tfkx12345
tfkx12345 (üye)
Denizli / Meraklı

Sony A380

Selamlar.

Oldukça uzun süredir fotoğraf merakım gereği sitedeki yazıları dikkatle inceliyorum. Ve artık kompakt makineden SLR makineye geçiş yapmayı düşünüyorum.

Bir kere fotoğraf için makineden çok fotoğraf çekenin önemli olduğunun farkına vardım. Ve benim gibi birisinin hangi SLR'yi alırsa alsın memnun kalacağının farkındayım. Bu yüzden de Canon 450D ile işe başlayıp kendimi geliştirdikten sonra 550D veya daha başka makinelere geçiş yapmayı düşünüyordum.

Ancak gelgelelim Sony makinelere baktığımda fiyatlarının neden bu kadar düşük olduğunu anlamakta zorlanıyorum. Mesela A380 gibi bir makine Gold.om.tr'de 1199 TL'ye satılıyor. Ben bunu anlayamıyorum. Sony kalitesiz mi? Uyumlu lensi mi az, veya lensleri aksesuarları mı pahalı-kısıtlı? Neden Sony ucuz?

Ayrıca 450D hala 1000 TL'nin üzerindeyken 550D 1600-1700 TL. Bu arasında dağlar kadar fark olan makinelerin niye fiyatları bu kadar yakın? Yoksa pazarlama kurbanı mı oluyoruz?

Tüm bu sorulara siz tecrübeli fotoğrafçıların cevap vereceğini umuyorum.

Saygılar.

Tarih: 3 Temmuz 2010, 15:59 - İp: 78.***.**6.46
xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

sony kullanıcısıyım nikon canon a karşı(bazı özel durumlar hariç kuşçuluk spor fotografçılıgı gibi)her zaman sony pentax ı öneririm.ustat demişki'' dikiş makinesiyle bile fotograf çekerim.''bende öyle hiç takılmam markaya teknik özellikleride neredeyse aynı zaten.

Tarih: 3 Temmuz 2010, 19:44 - İp: 78.***.**3.173
tfkx12345
tfkx12345 (üye)
Denizli / Meraklı

İlginize teşekkürler.

Hangi marka olursa olsun içimiz rahat olur mutlaka. Bu makineleri üretenler dünya çapında markalar. Ancak bu çok geliştirilebilir bir hobi. Makineyi aldığımda yeni lens, aparat vs. alarak kendimi geliştirmek istiyorum. Bu imkan Canon'da çok yüksek ve diğerlerine göre ekonomik diye duydum. O yüzdendi Sony niye başlangıçta ucuz diye.

Teşekkürler tekrar.

Tarih: 5 Temmuz 2010, 03:45 - İp: 78.***.**6.46
xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

canon nikonda ekipman sıkıntısı çekmessiniz ucuz pahalı hertürlü ekipman mevcut. sonyde bugün itibariyle ülkemizde çok para harcamayı göze alırsanız ekipman sıkıntısı çekmessiniz.yada amerikadan yakın tanıdıklarınız varsa sıkıntı yaratmaz ki yurtdışındaki sonyler ulkemize nazaran cok uygun.onun dışında geleceğin en iyi dslr üretici olacak diye yorumluyorum ben sonynin üretim stratejisini.tercih meselesi ben dlsr makınaların makul fıyatlara dusmesini sonynın buna katkı yapmasını sevıyorum

Tarih: 5 Temmuz 2010, 08:41 - İp: 88.***.**3.50
onryldz
onryldz (üye)
İstanbul / Meraklı

3senedir Sonyci olduğumu belirterek başlıyayım sözlerime

A380i gold da değilde mesela yalcınlara sorsanız asıl fiyatını daha net görebilirsiniz. goldun verdigi fiyat sony ile anlaşmış oldugu fiyattır. bildigim kadarıyla gold zaten sattıgı tum marka model fotograf makınelerınde %18 indirim uyguluyor fakat istediginiz modeli bulamıyorsunuz her zaman. yani bu marka veya modelin diğerlerine oranla kalitesiz oldugunu gostermiyor.

benim fikrim a380 in tr garantilisini bu fiyata başka biryerde bulmanız imkansız. maddi acıdan sıkıntı yaşıyorsanız hiç kaçırmadan alın derim. ilerde ekipman sıkıntısıda cekeceginizi de sanmıyorum minolta ve sony nin uygun fiyatlı lensleri piyasada mevcut

