20 f1.8 , 50 f1.7 flaslar falan gitti. Allahtan beercan, 105 macro ve telefotolar duruyo.

İlk izlenimlerim baya olumlu a65le ilgili. İso performansi bekledigimin uzerinde. Live view cok iyi olsada asil iyi olan evf. Resmen fotoyu cekmeden sana son halini gosteriyor. Sensorle ilgili zaten dicek bisey yok. Hdr yapmasi cok iyi. Saniyede 10 kare eger aksiyonlu fotograflar cekiyorsaniz faydali ama asil bunu kullanarak panaroma cekiyor, bence en keyiflisi o.
Tabi videoyu da unutmamak gerek ama acikcasi kisa film fln cekmek istiyosaniz bitane ssm lens almak sart hatta ayri mikrafon.

Ee onun disinda gormeyeli nasil forum. Eskiler yokoldumu?

Tarih: 25 Nisan 2012, 20:00 - İp: 212.***.**7.215
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Eskiler büyük çoğu gitti evet..
Ama giriş yapmasalar da göz ucuyla izliyorlar emin ol : ))
Birkaç tanesi giriş yapmaya başlasa düzenli, diğerleri de feyz alıp gelirler : )

Ben de A560 kullanıyorum, felaket memnunum..
Düşünüyorum da, A100 ile başladık, beğeniyorduk. Şimdi nerelere geldi SONY..
Resmen çağ atladı.
A100de ben iso800 hiç kullanamıyordum, şimdi iso3200 bile rahatlıkla kullanıyorum.

A65 örneklerini merakla bekliyorum.
E-VİZÖRü sadece saturn mağazası içinde test edebildim, floresan ışığında..
Dış çekimlerde nasıl?

Mesela tercih sana kalsa, E-VİZÖR mü yoksa eski tarz aynalı vizör mü istersin?

#panctom' tarafından 25.04.2012 23:38:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Nisan 2012, 23:37 - İp: 62.***.**1.164
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Bügün Zaman gazetesinde bir köşe haberi vardı A77 ile ilgili. Dünyanın en hızlı dslr'ı diye başlık yapmışlar 3. sayfada. Reklam falan değil düpedüz haberdi. Düşündüm bu tam geçirgen aynalı sistem çok kötülendi. Tu kaka dendi. Özellikle de bu sitede Nikon kullanıcısı olan Uğur abi (paperman) tarafından. Haklı tarafları var tabiki eleştirilerinin ama düşündüm de biz bu kaka yönlerinde dururken bu teknolojinin kazandırdığı diğer yönleri göz ardı ettik. Hem de Sony bu yönleri yüzümüze bas bas bağırırken. Tam geçirgen ayna teknolojisinin en önemli özelliği her koşulda sürekli af sağlaması. Saniyede 12 kare çekiyor çekmesine ama diğerlerinden farklı olarak 12 karenin 12si de pozlama ve odaklama olarak farklı kareler olabiliyor. Yani saniyede 12 kare çekerken saniyede 12 defa odaklama (servo af) ve 12 defa ışık ölçümü yapabiliyor. Hemde bu 12 karenin her biri 24MP çözünürlükte devasa boyutta.

Misal ben A580 kullanıcısıyım artık. A580 geleneksel aynalı bir dslr ve saniyede 7 kare çekiyor. Yalnız daha ilk karede pozlama ve odaklamayı kilitliyor. Diğer 6 kareyi bu değerlere göre çekiyor. Bu da çekilen cismin her karede net çıkması için durağan yada aynı düzlem üzerinde hareket ediyor olaması ve ortam ışığının homojen olması gerekliliğini getiriyor. Bu da günlük hayatta pek mümkün değil. Video da durum daha da vahim. A580 videoda Af yapamıyor. Manuel ayarlayacaksınız.

İşte Sony nin tam geçirgen ayna teknolojisinin getirisi bu. Ve bu performans daha da arttırılabilir. Saniyede 24 kare çeken 48 MP lik makineler uzak değil. Sony nin tüm tam geçirgen aynalı slt leri A77 nin bu performansına sahip. Canon ve Nikon da maalesef değil bu performans Bu çözünürlükte ama 10fps lik makineleri çok üst sınıf oluyor. Yani 1Ds mark III gibi. D800E gibi. Hem bu çözünürlükte hem bu hızda hem bu fiyata orta seviye makineleri yok bu markaların. Olamazda çünkü hepsi geleneksel aynaya sahip. Videda Af yapıyorlar bir çok makinesi bu markalrnın ama yavaş olan kontrasta göre ve sürekli değil. Oysa A77 sürekli yapıyor.

