panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sony Alpha Kulübü

Kulübümüz tüm Sony DSLR modellerini kullanan arkadaşlara açıktır. Tüm Sony DSLR modellerini, örnek fotoğraflarla ve teknik detaylarla tanıtalım.

Sony A100 - A200 - A300 - A330 - A350 - A380- A500 - A550 - A700 - A800 - A900.. Ve yeni çıkan sony modelleri.. Herkesi bekliyoruz.

*İlk ricamız, bu topiğe ekleyeceğimiz Sony fotoğraflarında özenli olalım arkadaşlarım.. Özensiz çekilmiş, hatalı pozlanmış, kullanıcı hatası olup ta netliği bozuk fotoğrafları lütfen eklemeyelim.

*Yaşanan bazı mağduriyetler nedeniyle, SPOT alışverişi tasvip etmiyorum şahsen..
Türkiye garantili ürünleri öneririm mümkünse..

*Amacımız, bir zamanlar bu sitedeki Sony topicleri altındaki havayı tekrar yakalayabilmek ve teknik paylaşımlar yapmaktır. Ve forumumuza biraz hareket, renk katmaktır.

*LÜTFEN, yazacağınız her cevap başına en fazla 3 fotoğraf ekleyiniz. fotoğrafların uzun kenarı en fazla 1024 piksel olsun. Yoksa sayfamız bozuluyor.

*Fotoğraflarınızı bilgisayarda küçültünce MUTLAKA bir detay ve netlik kaybı oluyor. Bu yüzden küçülttükten sonra çok az ve tadında bir keskinlik ilavesi yapmanızı öneririm.

*Fotoğraflarımıza kontrast, renk tonlama gibi müdaheleler yapabiliriz. Ancak bunu belirtirsek çok iyi olur. Ayrıca fotoğrafınızı HANGİ MAKİNE ve HANGİ LENS ile çektiğinizi mutlaka her fotoğraf için yazınız.

*Sony markasını her ne kadar sevsek te, yazılarımızda OBJEKTİF olmalı, bizi okuyan arkadaşlara doğru fikir vermeliyiz. asla yanıltıcı olmadan.. Memnun olmadığınız birşeyler olursa, paylaşmaktan çekinmeyin, beraber tartışalım burada..

*Sadece fotoğraf değil, zaman zaman teknik bilgiler paylaşacağız ve sorularımıza cevap arayacağız.

Ayrıca, bu topicteki fotoğrafları büyütmek için tıkladığınızda, ikinci bir kez daha tıklayıp, tekrar büyütünüz. Yoksa fotoğraf net görünmeyecektir.

Markamı seviyorum, Sony dostluğunu canlandıralım tekrar.. kulübümüz hayırlı olsun

---------------------------------------------

Bir sony A300 fotoğrafı..

12 yıllık canyoldaşım Panç.. bir yarışmada ona 1.lik onurunun verildiği fotoğrafı:

Tarih: 6 Mayıs 2009, 03:26 - İp: 88.***.**2.91
boraordu
boraordu (üye)
Ankara / Amatör

Birde elimizde su an 18-70 55-200 lensleri var fakat ben tam bir makro delisiyim sizce hangi lensi tercih etmeliyim fiyatta önemli tabikide ve bazı lensler sonye oluyor bu konu yu detaylı inceleyeceğim bir site varmı,şimdiden herkese çok teşekkür ediyoruz.

Tarih: 25 Mayıs 2009, 16:29 - İp: 78.***.**0.96
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

1 hafta yok oldum sonyci sayısı katlanmış.. Ben döndüüm...

Tarih: 25 Mayıs 2009, 16:48 - İp: 85.***.**6.8
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

sevgili boraordu..

yarından sonra tahminen bir 15 gün filan olmayacağım burada gibi.. giderayak 1-2 tavsiyem olsun.

