surikata
surikata (üye)
İzmir / Amatör

Sony A58 Hakkında

sony fotoğraf makinesi hakkında bazı yerlerde olumlu görüşler var peki canon 650 d ile kıyaslarsak hangisini tercih etmeli amatörüm ve bir kere alabilirim makineyi desteğinizi bekliyorum

Tarih: 13 Temmuz 2013, 10:32 - İp: 213.***.**1.166
tomwong
tomwong (üye)
İstanbul / Amatör

2014 den itibaren tüm aynalı sistemler antika olacak slt de tarih oluyor tüm makinalar aynasız ve faz dedeksiyonlu olacak canon ve sony bu tip sensorler üzerinde çalışıyor.bence 2014 beklenip bu yeni tip makinalardan almak bence daha mantıklı

Tarih: 15 Temmuz 2013, 13:43 - İp: 188.***.**3.143
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Optik vizor kalitesini bir elektronik vizor veremedegi surece o radikal degisiklik mumkun degil . Su an EV goruntusunun, optik vizorle uzaktan yakindan alakasi yok.

Tarih: 15 Temmuz 2013, 19:29 - İp: 84.***.**7.74
tomwong
tomwong (üye)
İstanbul / Amatör

elektronik vizorlerin kalitesi hergeçen gün artıyor.Ayrıca ne çekeceğin konusunda feedback de veriyor.aynalı sistemler ergeç antika olacak.

Tarih: 15 Temmuz 2013, 23:03 - İp: 188.***.**4.183
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

aynalı sistemlerin yakın zamanda antika olması pek söz konusu değil gibi görünüyor ziraa canon ve nikon bildikleri yoldan şaşmadan modeller üretmeye devam ediyorlar. Şu anda bu forumda da aynasız makine kullanıcısı sayısı parmakla gösterilecek kadar olması ve gelen herkesin de aynalı modellerle alakalı alım ve teknik bilgisi istemesi bunu doğrular nitelikte.

Tarih: 15 Temmuz 2013, 23:12 - İp: 37.***.**2.34
tomwong
tomwong (üye)
İstanbul / Amatör

canon ve sony fokus sensorleri ana sensor üerinde olan faz dedeksiyonlu sensorler için patent almış vaziyette sanırım canon 70d de bu yeni tip sensor kullanılacak.Ayrıca bu yeni sistemde ayna olmadıgı için sensorun yağlanması gibi(nikon d7000 ve 7100)problemler de söz konusu olmayacak.Anolog sistemden digital e geçiş döneminde de birçok kişi digitalin anologun yerini tutamıyacağını söylemişti ama şimdi en tutucu insanlar bile digital makina kullanıyor.Belirli bir süre sonra aynalı sistemler de anolog makinalar gibi olcak.

#tomwong' tarafından 15.07.2013 23:59:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2013, 23:42 - İp: 188.***.**4.183
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

İşin özü, iki tip üye var diyelim.

1. Fotoğraf çekmek isteyen.
2. Makine kurcalamak isteyen. Elinde makinesi olsun, millet görsün isteyen.

Gerçek niyetinizi yazın da insanı yormayın... İkisi de ayıp değil de, vakit kaybı...

O çıkacak bu çıkacak, 2014 de şöyle olacak. Hikaye bunlar..

Fotoğraf çekeyim kendimi geliştireyim diyorsan, o iki modelden canon olanı seçersin..

Makinem boncuklu olsun diyorsan sony olanı seçersin..

Nedeni ise çok basit. Ama bunu anlamak zor. Çünkü insan algıda seçicidir. Anlamak istediğini anlar..

Sony kötü mü? Değil..
Canon daha iyi mi? Değil..

Tarih: 16 Temmuz 2013, 01:01 - İp: 78.***.**5.30
tomwong
tomwong (üye)
İstanbul / Amatör

Ben size yeni çıkan veya yeni çıkacak yeni teknolojilerden haberdar etmek bu yazıları yazdım.Niyetim bazı markaları övmek veya yermek değil bu yeni teknoloji devreye girince aynaya gerek kalmayacak gibi gözüküyor.Tabii bu yeni teknolojinin uygulamadaki başarısına baglı.Elbette her isteyen istediği marka makinayı ve istediği teknolojiyi kullanır.

Tarih: 16 Temmuz 2013, 13:03 - İp: 188.***.**1.2
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Bazı arkadaşlarca bu linkte yazılan görüşler malesef yanlış anlaşılmış.