Tam geçirgen ayna teknolojisinin bu avantajlara göre dez avantajları %30 luk ışık kaybı, tozlanma, aynanın aşınması, geleneksel optik vizörden uzaklaşma.

Değer mi değmez mi düşünmek lazım.

#badboy79tr' tarafından 27.04.2012 20:34:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Nisan 2012, 18:54 - İp: 178.***.**1.39
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Badboy, ben bu nikon ve canoncularin kotuleme huyunu anlayamiyorum.
İnsanlari dogru yonlendirmek lazim. Cok acik ve net yazmismissin, bir urun ve teknoloji boyle anlatilmalİ. Artilari eksileri nelerdir, isine gelende alir.

Ornek veriyorum. Cogumuz fotografla hobi olarak ugrasiyoruz. Reklam baskilari yapip satmiyoruz. Dolayisiyla piksel piksel yapilan karsilastirmalarin hepsini bu tip tuketiciler icin anlamsiz buluyorum. Kaldiki gunumuz teknolojisinde inan butun sensorler benzer sonuclar veriyor.

Slt konusuna gelecek olursak, %30 isik kaybi eger surekli iceride ve karanlik ortamlarda fotograf ceken biriysen sorun yaratabilir, ancak benim gibi daha cokdisari ortamlarda fotogra ceken biriysen hicbir onemi yok. Kaldiki iso performanslarinin geldigi nokta ve sonynin gelismis titresim onleme sistemi bu konuyu oldukca gereksiz yapiyor.
Ancak sistemin artilarina gelince, seninde dedigin gibi kisa sure oncesine kadar saniyede 12 kare ceken ve hepsinde af ve pozlama ayari yapan bir makine hayaldi. Benim icindisarda cekim yaparken ani kacirmamak adina bu bulunmaz bir nimet. Slr makinalarda 50 tane focus noktasi koyuyor adam ama dedigin gibi seri cekimde onlRi kullanamayacaksan ne anlami var.

Ayrica iddaa ediyorum evf gercekten basta degisik geliyor ama kolayligina birkere alisin bidaha optik vizore donmek istemezsiniz. Resmen surekli live view gibi yakinlastirma bile yapiyor ki keskin manuel odaklama yapacak oldugunuzda uyuk avantaj.

Sozun ozu fanatikligi ve gelenekselciligi birakip gercekten ihtiyacimiz ne yonde ona gore urun secmek esas.

Tarih: 28 Nisan 2012, 04:23 - İp: 46.***.**8.213
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Evet sana katılıyorum warwick. Ben A580 tercih ettim. Bende çoğunluk dış ortamda çekim yapsam da gece fotoğraflarını da seviyorum. Bazen az ışıkta iç mekanlarda çekim yaptığım da oluyor. Ama beni asıl cezbeden slt lerden yüksek olan iso başarısıydı. %30 luk ışık kaybı da kulağa hoş gelmediğinden slt tercih etmedim. Yoksa A55 te alabilirdim. A77-A65 ise 24 mp olduğundan veri olarak yer kaplama, bu pikseli doyuracak objektif gibi düşüncelerimden tercih etmedim. Tabi fiyat olarak bütçemi aşmaları ayrı etken. EVF'e ise hayatı geriden takip ediyor hızlı tepki veremiyor söylentilerinden şüpheli bakmıştım. Ama A580 vizörü klasik A100 ile aynıyken A55'in vizörünün %100 görüntü vermesi, 83x büyütmesi ve daha çıkık olması (burnun lcd ekrana değme meselesi) ile bence daha avantajlı. A580 benim ihtiyaçlarımı karşılıyordu onu aldım ve sonuçta memnunum. Ama slt de tercih edebilirdim. A55 te karşılıyordu. Hem pek video çekmesem de çektiğimde daha iyi çekerdim. En azından netleme ile uğraşmazdım.

Tarih: 29 Nisan 2012, 00:40 - İp: 88.***.**0.18