panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sony A560 Test . .

Her makine aldığımda bir inceleme yazısı yazarım kendimce..
Ve yine; Bir kullanıcı lugatıyla, amatörlüğe yeni soyunmuş arkadaşların anlayabileceği bir dille bilgilerimi paylaşmaya çalışacağım.

Makinenin teknik özelliklerini buraya tam yazıp gereksiz kalabalık yapmak istemiyorum. Bu konudaki tüm detayları webde bulabilirsiniz zaten..

Ben özellikle, önceki SONYlerden farkı nedir, onları paylaşacağım.
İşte en belirgin farklar ve özellikler :

1- Gördüğüm en iyi yüksek iso performansı.. Yüksek isoda bile korunan ince detaylar..

2- Bugüne dek kullandığım tüm sonyler içinde (6 tane) zayıf ışıkta netleme kabiliyeti en iyi olan SONY.. Daha önceki kullandığım SONYlerin çuvalladığı durumlarda rahatlıkla netliyor.
(Bu kaabiliyet lense göre biraz farkediyor. Mesela cz16-80 ile ikisi süperdi)

3- Kullandığım önceki SONYlere göre daha doğru otomatik beyaz dengesi.. Özellikle A550 gün ışığında soğuk (hafif maviye çalan) tonlar veriyordu. A560ı daha başarılı buldum.

4- İyi panorama fotoğraf performansı.. 10-20 gibi geniş açılı lenslere ihtiyacı bir nebze azaltacak kadar güzel bence : )

5- Daha geliştirilmiş HDR özelliği.. Yani makine kendi üzerinde otomatik HDR yapıyor. HDR seviyesini 6 kademe olarak kullanıcının seçmesine olanak vermişler. 6. seviyede en yüksek dozda HDR uyguluyor. Dilerseniz AUTO HDR yapabiliyor.

6- Menüde kullanıcıya daha fazla manuel ayar imkanı sağlanmış.

7- İyi kalitede HD video özelliği.. Ah bir de videoda AF olsaydı. Yani makine videoda otomatik kendisi netleseydi.
Bu konuda görev kullanıcıya düşüyor.

8- Vizörde 11, LCD çekimde 15'e çıkarılmış netleme noktası..

9- Saniyede 7 fotoğraf çekim hızı..

10- Görsel keyif.. Mesela çekim modlarını seçerken çok güzel demo görüntüler geliyor dilerseniz.. İnsanın makineye olan sevgisini, sıcaklığını arttırıyor.

11- Kaliteli LCD ekran.. Parlak ve iyi kontrasta sahip..

12- Daha önce burada Veysel Kaya'nın incelemesini yaptığı A580 modelinden tek farkı, 2mp daha düşük çözünürlüğe sahip olması.. (14mp)
Ama A580in otomatik beyaz dengesinde, daha sıcak tonlar verdiğine şahit oldum. A560 bu konuda az daha iyi gibi..

KISACA, GÖRDÜĞÜM EN GÜZEL VE EN EĞLENCELİ SONY GERÇEKTEN..Aklıma gelen olursa, maddelere ilave ederim.

Ve kendi makinemin fotoğrafı :

#panctom' tarafından 26.08.2011 02:44:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2011, 02:54 - İp: 94.***.**8.250
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Zaten renklide verdiği şeyi sevmedim. Renk sapmış biraz. Yoksa siyah beyaza her türlü yakışır.

Benim A200 gideli çok oldu ama inanırım iso400 = sendeki iso 1600 e

Tarih: 29 Ağustos 2011, 11:49 - İp: 78.***.**4.240
emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

Yüksek isolarda benim en çok dikkatimi çeken şey renk kaybının çok olmaması tabi iso 6400 den sonra renk kaybı var ama yine diğer makinelere göre iyi. 3200 e kadar hiç dert edilmeden iso kullanılabilir bence a560 ile

Tarih: 29 Ağustos 2011, 11:55 - İp: 88.***.**9.134
sonmezmarc
sonmezmarc (üye)
İzmir / Amatör

forum bornova, okullar açılsada tekrar dönsek )

*fotoğraflar gerçekten harika, performans gerçekten muazzam

*a560 body spot fiyatını bilen var mı acaba,

Tarih: 29 Ağustos 2011, 13:34 - İp: 78.***.**2.98
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Gerçekten çok iyi etkiledi beni. Ben iso 1600 lerde alıyorum o noise u kaldı ki 800 üstüne çıkmıyorum bile

Tarih: 29 Ağustos 2011, 14:28 - İp: 85.***.**2.68
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Mavi, renk olayı o ortama göre çok iyi aslında..
Ortamı görmen lazım, rengarenk loş ışıklar.. neonlar vs vs..
Yani bu ortamda bir başka makine daha kötü sonuç verebilirdi.

Nitekim geçen kış İstanbul'da, canon 40d ve 50d ile SONYnin gece renklerini kıyaslamıştık.
Canon renkleri resmen çuvallamıştı gece ışığında..