Bir kere kimse elindeki makineyi övmek teşhir etmek amacında değil.

Kimse makinesine boncuk takma hevesinde değil. İleri teknolojideki makineler ne zamandan beri boncuklu makine oldu? Sormak gerek. Ayrıca kimse kendi makinasını övme peşinde değil. Burda fikir yazanların bir çoğu bu iki makinayı da kullanmamışlar. Sadece yardımcı olabilmek için görüş belirtiyorlar.

Kimse makinaları yarıştırma hevesinde de değil.

Eğer bir makina alınacak ve avuç dolusu para verilecekse hiç olmazsa teknolojik açıdan yeni olsun. Uzun yıllar hizmet etsin, artıları eksileri neyse bilinsin ister.
Linki açan arkadaşın da problemi bu.

Son kararı linki açan arkadaş versin.

Dolayısıyla meseleyi aşağıdan okuyup yukarıdan yorumlamanın kimseye faydası olmaz.

Ayrıca burda olduğu gibi her amatör fotograf sitesinde böyle linkler açılır. İnternette makina karşılaştırmaları yapan onlarca site bulmak mümkün.

#ercan43' tarafından 16.07.2013 15:20:13 tarihinde düzenlendi.

#ercan43' tarafından 16.07.2013 15:20:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2013, 15:17 - İp: 178.***.**4.14
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Her yeni teknolojinin artıları olduğu gibi eksileri de vardır. Sony'nin ilk sltsi A55 ile birlikte piyasaya çıkan son dslr'ı olan A580 sahibiyim. Ben aldığımda fiyatları aynıydı ama ben eski teknolojiyi tercih ettim. Sebebim yeninin daha yeni oluşu dolayısıyla daha oturmamış olmasıydı. Aradan 3 sene geçmeden sltlerin de tarih olacağı söylemleri kuşkumu doğruluyor. Bu zaman içinde diğer markalar aynalı sistemde devam ettiler. Sltlerde %30 ışık kaybı olması, seffaf aynanın temizlenme ve korunma sorunları, iso konusunda geriye gidilmesi (A580 A55 e göre daha başarılıydı), batarya ömrü o zamanki tercih sebeplerimdi. Sony marka olarak tercih edişim ise gövdede titreşim önleme, cz gibi objektifleri kullanma avantjı, fiyat gibi etkenlerdi. A580 zaten o zaman için zaten kendinden daha üst seviyedeki dslr ların özelliklerini taşıyordu. Ama hiçbir zaman marka fanatiği olmadım ve Sony ne yaparsa doğru yapar gibi bir düşüncem hiç olmadı. Sony pazarlamaya oynadı ama kaybetti. Amaç daha fazla pazar payıydı. Elindekiyle yetinseydi ne slt olurdu ne yeni çıkacak olan aynasız sensör tipi. Normal aynalı dslr üretmeye devam ederdi. Ar-ge olmazdı. Ar-ge olmadan değişim olmazdı. Yeni olmazdı.

Ama keşke gövde, sistem ve sensör üzerindeki gibi gelişmeler optik alanında da olsaydı da 16-105 f2,8 gibi objektifler 400 TL fiyatla piyasada olsaydı yada kit olarak verilseydi. Sigma 8-16 f2,8 gibi objektifler 10-20 fiyatına bulunsaydı. 70-400 f2,8 gibi lensler 10 gövde fiyatına olmasaydı. ama maalesef yeni sistemlere ar-ge yapan firmalar sıra lenslere gelince çok ama çok cimri davranıyorlar. Canon hala 50mm lenslerine IS koymuyor mesela. Kimse bunlar o kadar kolay değil demesin. Yeni sensör üretmek daha mı kolay?

Tarih: 16 Temmuz 2013, 22:36 - İp: 95.***.**8.14
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

İleri teknolojideki makineler ne demek acaba..

Sony hep yapıyor bunu. A350 de de çift sensor vardı sanırım. Live view için ikinci bir sensor kullanmıştı diye hatırlıyorum..

Çift kare çekip noise azaltma filan...

Kime göre üstün özellik veya ileri teknoloji bunlar tartışılır..

Hem boncuklu değil deyip hem de ileri teknoloji makine demek de garip değil mi..

Fuji x-s1 mesela... Teknoloji harikası..

Acaba alttan okuyan kim...

Tarih: 17 Temmuz 2013, 02:03 - İp: 78.***.**5.30