1- köpek fotoğrafında, kadrajın biraz gelişigüzel.. yani, "geçtim karşısına, bastım deklanşöre" gibisinden.. geniş bir kadraj, tam ortasında köpek.. kenarlarda gereksiz bölümler ve objeler.. Yani az daha yaklaşıp veya zoomlayıp çekebilirdin. Bir de pozlama açısı çok önemli.. Konunun etrafında sürekli döneceksin. en iyi hangi açıdan alırsam iyi olur diye.. az eğilmek veya yukarıya kalkmak bile çok şeyi değiştirir.

Bir söz var, unutma: "FOTOĞRAF GÖREBİLMEKTİR"
Evet, görmek ve onu kadraja yerleştirme biçimidir. Yani "burdan fotoğraf çıkmaz" dediğin bir mekandan bile öyle bir fotoğraf çıkar ki.. O mekanın içinde küçücük bir detay vardır. onu görür ve kadraja doğru yerleştirirsen, olay biter.

Bir de netlik sorunun var. AF secenkelerinden SPOT seç. Ortadaki yani..İyi netle.. Net olmasını istediğin objeye nişanla her zaman.. Önce objeye nişanla, yarım bas, netle.. sonra elini kaldırmadan makineyi sağa sola çevir ve kadrajı dengele.. Ve beklemeden çek hemen.. yoksa odak mesafesi kacabilir ve net olmaz.

2- Diğer fotoğrafın.. Her gördüğümüz mekandan fotoğraf çıkmaz. burada mekan çok karışık, dallar vs vs.. mekanın estetiği yok.. yani ben şu an bakıyorum, bu mekanın hiçbir yerinden estetik bir fotoğraf çıkmaz. Mesela ben olsam burayı fotoğraf çekmezdim. oysa hiç ummadığın bir yerde, bundan çok daha estetik bir detay vardır. ama dedim ya, "görmek lazım"

Başarılar dileğimle..

MAKRO LENS:

Bir sony kullanıcısı, MİNOLTA 100mm F:2.8 lens görürse hemen alsın. Bu makro lens zor bulunur ama muhteşemdir.

O olmazsa, TAMRON 90mm tavsiyemdir.

ve son olarak SİGMA 70mm..

sİGMA 105mm ise ben beğenmiyorum

-----------

Hımmm.. Mehmet demek sen gidince işler açıldı
Eğer katılımcılar yine yok olursa senden bilecem

hoşgelmişsen

#panctom' tarafından 25.05.2009 17:01:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mayıs 2009, 16:58 - İp: 88.***.**6.213
boraordu
boraordu (üye)
Ankara / Amatör

çok teşekkürler panctom söylediklerin inan önemli bizimiçin..

Tarih: 25 Mayıs 2009, 17:31 - İp: 78.***.**0.96
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

hayır hiç sürüm yüklemedim
nerden nasıl yapılır ve ne kadar faydası var hiç bir bilgim yok

Tarih: 25 Mayıs 2009, 21:32 - İp: 85.***.**9.64
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

tahmin etmiştim zaten.. bildiğim kadarıyla 3 yeni sürüm çıktı a700 için..
şu an sendeki en kötü sürümü..

en son sürümde, yüksek isodaki başarı çok daha güzel.. iso800 gibi değerlerde daha temiz görüntüler veriyor. aslında kendin de indirip yüklersin ama yanlış birşey yaparsan makineye zarar verebilirsin.

git bir orjinal sony servisine ve en son firmware yükletmek istediğini söyle.. ücret bile almazlar tahminimce..

ama mutlaka yüklet.. aradaki kalite farkını göreceksin.

Tarih: 25 Mayıs 2009, 21:37 - İp: 88.***.**6.213
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

tamam gidip denerim ama para isterlerse o parayı senden alırım bilgin olsun

Tarih: 25 Mayıs 2009, 22:09 - İp: 85.***.**9.64
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Buraya sorun bari, yetkili servisi sony'nin..

MEKEL
0212 260 46 77 ve 78

Tarih: 26 Mayıs 2009, 00:42 - İp: 88.***.**5.109
smallll
smallll (üye)
Zonguldak / Amatör

Tarih: 26 Mayıs 2009, 02:13 - İp: 78.***.**1.245
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

small ne güzel fotoğraflar bunlar yaa.

Tarih: 26 Mayıs 2009, 12:09 - İp: 85.***.**9.33