O ortamda aldığım bu renkler çok başarıdır. Bunu anlaman için ortamı görmen lazım..

Bak mrsitlp nickli arkadaş, "bornova forum"u biliyormuş, oranın ışık ortamını da biliyordur : )

Parkta çektiğim fotoğraflara gelince, o ortam tamamen kırmızı ışıklar..
Yani buralarda beyaz dengesine ufak bir doğru müdahele ile çok daha iyisi yapılabilir.

Ve daha uygun şartlarda daha da güzel sonuçlar alınır, malum..

Emreaksoy'un dediği gibi, iso çok yükseklere çıktıkça renk karakteri ve kontrast biraz farklılaşır, ancak a560 da bu olay minimum az..

Delirendeli, birgün beraber fotoya çıkarız, birebir test edersin hemşerim : )
A560 tavsiyemdir..

Tarih: 29 Ağustos 2011, 16:38 - İp: 94.***.**0.31
kghasan
kghasan (üye)
İstanbul / Amatör

sony makinalrı kullandıgınız ve bu makinlar hakkında bilginiz oldugu için sormak istiyorum ben sadece panoramik çekimler üzerine kullanacagım sizce hangisini almalıyım.A35Y mi,A35K mı,A550 mi yoksa sizinde önermiş oldugunuz A560 mı

Tarih: 29 Ağustos 2011, 16:57 - İp: 78.***.**0.106
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bence hepsi vasat kanon alın

Tarih: 29 Ağustos 2011, 17:01 - İp: 88.***.**3.22
kghasan
kghasan (üye)
İstanbul / Amatör

#kghasan' tarafından 29.08.2011 18:15:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ağustos 2011, 17:04 - İp: 78.***.**0.106
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Teknik konuları sevdiğim için bir kaç satır ben de yazmak istedim ; umarım yazacaklarım direk Sony karşıtlığına bağlanmaz . Sony'nin firma olarak tüketiciye yaklaşımını sevmesem de , bu görüşümün teknik yönden değerlendirmemi değiştirmediği görüşündeyim ; Sezar'ın hakkını Sezar'a veririm yani .

Sadece ISO performansından bahsettiğimi , diğer yönlere ( bilgim olmadığı için ) değinmeyeceğimi belrteyim .

Örnek fotoğraflara ilk bakışta benim D300'den en az 2 stop kafadan iyi diye düşündüm ( buyrun Sezar'ın hakkı ) - aynı mavi_izci'nin A200'nden gördüğü fark gibi . D300 eski bir model olması sebebiyle ISO 3200'de bitiyor , 6400'e " iteklenebiliyor " . Çektiğim ISO 3200-6400 fotoğraflar ancak hatıra fotoğrafı olarak saklanacak kalitede . Dedim, benim makinanın ISO performansı yerlerde

Fakat sonra kafama takıldı - bildiğim kadarıyla DSLR makinalar arası ISO performans farkları öyle 2-3 stop ile ölçülebir miktarlarda olmamalı - en fazla çeyrek/yarım stoplarda gezinmeli diye . DLSR testlerinde de gördüğüm hep aralarındaki farkların marjinal olduğuydu - öyle bir bakışta ayırd edilemiyecek şekilde. Diğer bir deyişle , güncel makinalar arasında fotoğraflara bir bakışta mucizevi farklar göremememiz lazım .

Meraktan , tekrar test sitelerine girip baktım . Aşağıdaki , en tarafsız/en iyi testleri yaptığı söylenen DxO Labs kıyaslamaları - burada bahsi geçmiş veya güncel DSLR'ler arasında aklıma gelenleri seçtim.

En alttaki ISO performans değerlerine bakıldığında : A200 , Canon 500D ve testte gözükmeyen D300'den en fazla 1/4 ila 1/2 stop iyi olduğu , D90 - Nikon D7000'den ise 1/4 - 1/2 stop daha kötü olduğu görülebilir .

Kısaca , A560 ISO performansı iyi olmakla beraber , " sıradışı " olarak nitelemek doğru değil derim - bu bilgilerin ışığında. Sonuçlar gerçekten başarılı ama diğer DSLR'lerde de hemen hemen aynı ISO performansının alınması mümkün olmalı .

Amacımın , en başta dediğim gibi Sony A560'ı kötülemek veya tartışma çıkarmak kesinlikle olmadığını hatırlatayım ; yazıp yazmamakta da tereddütteydim zaten yanlış anlaşılırım diye . Dediğimin çok kısa özeti , AYNI BOY SENSÖRÜ taşıyan günümüz DSLR'lerinin ISO performansının birbirine çok yakın olduğu ve daha "çağ atlanmadığı " . Bu konuda yanılgıya düşmemek lazım ...

#paperman' tarafından 29.08.2011 21:30:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ağustos 2011, 20:45 - İp: 96.***.**4.180
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Kano mu sandal alsak

Tarih: 29 Ağustos 2011, 22:02 - İp: 85.***.**2.68