a_lam
a_lam (üye)
Kırklareli / Amatör

Sony Alfa İçin 70-300 Lens

Üstatlar tavsiyelerinize ihtiyacım var ...
Sony Alfa için 18-70 lik kit lens artık yetmez oldu yanına bide 70-300 lük bi lens almayı düşünüyorum.Yaptığım yüzeysel araştırma ile ulaştığım 2 adet ekonomik lens var.Öğrenci olduğum için ekonomikliğide düşünmek zorundayım
Acaba aağıda vereceğim lensleri kullanan yada haklarında bilgi sahibi olanlar varsa bana yardımcı olabilirler mi ??

1- Sigma 70-300mm f/4-5.6 DG Macro Tele Zoom Lens:139$

2- Tamron 70-300mm f/4-5.6 Di 1:2 Auto Focus Macro Zoom Lens:163$

Şimdiden hepinize çok çok teşekkür ederim ...

Tarih: 20 Kasım 2007, 17:55 - İp: 144.***.**2.39
furkank
furkank (üye)
Yurtdışı / Amatör

hocam merhaba asagida verdigim sitede lenslerle cekilmis fotolar var , butun
marka lensler var keskinlik olayina buradan karar verebilirsin.

www.pixel-peeper.com/

Tarih: 3 Eylül 2008, 09:31 - İp: 85.***.**4.123
ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın panctom ayrı bir başlığım da vardı bu konuyu ama kimse tam anlamı ile cevaplamadı. Sony de 18-70 le birlikte kit lens olarak verilen 75-300 lens nasıl spor müsabakalarında amatör çekimlerim için yeterli olur mu ? Aydınlatırsanız sevinirim

Tarih: 3 Eylül 2008, 12:02 - İp: 88.***.**8.167
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Ben bu lensin iki versiyonunu kullandım;
ilk olarak sony 75-300
oldukça memnundum ve fiyatı ile karşılaştırıldığında yüksek bir performans sunuyordu.
sonra bu lensi, minolta marka olanı ile takas ettim;
yine 75-300 ve bir önceti gibi F:1/4,5-5,6 !
niye mi takas ettim?
aslında mantıklı bir sebebi yok, minıolta yazısının cazibesi diyelim.
şimdi şunun altını cizelim:
300 mm tele açıklığı4 hiç kullanmayana müthiş gelebilir, hatta kullandığımız makinelerin crop faktörlü olması (1,5 çarpan etkisi) neticesinde 450 mm neticesi vermesi ile 1 km den vesikalık fotoğnaf çekebilirim hissine kapılabilir insan
ancak kazın ayağı böyle değil,
gariban bir tele uzaklığıdır 300 mm.
forumlarda tamron 200-400 ile bir futbol karşılaşmasında çekilmiş resimlerin var: sahanın , uzun kenar ortasına konumlandığımda, karşı kaleyi eh işte alabilmişim
yani kale arkasında olsam diğer ceza sahası için 400 mm kesinlikle yetersiz.
bir de şu var:
spor karşılaşmaları fotoğraflamak için hız gerekir.
ışık iyi ise problem yok ancak kapalı spor sahalarında ve gece maçlarında ışık yetersizdir.
amatörüm diyorsunuz ki muhtemelen sadece makinenin flaşını kullanacaksınız ve ekstra falaşınıs yoktur veya kullanmanız yasaklanmıştır.
Bu durumda diyaframı iyice açıp hızı artırmaktan başka tek seçeneğiniz iso değerini artırmaktır ki pek çok durumda fotoğrafı bozar, hadi kaliteyi bozmadan iso 1600 veya 3200 e kadar zıktınız yine de istediğiniz değer için diyaframınız yetersiz gelebilir.
75-300 için minimum 4,5
bu değer 75 mm için geçerli
300 e çıkarsanız diyaframın alt değeri de 5,6 olacaktır....
sorunuzae gelecek olursak, amatör birisi biraz kasarak iyi işler çıkarır mı?
niye çıkarmasın?
ama bu işler için üretilmiş bir lens olmadığını da unutmamak koşulu ile...
75-300 yeterli keskinliği, güzel renk üreten mercekleri ile fiyatını hakeden bir lenstir.
şimdilik elinizin altında bulunmasında hiç bir sakınca yoktur...
ayrıca hafif olamıs nedeni ile de gezilere götürmek için bire bir dir
vs vs vs

Tarih: 5 Eylül 2008, 00:03 - İp: 88.***.**0.34
ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler fipar

Tarih: 5 Eylül 2008, 22:29 - İp: 85.***.**0.135
mrtyzc
mrtyzc (üye)
Kocaeli / Profesyonel Fotoğrafçı

ben sony takıntısından dolayı sony min üzerine yine sony bi 70-300 aldım.. 18-70 hafif geliyor artık elime..makina ağırlığını buldu gibi.. netlemede bazen problem yaşıyorum hızlı bir netleme yapmıyor ama cekimler beni tatmin ediyor özellikle portrelerde ve ön arka kısım blurluklarında

ama şunu da ilave edeyim.. 70-300 lensi.. 200 den aşağı kullanmıyorum.. yani 70 yerine 100 lükte tercih ederbilirsin.. daha ucuz olabilir araştırmadım aama... cünkü
70 mm de istediğin blurluğu vermiyor hiç bir zaman

Tarih: 18 Ekim 2008, 21:27 - İp: 78.***.**3.129
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 18 Ekim 2008, 22:16 - İp: 88.***.**9.158
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

75-300 fiyat performans olarak Sony ciler için mutlaka alınması gereken bir dar açı. Ne sigma ne tamronun 70-300 modellerine bakmaya gerek var. onlar kadar iyi hatta daha iyi ve çok daha ucuz. Ama dar açının yanında birde makro istenirse. Yani makro önemli ise Sigma 70-300 APO makro da tercih edilebilir.

Tarih: 25 Mart 2009, 22:36 - İp: 88.***.**3.83
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba, makro sebebiyle tamron ya da sigmanın 70-300'lerine bakıyorum.tamronu mini-deneme fırsatım oldu. otofokus inanılmaz yavaştı. garantili fiyat üzerinden değerlendirme yaptığımda ortalama 100TL fark çıkıyor ortaya.(bu arada sigma'nın apo olanıyla karşılaştırıyorum.)sizce değecek kadar iyi mi sigma? kimisi sigmayı hiç beğenmiyor.yazılmış zaten sarı çekiyor vs. diye. örnek fotoğraflara baktım aslında ama beni rahatsız eden bir fark yoktu.

Tarih: 6 Ekim 2010, 17:43 - İp: 217.***.**5.157
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Ben minolta 75-300 ( en son versiyonu sanırım) kullanıyorum, yeni aldım gerçi...Beklediğimden iyi çıktı. Memnunum şimdilik. başka bir topikte eklemiştim ama görmeniz için buraya da ekleyeyimz, bu arada fotoğrafta yeni olmamı da hesaba katarak fotoğrafları değerlendirebilirsiniz.

Uploaded with ImageShack.us

#delirendeli' tarafından 11.01.2011 21:07:59 tarihinde düzenlendi.

#delirendeli' tarafından 11.01.2011 21:12:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ocak 2011, 19:13 - İp: 81.***.**9.168