angelheart
angelheart (üye)
Kocaeli / Meraklı

Sony Alpha 7 Ve 7r

herkese selamlar, uzunca bir süre d90 kullandıktan sonra full frame geçerek d600 almıştım ancak yağlanma sorunu bitmeyince satıp d610 denedim ondada sorun çıkınca elden çıkardım bir süre önce. Yeni makine ne alsam diye düşünürken sony nin bu aynasız modeli gözüme çarptı. full frame sensör hafif küçük olması nedenleriyle cazip geldi ama nette çok doyurucu bilgiye ulaşamadım acaba bu makineyi kullanan veya bilgisi olan varmı, varsa
1- alırsam bir slr makieyi çok aratırmı ?
2- tam teknik özelliklerini bilmiyorum ayna yok ama perde sistemide yokmu yada varmı, çalışma prensibi slr gibimi ?
3- uzun pozlamalar yapılabiliyormu (30 sn üstü),
4- lens çeşitliliği nasıl
5- ciddi ciddi almaya niyetledim aslında almak istediğim full frame bir body nin yarısı hatta daha ucuz fiyata geliyor acaba gözden kaçırdığım bir şey varmı, yardımlarınız için teşekkürler..

Tarih: 29 Aralık 2013, 22:30 - İp: 88.***.**2.116
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Nasil daha ucuza gelir bilmiyorum - yurtdisinda fiyatlar D610/6D seviyesinde . Lens fiyatlari da dudak ucuklatiyor.

Fotograf kalitesi olarak baska bir makinayi aratacagini sanmam. Perdesi var, calisma sistemi aynasizlar gibi. Cogu makina gibi 30 sn pozlama ile sinirli - gerisi Bulb olarak haliyle.

Bence tek avantajli yonu kucuklugu ... NEX tarzi ebatlarda makina arayanlara hitap ediyor.

Iki buyuk dezavantaj :

Ilki elektronik viewfinder - hayatta optik olanin yerini tutmaz.

Ikincisi tamamen yeni bir lens MOUNT sistemi kullanmasi. Alabileceginiz topu topu da 5 lens var simdilik. Prime 55mm f1.8 lens alayim deseniz fiyati $1,000 ! ! Nikon/Canon'da $130 ....
Eski Alpha serisi lensler ( adaptorsuz ) takilamiyor. Zaten ebat olarak komik gozukecektir kullanildiginda.

Tuketiciyi deneme tahtasi olarak kullanan, yaptigi radikal degisikliklerle eldeki makinalari/sistemleri cope ceviren, kullanicisini defalarca ortada birakmis , hic bir FF makinasi tutmamis Sony bana gore degil.

NEX gibi ucuz olsa alin diyecegim ama $2000-$3000'den bahsediyoruz.

#paperman' tarafından 30.12.2013 01:12:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Aralık 2013, 01:10 - İp: 96.***.**5.17
angelheart
angelheart (üye)
Kocaeli / Meraklı

Sayın paperman çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Fiyat konusunda aslında baktığım bikaç tane 2. el fiyatını baz alarak söylemiştim ama dediğiniz gibi sıfır düşününce avantajlı değil. Biraz daha araştırınca ve sizinde dediğiniz gibi lens alternatifi yok gibi o nedenle hafiflik pratiklik gibi nedenlerden kaynaklanan tüm cazibesini kaybetti. Ama genede ilerisi için aklımın bi köşesinde dursun diyeceğim uygun fiyatlı ve bol lens alternatifi olur birazda fiyat düşerse bence koca koca makine taşımaya gerek kalmaz diye düşünüyorum

Tarih: 30 Aralık 2013, 09:07 - İp: 78.***.**1.31
lerdusu
lerdusu (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba,
alphaturk forum da bu ürünü kullanan üyeler var.Buradan ürün ile ilgili doyurucu bilgiler alabilirsiniz.Bu arada samyang,voıghtlander gibi gensleri bu makinede kullanabilrsiniz.Eski farklı markalardaki full frama lensleri adaptör ile bu makinelerde kullanabilirsiniz.

Tarih: 1 Ocak 2014, 17:02 - İp: 94.***.**0.120
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Ikincisi tamamen yeni bir lens MOUNT sistemi kullanmasi. Alabileceginiz topu topu da 5 lens var simdilik.

Bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Sony E mount lensler şu anda piyasada haddinden fazla var. Hangi sitelere baksam gözüm E mount lenslere çarpıyor. A dan çok E var ve fiyatları aynı.

Tarih: 3 Ocak 2014, 00:45 - İp: 95.***.**9.127
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

APS-C olanlarla karistirmayalim - FF'da kullanamayacaginiz ...

Bu makinanin lensleri yeni uretilmeye baslandi. Simdilik sadece 5 adet. Linkte biraz asagida bilgisi var ( 3-4 ay icinde piyasada olacak ! )

TIKLAYIN

Tarih: 3 Ocak 2014, 02:20 - İp: 96.***.**5.17
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Evet haklısınız. E değil FE lensmiş bunlar. 2015 sonunda 15 adet yada çeşit olması planlanıyormuş. 24-70 f4 olanı gözüme çarptı. Güzel aralık ama 1200 dolar Maalesef kit değil kit olan 28-70 f3,5-5,6 sanırım. Sadece body 1600 dolar. 1600+1200=2800.0,18 KDV=504 dolar.
2800+504=3304dolar Buda türk lirası olarak şimdiki kur ile 7136 lira gibi astronomik bir rakam çıkıyor ki bu kadar paraya orta karar bir stüdyo kurulur yada brodway alınır.

Tarih: 7 Ocak 2014, 21:39 - İp: 78.***.**2.94
  • 1