Tarih: 5 Temmuz 2010, 12:05 - İp: 88.***.**2.155
beyzade_34
beyzade_34 (üye)
Diyarbakır / Amatör

arkadaş 1600-1700 değil 1500 tlye veriyorlar ist sirkecide spot olarak canon 550d yi.18x55 kitle birlikte

Tarih: 5 Temmuz 2010, 12:10 - İp: 85.***.**7.225
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

birincisi 450d hala fahiş fiyata satılıyor, ustune iki model cıkamsına ve yaslı bir makine olmasına ragmen.
firmaların fiyat stratejileri kendi bilecekleri iş, aynı makineyı 5000 lirayada satabilir.

sony ise yenı modellerden sonra diger modellerini uretimden kaldırıyor ve fiyatlarını kısma stratejisi guduyor. a500 serisi cıktıgı için a300 serisinin fiyatları dustu diye dusunuyorm.

-------

gelelim secime, govdede titreşim onleme hareketli lcd ve 400 lira dusuk maliyetle sony a380 yerıne gidip canon 450d almazdım acıkcası.
o 400 lirayı sonradan yapacagınız lens masrafı uzerine ekleyip, ortalama bir lens alacagınıza yuksek kaliteli bir lens alır, amacınız fotograf cekmekse fotografın kralını cekersiniz.

dslr alacaksanız, aynı fiyata daha cok ozellik veren govdeyi secmek cok daha akıllıca, lensin fotograf kalitesine etkisinin govdden daha etkili oldugunuda unutmadan.

Tarih: 5 Temmuz 2010, 17:12 - İp: 95.***.**6.108
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sony A380 ve sony Sal-75x300mm lens ile güzel renkli keskin kareler elde edebilirsiniz..

Tarih: 6 Temmuz 2010, 05:40 - İp: 88.***.**8.217
tfkx12345
tfkx12345 (üye)
Denizli / Meraklı

Merhaba. Bİr süre yoktum buralarda.

Siteye ilk geldiğimde herkesin birbirine saygılı konuştuğunu, çok güzel bir ortam olduğunu gördüm. Ve açıkçası bu soruma da bu kadar güzel ve çok cevaplar geleceğini hiç tahmin etmiyordum. Mesajlar için çok teşekkürler.

Ancak malesef sıkıntı oldu. Makine almak başka bahara kaldı. Kompaktla takılmaya devam o zamana kadar.

Selamlar.

Tarih: 23 Temmuz 2010, 00:06 - İp: 78.***.**5.144
evren-
evren- (üye)
İstanbul / Amatör

Bence başlangıç için mükemmel bir makine.

#evren-' tarafından 24.07.2010 15:56:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Temmuz 2010, 20:23 - İp: 94.***.**0.186
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Sony a-300 ve a-350 serisini a-330 ve a-380 olarak güncelledi;
Temel olarak aynı makineler.
Yani a-300 ile a-330 ve a-350 ile a-380...
Ancak gövde tasarımı konusunda a-330 ve a-380 ile bir yenilik yaptı sony ve bu yenilik tutmadı.
BEğenilmeyen bu gövde tasarımını sonradan terketti.
Tabi bu gövde tasarımı ile birlikte yeni bir pil kulanılıyor ve kapasitesi a-300 ve a-350 de kullanılana göre daha düşük.Bu da a-380 için bir eksi özellik tabiki.
Nitekim, sony en son çıkarttığı a-290 ve a-390 serisi ile a-330 ve 380 de kullandığı gövde tasarımını tamamen terkettiğini göstermiş oldu.
Bu durumda, zevkler ve renkler tartışılmaz prensibi gereği a-380 in görüntüsü tamamen zevkinize kalmış...
İmaj kalitesi olarak a-350 den geri kalmayacak ve belki de yeni model olması sebebi ile kullanılan yeni yazılım sebebi ile de bir miktar iyi olacaktır.
Yine de ben olsaydm öncelikle a-390; bulamazsam a-350 ve nihayetinde illa alacaksam a/380 alırdım. Ve üç modelden hangisini alırsam alayım büyük ölçüde memnun kalırdım diye düşünüyorum.

Tarih: 26 Temmuz 2010, 11:33 - İp: 78.***.**8.142
  • 1